Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

FINDIKLI KİTAP ETKİNLİĞİ BAŞLADI

FINDIKLI KİTAP ETKİNLİĞİ BAŞLADI
465 views
11 Nisan 2022 - 15:30
Spread the love

Fındıklı belediyesi tarafından 11-17 Nisan tarihleri arasında devam edecek  olan 1. Viçe kitap günleri etkinliği bugün Fındıklı Hayati Aykut parkında başladı.

GENÇAĞA KARAFAZLI – EMRE KOÇ

RİZE- Etkinliğe çeşitli siyasi parti temsilcileri, STK, çeşitli oda temsilcileri Artvin ilçe belediye başkanları, Trabzon Demokrasi platformu üyeleri, İHD Rize temsilciği ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Fındıklı’da bugüne kadar pek çok etkinliği ‘Meci’ ile kültürüyle hayata geçiren Fındıklı Belediye Başkanı Çervatoğlu 17 Nisan tarihine kadar devam edecek olan kitap etkinliği açılışında bir konuşma yaptı.

“ÇOCUKLARIMIZ ONURLU BİR GELECEK YAŞASIN DİYE KİTAP ETKİNLİĞİ YAPTIK”

İlçemle ilgili bir hayalim vardı diyerek konuşmasına başlayan Cervatoğlu; “. Bize olanaklar sorulursa bizim çocuklarımız da yazar olabilir. Yetenekleri ortaya çıkar. Şair olabilir. Ressam olabilir. Ama ne yazık ki bu olanaklardan hep yoksun kaldık. En azından benim kuşağım ve benden önceki kuşak çok az bunlara sahip oldu. Bu çerçevede bugün Cuma günü okullar tatil oldu 11-17 Nisan tarihlerini seçtik ki çocuklarımız kitap kokusuyla bir hafta geçirsinler. Arkadaşlar itiraz etti ramazandır bu tarihte yapmayalım tam tersi bunu bu tarihte yapalım ve biz bir şekilde kitaba şaire edebiyatçıya yazara ulaşıyoruz ama çocuklarımızın ulaşması önemli dedik.

Onurlu bir gelecek için güzel yarınlarda yaşamak için Özgür demokratik bir ülkede ülke özlemini ilmik ilmik örebilmek için bu kitap sayfalarındaki o yazıların içine dalsın bir hafta bu etkinlikleri yaşasın diye bu etkinlikleri yaptık.

“BUGÜN HALKIMIZIN GÜNÜ”

Gün onların günü, gün fındıklı halkının ve bölgedeki diğer edebiyatseverlerin şiir severlerin daha doğrusu kültür sanata önem verenlerin günü. Gün halkımızın günü bize ise sadece ve sadece hizmet etmek düşer. Bu hizmeti vermekten de onur duyuyorum. Hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum. Çok teşekkür ediyorum.” Dedi

Fındıklı kitap etkinliğine katkı sunan yayıncılar kooperatifi yöneticisi Elif Akkaya

Yayıncılar kooperatifinden Elif Akkaya Fındıklıda Karadeniz’in bu güzel kentinde kitaplarla birlikte olmak bizim için onur verici ve büyük mutluluk olduğunu dile getirerek şunları söyledi;

“FINDIKLI’DA İNSANCA YAŞAMAK İÇİN “MECİ” KÜLTÜRÜNÜN İLHAMIYLA DÜŞÜNMEK OKUMAK TARTIŞMAK İÇİN BUGÜN BURADAYIZ”

“Edebiyat ve kitap olan her yerde umut vardır. Kitaplar bizi hem özgürlüğe hem de umuda olan inanca taşır. Bugün Karadeniz’de bizi karşılayan bahar gibi güneş gibi içimizdeki umudu çoğaltarak biz geldik ve yola düştük. Gördüğünü yüreğe tuttuğunu emeğe yazan Fındıklı’da insanlık adına insanca yaşamak için oluşturulan meci kültürünün ilhamıyla birlikte düşünmek okumak tartışmak için bugün buradayız. Yayıncılar kooperatifi olarak devrimci ve halkçı bir gelenekle bu topraklarda özgürlük eşitlik kardeşlik var diyen Fındıklı belediyesiyle insana ve doğaya ulaşan çok güzel bir yol yürüyeceğiz. Yedi gün boyunca ve bundan sonra her sene. Kitaplarla birlikte artan ve daha da gelişen. Ana ihtiyacımız insana dokunmak okuduğunu paylaşmak ve çoğaltmak. Kitapların daha çok yazılması için yazarlara yayılması için de bu faaliyetlere ihtiyaç var. Böylelikle kitaplar insanlığın özgürlük ve eşitlik arayışında; akla, yüreklere ve vicdana ışık olmaya devam edecek.” Diye konuştu.

Katılımcıların konuşmaları ardından Fındıklı kadın korosu bir konser verdi. İzleyiciler kadın korosunun düzenlediği konsere yoğun ilgi gösterdi. Konserin ardından Fındıklı belediyesi halk kadın halk oyunları ekibi tulum eşliğinde horon oynadı.

Etkinliğin açılışı sonrası etkinliğe katılan yazarlar okurlarıyla sohbet etti ve kitaplarını imzaladı.

Etkinliğe katılan çok sayıda vatandaş bu tür etkinliklerin gelenek haline getirilmesini istedi.

11-17 Nisan tarihleri arasına kadar devam edecek etkinlikte çeşitli söyleşiler ve çocuk oyunları etkinliği de yapılacak.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -