Kuzey Teve

“Geniş çaplı aflar ilan edilecek insanlar hapislerden çıkartılacak”

“Geniş çaplı aflar ilan edilecek insanlar hapislerden çıkartılacak”
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
82 views
03 Ocak 2021 - 12:52
Spread the love

 

Bakel, Türkiye’de son dönemde yaşanan tutuklamalar için “Bu sürdürülebilir değil. Bir aşamada geniş çaplı aflar ilan edilecek, insanlar hapislerden çıkartılacaktır. Ama anlaşılan bu biraz daha vakit alacak” dedi.

Almanya-Türkiye ilişkilerini yakından takip eden isimlerden olan Heinrich Böll Vakfı’nın Türkiye Temsilcisi Kristian Brakel, ilişkilerde tırmanan gerilimi ve çıkış yollarını DW Türkçe’ye değerlendirdi. Bakel, Türkiye’de son dönemde yaşanan tutuklamalar için “Bu sürdürülebilir değil. Bir aşamada geniş çaplı aflar ilan edilecek, insanlar hapislerden çıkartılacaktır. Ama anlaşılan bu biraz daha vakit alacak” dedi.

İşte Bakel’in söyleşisinden ilgili bölüm:

DW Türkçe: Almanya ile Türkiye arasında yeniden diyalog ve işbirliği sürecine dönülebilmesi için, size göre ne tür adımlar atılması gerekiyor?

Kristian Brakel: Deniz Yücel ve diğer tutuklu Alman vatandaşları serbest bırakılmalı. Ya da gerçekten haklarında ciddi, hukuki dayanağı olan suçlamalar varsa da, derhal bir iddianame ortaya konmalı ve hukuk devleti ilkeleri uyarınca adil bir yargılama süreci başlamalı. Suçlu bulunmamaları halinde serbest bırakılmalı ve ülkeden ayrılmalarına izin verilmeli. İşte bu adımlar iklimi değiştirilebilir. İlk adım olarak Deniz Yücel için bir duruşma tarihinin belirlenmesi çok önemli olurdu. Bu küçük adım birçok şeyi değiştirebilir. İnsan hakları aktivistlerinin serbest bırakılması da çok net bir mesaj verir. 

“İNSANLAR HAPİSLERDEN ÇIKARTILACAKTIR”

DW Türkçe: Kimi uzmanlar, Türkiye’de mevcut durumun sürdürülebilir olmadığı, yargının çok fazla siyasileştiğini, hukuk devleti ilkelerine bir an önce geri dönülmesi gerektiğini vurguluyorlar. Siz ne düşünüyorsunuz?

Kristian Brakel: Bu sürdürülebilir değil. Bir aşamada geniş çaplı aflar ilan edilecek, insanlar hapislerden çıkartılacaktır. Ama anlaşılan bu biraz daha vakit alacak. Kanımca Türk liderliği o kadar büyük bir endişe içerisinde ki korkuları onları her türlü komplo teorisine inanmaya yöneltiyor. Dünyaya baktığımızda diktatörlükle yönetilen ülkelerde korku ile hareket edildiğini görüyoruz ama bu toplumdaki kutuplaşmayı keskinleştiriyor, şiddete eğilimini tetikliyor ve bütün bunlar Türklerin yaşamak istemedikleri şeyler.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -