Kuzey Teve

Freedom House, Erdoğan gibi düşünmüyor: Türkiye’de internet ‘özgür değil’

Freedom House, Erdoğan gibi düşünmüyor: Türkiye’de internet ‘özgür değil’
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
33 views
03 Ocak 2021 - 12:49
Spread the love

 ABD’nin saygın düşünce kuruluşlarından Freedom House tarafından hazırlanan ‘Nette Özgürlük’ adlı raporda geçen yıl‘Kısmen Özgür’ sayılan Türkiye, bu yıl gerileyerek ‘Özgür Değil’kategorisindeki 20 ülke arasında yer aldı. Türkiye’nin bulunduğu kategoride Tayvan, Rusya, Mısır ve Gambia da var.

internet sansuru sb

Freedom House’un internet sitesinden de yayınlanan raporda, dünya genelinde internet özgürlüğünün son altı yılda gerilediğine dikkat çekildi.

Rapora göre hükümetler son zamanlarda bilginin anlık ve yaygın bir şekilde paylaşılabildiği WhatsApp ve Telegram gibi mesajlaşma uygulamalarını da sıkı takibe almış durumda.

Sosyal medya kullanıcılarının paylaşımlarından ötürü cezalara çarptırıldığına vurgu yapan Freedom House, dünya genelindeki internet kullanıcılarının yalnızca yüzde 24’ünün internette özgür olabildiğini belirtti. Araştırmaya göre en özgür internete sahip ülkelerse şöyle: Estonya, İzlanda, Kanada.

Son beş yılda internet özgürlüğü puanında en fazla düşüş yaşayan beş ülke ise Ukrayna, Venezuela, Türkiye, Rusya ve Etiyopya.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -