Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

“GELİN GÜBREYE VE TEMEL İHTİYAÇLARIMIZA YAPILAN ZAMLARA TEPKİ GÖSTERELİM”

“GELİN GÜBREYE VE TEMEL İHTİYAÇLARIMIZA YAPILAN ZAMLARA TEPKİ GÖSTERELİM”
281 views
23 Şubat 2022 - 13:17
Spread the love

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz ve parti yöneticileri bugün parti il örgütünden yerel ve ulusal basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi çay üreticilerine çağrıda bulundu.

“GELİN GÜBREYE VE TEMEL İHTİYAÇLARIMIZA YAPILAN ZAMLARA TEPKİ GÖSTERELİM”

Gençağa Karafazlı

RİZE-Son aylarda yurttaşların tepki gösterdiği zamlar ve Rize yerel sorunlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan CHP il başkanı Başkan Saltuk Deniz, STK ve meslek örgütleri ile çay üreticilerini AKP hükümetinin temel ihtiyaç maddeleri ile gübreye yaptığı zamlara karşı tepki göstermeleri çağrısında bulundu.

AKP hükümetinin yeni yılın ilk saatlerinde yurttaşların en temel ihtiyaç maddeleri yanı sıra, akaryakıt, elektrik ve doğal gaza yaptığı zamlar sonrası binlerce üreticinin tarım alanlarına kullandığı gübreye yüksek miktarda zam yapması çay üreticilerinin tepkisine neden oldu.

Karadeniz bölgesinde 2022 yılı yaş çay kampanyası öncesi mart ayı içerisinde çay bahçelerine gübre ekecek 210 bin çay üreticisi son aylarda gübreye yapılan zamlar karşısında çay bahçesine gübre ekmeyeceği tartışmalarına neden olması CHP’yi harekete geçirdi.

“CHP YENİDEN ALANLARA ÇIKIYOR”

Geçen ay zamlara karşı Rize’nin tüm ilçelerinde protesto eylemleri gerçekleştiren CHP il başkanı Saltuk Deniz bu kez Partisinin Rize il örgütünde kahvaltıda ulusal ve yerel basın mensuplarıyla bir araya gelerek gübreye yapılan zamlar sonrası yeniden alanlara çıkacaklarını açıkladı.

CHP Rize il başkanı Saltuk deniz, basın toplantısında gazetecilerin, gübreye yapılan yüksek zamlar sonrası çay üreticilerinin birçoğunun bahçesine gübre ekmeyeceği şeklindeki sorusuna, bu durumun çok kötü sonuçları olacağını ifade ederek çay üreticileri ne şart altında olursa olsun bahçesine gübre ekmesi gerektiğini bunun yapılmaması durumunda çayın ithal olanağının daha da kolaylaştıracağını belirterek şunları söyledi;

“Geçen yıl 1 ton gübre 2900 TL’den satılırken bugün 7500 ve 8000 bin TL arasında satılmaktadır. Bu zamları kabullenmek mümkün değildir. Burada yapılması gereken tek bir şey var. Çay üreticileri başta olmak üzere STK ve meslek örgütleri bu zamlara karşı tepkisini her alanda dile getirmelidirler. Gübre ekmemek değil AKP hükümetini yaptığı bu zamları geri almaya ve üreticinin çay bahçesine dönüm başına gübre desteği vermesi için baskı kurmaya çağırıyorum.

“SESİMİZİ HAYKIRMANIN ZAMANI GELMİŞTİR”

Biz bu günlere ve bu sıkıntılarla karşılaşacağımızı aylar önce söylemiştik. Bugün gelinen noktada artık vatandaş kendi taleplerine sahip çıkmasının zamanı gelmiştir. Bu sorun yalnızca CHP’nin değil bütün partilerin ve bütün yurttaşlarımızın sorunudur bunun için dayanışma içerisinde tepki gösterme ve zamların geri alınması için sesimizi haykırmanın zamanı gelmiş ve geçmiştir” dedi

AK Partili yetkililerin geçen günlerde gübre fiyatının %30 indirimle 7.500 TL’ye indirildiği şeklinde yurttaşlarımıza sözde müjde veriliyorlarmış gibi açıklama yaptıklarına dikkat çeken Deniz, konuyla ilgili açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü;

“İNSANLARIMIZLA DALGA GEÇİYORLAR”

“Bunlar yurttaşlarımızı manipüle ediyorlar gerçekleri gizliyorlar çünkü, geçen yıl herkesin bildiği gibi , gübrenin fiyatı 2500- 2700 TL civarındaydı, Hatta bunu bile vatandaşlarımız pahalı diye eleştirmişti.

Görünen o ki gübre fiyatları başta ekonomik kriz bahane edilerek ya da doların yükselmesini fırsat bilenler tarafından %300 zamla 10.000 TL’ye yükseltmişler ardından 7500 TL ye indirdiklerine bir müjde olarak açıklayarak insanlarımızla dalga geçmişlerdir.”

2016 yılından beri, üreticinin ürüne verilen destekleme fiyatının hiç artmadığını her şeye zam gelmesine rağmen 13 kuruş olan destekleme fiyatı konusunda bir gelişme olmadığı 6 yıldan beri bu 13 kuruş destekleme kabul edilebilir bir durum değildir diyen Başkan Deniz, gübre fiyatlarına yönelik zamların geri alınması için yarın Rize eski Atatürk meydanında protesto eylemi yapacaklarını tüm çay müstahsillerini ve yurttaşları eyleme destek vermeye çağırdıklarını açıkladı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -