Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Fındıklı Belediyesinden son MECİ “Taş üstüne Taş koydular”

Fındıklı Belediyesinden son MECİ “Taş üstüne Taş koydular”
557 views
31 Aralık 2021 - 14:10
Spread the love

FINDIKLIDA HALKIN DAYANIŞMASI MECİ VARDI

 

 

 

Ali Osman Ertaş

Rize-Fındıklı Belediyesi Yılın son MECİ (İMCE) yaptı. Sokak taşların imecelerle yapıldığını daha önce şahit olmuştuk. Bu kez halka çağrı yapan CHP li belediye başkanı Ercüment Cervatoğlu yılın son mecisini Fındıklı halkıyla birlikte hayata geçirdi.

Rize’nin Fındıklı CHP li belediyesi yılın son MECİ’sini gerçekleştirdi. Meciye başkan Ercüment Şahin Çervatoğlu , belediye meclis üyeleri, STK temsilcileri, bazı siyasi parti yöneticileri  ile çok sayıda Fındıklı’lı vatandaş katıldı.

Yurttaşlar, Tulum ve gitar eşliğinde türkü söyleyip horon oynadı. Elden ele taş taşıyarak “halk deyimiyle” taş üstüne taş koyup sokakları taş döşediler. Meci etkinliği renkli görüntülere sahne oldu.

 “DÜN FATSA OVACIK İZMİR BUGÜN FINDIKLI: Halk varsa her şey güzelleşir biz ne yaptıysak halkımız için halk ile birlikte yaptık.” Diyen CHP li Fındıklı belediye başkanı Ercüment Cervatoğlu  İmecenin anlamını Şöyle açıkladı; Sevgili Fındıklı Halkı, geniş ailem destek verdi kamunun olan kamuya vermek için çalıştı, Meci yoluyla yarına mirası bırakmaya başladı, dün Fatsa da çamura son , Maçoğlunun Ovacıkta yaptığı, Tunç Suer in Seferihisar da yaptığı toplumcu Belediyecilik anlayışını ,yarınlara gelecek nesillere taşımak bizim boynumuzun borcudur. Halk varsa her şey güzelleşir biz ne yaptıysak halkımız için halk ile birlikte yaptık.

Söz, yetki ve kararın Fındıklı halkında olduğu bir Fındıklı anlayışını hayata geçirdik. Bu meci kültürü toplumun dünden beri geleneklerinde var olan kadim kültürümüzün tekrar yaşatılmasıdır. Yarın yanağından gayrı her şeyi paylaşarak yapabilmek ve toplumun olan işi kamuya teslim etmek” diye konuştu” Dedi

  “MECİ GELENEKSEL BAĞLARIN ÖTESİNDE TOPLUMSAL BİR PROJEDİR: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesin de Doktora Öğrencisi, olan Metehan cömert (Meci kültürü konusunda tez çalışması yapıyor) meci kültürünün modern anlamda tekrar nasıl üretildiğini anlamak için Fındıklı’ ya tez çalışması yapmaya geldiğini ifade ederek etkinlikle ilgili şunları söyledi;

“Rize-fındıklı da ki toplumsal ve siyasal dönüşümü anlamak için en temelde de meci kültürünün modern anlamda tekrar nasıl üretildiğini anlamak için Fındıklı da alan araştırması yapmaya geldim, bir haftadır buradayım mecinin geleneksel bağlamını ilk önce anlamaya çalıştım, ancak mencin 2001 yılında geleneksel bağların çok daha ötesine geçerek alternatif toplumsal bir proje olduğunu alternatif siyasal ve toplumsal bir hareket geliştirdiğini gördüm.

Piyasa ilişkileriyle tamamıyla hayatımıza eklemlendiği var oluşumuza tehdit ettiği bu günler de bu şekilde karşılıksız insan eylemleri insan pratikleri insan edimleri, farklı bir şekilde kolektif işlemlerin karşılık görmesi ve bu şekilde eğlenceli şekilde olması beni çok mutlu etti.

“ESKİ GELENEKSEL DAVRANIŞLARI YAŞATIYORUZ: Meci ye katılan yurttaşlar ise şu mesajları verdi;

“Kültürlerin halkın yararına olan eski geleneksel davranışların yaşatılması, ayrıca bu dayanışma ile belediyeye ekonomik katkıda bulunması çok amaçlı faydalarını görmekteyiz, biz halk olarak oldukça yapılan çağrılara katılım sağlamaya çalışıyoruz, önce ilçemiz sonra bölgemiz ve tüm dünya için yapıyoruz bunu.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -