Kuzey Teve

FINDIKLIDA KÖYLÜLERİN HES TEDİRGİNLİĞİ

FINDIKLIDA KÖYLÜLERİN HES TEDİRGİNLİĞİ
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
165 views
03 Ocak 2021 - 10:11
Spread the love

  Yaklaşık 14 yıldır, vadileri ve yaylalarında geliştirilen hiçbir HES projesine bir kazma dahi vurdurmayan Fındıklılılar, HES tedirginliği yaşamaya devam ediyor.

          Dere ıslah çalışması yapmak için ölçüm yaptıklarını iddia eden 3 kişi, belge göstermediği için muhtarlar, Fındıklı Derelerini Koruma Platformu yetkilileri ve yöre halkı tarafından engellendi.

              Arılı Vadisi’nde cihazlarla ölçüm yapan 3 kişiyi HES çalışanı zanneden köylüler ve çevreciler, tedirgin olarak takip etmeye başladı. Kendilerinden bilgi almak ve belge göstermelerini isteyen  köylüler arasında tartışma yaşandı.

            Başka noktalarda ölçüm yapmaya devam etmeleri üzerine, köylüler bölge muhtarları ve jandarmayı çağırdı. Jandarma eşliğinde vadiden ayrılan kişiler hakkında köylüler ve Fındıklı Derelerini Koruma Platformu yetkilileri  şikayetçi oldu.

             Fındıklı Derelerini Koruma Platformu sözcülerinden Avni Ertaş, yaptığı açıklamada, yıllardır vadilerde nöbet tuttuklarını ifade ederek, vadilerde izinsiz ölçüm yapılmasına karşı hassas olduklarını söyledi.

Yaşam alanlarını talan edecek projelerle sürekli karşılaştıklarını belirten Ertaş, “Biz gerekli yerlere yapılacak dere ıslah projelerine karşı değiliz. İhtiyaç olan yerlere yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Ama bu şekilde köylüleri ve muhtarı yok sayarak vadilerde ölçüm yapan kişi ve şirketlere karşıyız. Biz ilçemize 14 yıldır kazma dahi vurdurmadık. HES yapılan yerlerin nasıl talan edildiğini görüyoruz. Gördükçe mücadele azmimiz artmakla birlikte daha da hassas ve gergin oluyoruz. Daha önce çeşitli bahanelerle ölçüm yapmak için vadiler giren kişiler HES’çi çıktı. Onun için ölçüm yapacak kişilerin kamu kurumlarından gerekli izinleri alarak, ilgili köy muhtarına bilgi vermeleri daha doğru olur.”dedi.

        Yapılacak hizmete karşı olmadıklarını vurgulayan Ertaş,  yol, turizm, dere ıslahı diyerek yapılan hizmetlerin altından başka şeyler çıktığı için vadilerde nöbet tutmaya devam edeceklerini belirterek sözlerini tamamladı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -