Kuzey Teve

GIDA İŞÇİLERİ GREVE HAZIRLANIYOR!

GIDA İŞÇİLERİ GREVE HAZIRLANIYOR!
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
149 views
02 Ocak 2021 - 23:33
Spread the love

 DİSK’e bağlı Gıda İş Sendikasından yapılan açıklamada, Munzur Su Tarım Ürünleri A.Ş işyerinde sendika üyesi işçilerin talepleri doğrultusunda Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin 1 Temmuz 2015 tarihinde işyerine verilen Toplu İş Sözleşmesi taslağı ile başladığı hatırlatıldı. Açıklamada, yapılan görüşmeler sonucunda anlaşmaya varılamadığı bildirilirken, “1 Temmuz 2015 tarihinden bu güne Munzur Su Tarım Ürünleri A.Ş şirket yönetim kuruluyla altı defa görüşme yapılmış, son olarak 26 Ekim 2015 Pazartesi günü (bugün) yapılan görüşme de anlaşmayla sonuçlanmamıştır.” denildi.

Gıda İş’ten edinilen bilgiye göre; sözleşmede üzerinde anlaşmaya varılmayan, ücret zammı, ikramiye, yakacak ve gıda maddeleri ile ilgili ilerleme sağlanamadığı, yönetim kurulunun tekliflerinin, sendika ve işçiler tarafından gerçekçi bulunmadı.

DİSK Gıda İş’ten yapılan açıklamaya şöyle devam edildi:

“Öncelikle bir kez daha belirtmek isteriz ki, bu görüşmelerin masa başında anlaşmayla sonuçlanması için tüm çabamız ve gayretlerimiz devam etmiş ve son ana kadar da tutumumuz olumlu yönde sürmüştür ve sürmeye devam edecektir. Bugün yapılan görüşmede Munzur A.Ş yönetim kurulu bu olumlu yaklaşıma karşı bir adım atmamış, sürecin tıkanmasına yol açmıştır. Bundan sonra gelişecek her tür sorunun masada çözülmesi için çabalarımız sürmekle birlikte meşru haklarımızı kullanmaktan geri durmayacağız. Şurası iyi bilinmelidir; 10 yılı aşkındır kurulan ve üretimini sürdüren işletmede işçilerin ekonomik ve sosyal hakları yok denecek kadar azdır. İşçilerin %70’i halen asgari ücret seviyesinde ücret almakta ve yaşamlarını zor koşullar altında sürdürmektedir. 10 yıldır işletmeye hayat veren ve işletmenin ayakta durmasını sağlayan işçi arkadaşlarımızın bir nebze olsun ücretlerinin artırılması ve daha insanca bir ücret alması konusundaki yaklaşımımız ısrarla devam etmektedir. Bütün bu yaklaşımlarımızın ilimizdeki önemli olan bu işletmenin üretimi devam etmesi ve işçilerin ürettiklerinden pay almasını amaçlamaktadır. Soruna tek taraflı yaklaşmanın doğru olmadığından hareketle, ücret, ikramiye, yakacak ve gıda yardımlarının asgari de olsa karşılanması, olmazsa olmazlarımız arasındadır.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -