Kuzey Teve

Feyzioğlu’ndan Erdoğan’a: Açıklamalarınızı duyunca yüreğimiz ferahladı

Feyzioğlu’ndan Erdoğan’a: Açıklamalarınızı duyunca yüreğimiz ferahladı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
45 views
03 Ocak 2021 - 12:47
Spread the love

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti. Toplantıya İstanbul ve Ankara baro başkanlarının da aralarında bulunduğu 9 baro başkanı katılmadı.

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ve 70 baro başkanı, darbe girişimini kınamak için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret etti. Erdoğan’a geçmiş olsun dileğinde bulunarak, “Sizin ve Başbakanın açıklamalarını televizyondan dinlediğimizde yüreğimiz ferahladı ve bu girişimin püskürtüleceğine inancımız arttı” diyen Feyzioğlu, “Ancak sizin de işaret ettiğiniz gibi tehlike geçmemiştir. FETÖ adlı hain örgüt sadece bir araçtır. Bu örgütün arkasındaki güçler, Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafya, jeopolitik konumu ve bu bölgede yaşanan büyük menfaat çatışmaları olduğu gibi durmaktadır” ifadelerini kullandı.

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen 70 baro başkanı, darbe girişimini kınamak ve dayanışma kararlılığı sergilemek üzere Anıtkabir’i ziyaretlerinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyib Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde kabul edildiler. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın da katılacağı ve basına kapalı gerçekleşecek görüşme öncesinde açıklama yapan Feyzioğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a geçmiş olsun dileğinde bulundu. Milli birlik ve beraberlik için dayanışmanın önemine dikkat çeken Feyzioğlu, “15 Temmuz’da, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) içine sızmış hain FETÖ mensuplarının işgal girişimi, sizin liderliğinizde 79 milyon vatandaşımızın tek vücut olmasıyla püskürtülmüştür. 15 Temmuz’u takip eden süreçte yaptığımız değerlendirmelerin birinde, ‘kalkışmanın taktik hedefi Cumhurbaşkanı, stratejik hedefi ise Türkiye Cumhuriyeti’dir’ demiştik. Zaman içerisinde elde edilen veriler bu tespitimizi doğrulamıştır. Türkiye Cumhuriyeti o gece bir büyük felaketin eşiğinden dönmüştür. Ancak sizin de işaret ettiğiniz gibi tehlike geçmemiştir. FETÖ adlı hain örgüt sadece bir araçtır. Bu örgütün arkasındaki güçler, Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafya, jeopolitik konumu ve bu bölgede yaşanan büyük menfaat çatışmaları olduğu gibi durmaktadır” dedi. İşgale karşı Türkiye Cumhuriyeti’nin arkasında saf tutulmasının herkesin asli görevi olduğunu belirten TBB Başkanı Feyzioğlu, TBB’nin, 79 baronun 15 Temmuz gecesi 15 Temmuz gecesi Ankara ve İstanbul’da çatışmalar devam ederken demokrasiden yana tavır koyduğunu anımsattı.

FETÖ’NÜN EN ÇOK İSTEDİĞİ, SUÇLUNUN SUÇSUZDAN AYRILMAMASI

Feyzioğlu, “Sizin ve başbakanın açıklamalarını dinlediğimizde yüreğimiz ferahladı ve bu girişimin püskürtüleceğine inancımız arttı” dedi. TBB Başkanı sıfatıyla çok sayıda yabancı televizyon, radyo ve gazeteye mülakat vererek işin esasını ve işgalcilerin başarılı olması halinde sadece demokrasinin askıya alınmakla kalmayacağını, Türkiye’nin bir büyük iç savaşa sürükleneceğini anlattığını dile getiren Feyzioğlu, TBB’nin ilişkide olduğu 72 uluslararası meslek örgütüne olayın aslını açıklayan bir yazı gönderdiklerini kaydetti.

15 Temmuz’dan bu yana Adalet Bakanı Bozdağ ve bürokratlarıyla yakın ilişki içerisinde çalışmalara devam ettiklerini kaydeden Feyzioğlu, Adalet Bakanlığı’yla TBB’nin oluşturduğu koordinasyon kurulunun, soruşturmalarda yaşanan aksaklıkları gidermek için önemli mesai sarf ettiklerini kaydetti. Feyzioğlu, şunları kaydetti:

“FETÖ’nün en çok istediği, suçlunun suçsuzdan ayrılmaması, böylece gerçek FETÖ mensuplarının orta vadede mağdur konumuna yükselip, özellikle uluslararası kamuoyunda itibar kazanmasıdır. Bunu önlemenin yolu; Sizin, Sayın Başbakanın ve Sayın Adalet Bakanının da sıklıkla ifade ettiği üzere, devletimizin eylem ve işlemlerinde hukuka uygun davranıyor olmasıdır. Buna göre, adil yargılanma, savunma, avukatın yardımından yararlanma, suçsuzluk karinesi, haksız yere lekelenmeme haklarına ve hak arama özgürlüğüne hem vatandaşlarımızın menfaati hem de Türkiye Cumhuriyeti’nin üstün menfaati gereği azami saygı gösterilmesi gereklidir. Bu hakların ihlali öncelikle kanlı terör örgütü FETÖ’ye ve onunla işbirliği içinde olduğunu çeşitli vesilelerle gördüğümüz bölücü örgüte yarayacaktır. Biz avukatların savunma görevimizi layıkıyla yapması, suçlunun suçsuzdan ayrılmasını sağlayacaktır.”

KUCAKLAŞTIRMANIN TEK YOLU, ADALET PAYDASINDA BULUŞMAKTIR

Uluslararası kamuoyuna FETÖ’yü ve FETÖ’ye karşı yürütülen haklı mücadeleyi anlatma yükümlülüklerinin bulunduğunu belirten Feyzioğlu, bu amaçla bir çalışma grubu oluşturulacaksa burada en etkin şekilde yer almaya ve tüm dünyaya Türkiye’de olanları en önde anlatmaya talip olduklarını kaydetti. TBB olarak 18-23 Eylül 2016 tarihlerinde ABD’nin başkentinde yapılacak olan Uluslararası Barolar Birliği Genel Kurulu Toplantısına katılacaklarını ifade eden TBB Başkanı iki buçuk milyon avukatı temsil eden bu uluslararası örgütün toplantısı vesilesiyle dünyanın önde gelen barolar birliği başkanlarıyla, ABD yüksek hakimleriyle, Türkiye Lobisi senatör ve temsilciler meclisi üyeleriyle görüşmeler yapma imkanı bulacaklarını anlattı. Bu toplantıdan büyük bir başarı elde edileceğine dikkat çeken Feyzioğlu, “79 milyon vatandaşımızı kucaklaştırmanın tek yolu, adalet paydasında buluşmaktır. Hukukun üstünlüğüne güven sağlandığında, etnik kökeni, mezhebi, dini, dili, inancı ne olursa olsun vatandaşlarımız Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmakla hem gurur hem güven duyacaklardır. Böylece ülkemizi bölmek, bizi birbirimize kırdırmak isteyen sinsi yapıların planları da sonsuza dek boşa çıkmış olacaktır. 15 Temmuz sonrasının Kuvayi Milliye ruhunun ve yapıcı ortamının bir daha bozulmamak üzere sürdürülmesini ve tüm toplumsal ilişkilere hakim kılınmasını diliyoruz” dedi.

“HUKUKA AYKIRI ATILMIŞ BİR ADIM YOKTUR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, Metin Feyzioğlu’nun ardından özetle şu konuşmayı yaptı:

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne, milletin evine, bu gazi mekana hoş geldiniz. TBB, FÖTÖ terör örgütü tarağından 15 Temmuz’da başlatılan darbe girişimi karşısında demokrasinin, özgürlüklerin, hukukun üstünlüğünün yanında yer almıştır. TBMM’yi, Gölbaşı Özel Harekat Merkezi’ni ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni ziyaret eden TBB yönetimine teşekkür ediyorum. Türkiye bir hukuk devletidir ve böyle kalmaya devam edecektir. Darbecilere karşı mücadele ilk andan itibaren hukuk devleti sınırları içinde yürütülmüştür. Soruşturmalar, gözaltılar, tutuklamalar tamamen hukuk kuralları içinde yürütülmüştür ve yürütülmeye devam edilmektedir. OHAL Anayasamızda belirtilen prosedüre uygun şekilde uygulamaya konulmuştur. Hukuka aykırı atılmış bir adım yoktur.

“15 TEMMUZ GECESİ BUNLARIN HİÇ BİRİ ORTADA YOKTU”

O gece bir millet ayağa kalkmıştır. Kendini tanklara, bombalara, kurşunlara siper etmiştir. Öyle zannediyorum ki dünyada da bunun bir benzeri yoktur.  79 milyonun tamamın tarihi bir sınavı alnının akıyla vermiştir. Hiç kimsenin buna gölge düşürmeye hakkı yoktur. Darbeciler ne kadar cani, vicdansız ise milletimiz o derece cesur olmuştur. Bu millete ancak saygı duyulur. Bu millet alnından öpülesi bir millettir. Her türlü teşekkürü, takdiri hak eden bir millettir. Hani şair diyor ya, delikanlım işaret aldığın an atandan, yürüyeceksin millet yürüyecek arkandan. O gece meydanlara çıkanlar bu yolun sonunun şehadete çıkabileceğini, gazilikle neticelenebileceğini biliyordu. Hiçbirinde en küçük bir pişmanlık, korku emaresi yoktu. Şehitlerimizin evlerini gezerken hepsinden şimdi bunları dinliyoruz. İnşallah şimdi yazılacak birçok eserler olacak. Bunlar o eserlerde şer alacak. Hepsinin de gözünde ülkesine, devletine, geleceğine sahip çıkmanın, bu uğurda görevini yapmış olmanın huzurunu gördüm. Türkiye’nin yıllarca yalanla, hamasetle, boş sözle ülkesine sahip çıktığını söyleyenlerin istismarına maruz kaldığını görüyoruz. 15 Temmuz gecesi bunların hiç biri ortada yoktu. Tankların karşısına dikilenler bu seçkinler değil ülkenin ortalama vatandaşıydı.”

FEYZİOĞLU’NDAN GÖRÜŞME SONRASINDA AÇIKLAMA

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşme sornasında açıklama yaptı.

İşte Feyzioğlu’nun açıklamsından satır başları:

“Bizim safları bozmamız lazım. Konuya akılla değil duygusallıkla yaklaşanlar bazı gerçekleri göremiyor.

Biz çıkış yolunun 79 milyonu adalet paydasında buluşturmak olduğunu liyakat esasına bağlı olduğunu hep söylüyoruz.

Diken battığı yerden çıkarılır. Diken yargı yoluyla batırılmıştır. Şu halde gelin diyoruz önce yargımız tarafsız bağımsız güvenilir hale getirelim.

Bunu da el birliği ile yapalım. Bu, Türk milletinin devletinin beka meselesi haline gelmiştir.

Suçlunun suçsuzdan ayrılmaması en çok Fetö’nün istediği bir şeydir. Çünkü kendi kanlı üyeleri bu korkunç girişime kalkışanalar suçsuzların yanında onların itibarından itibar kazanmaya çalışacaklardır.

Fetö’nün mağduriyet üretmesine ve uluslararası alanda meşruiyet kazanmasına yol açacaktır. Baroların tarihi bir görevi vardır: bu görevin engellenememesi lazım. Avukatların savunma ve adil yargılanma hakkı, yapılan soruşturmaların hukuka uygun olmasını sağlayacaktır.

Sayın cumhurbaşkanımıza eylül ayında ABD’de yapılacak önemli bir meslek toplantısına katılacağımızı söyledik. Sayın cumhurbaşkanımız da bilgi ve belge ile Washington’daki büyükelçiliğimiz de her türlü desteği vereceğini söyledi.

Cumhurbaşkanımızın bize tam desteği olmuştur. Bizim de devletimizin arkasında koşulsuz saf tuttuğumuz herkesin malumudur.

“SİZE MÜJDEM VAR”

Size bir müjdem var. Bu güzel müjdeli bir haberi sizinle paylaşmaya izin var. Artık alternatif adli yıl açılışları olmasın diye düşünmüştük.

16’nın Türkiye’si 14’ün gibi olmaz diye düşündük. Öyle zannediyorum ki Yargıtay başkanı ile ortak düzenleyeceğiz adli yıl açılış törenini.

Bu sembolik ama çok değerli bir adım olacak.

Bu eylülde umut ediyorum birlikteyiz.”

9 BARO BAŞKANI SARAY’A GİTMEDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ak Saray’da Türkiye Barolar Birliği yönetim kurulu ile, tüm illerin baro başkanlarıyla yaptığı toplantıya, aralarında dört en büyük baronun da olduğu, 9 baro başkanı katılmadı.

Toplantıya katılmayan baro başkanlarının İstanbul, Ankara, İzmir, Artvin, Adana, Ağrı, Antalya, Kayseri ve Tunceli baro başkanları olduğu öğrenildi.

Odatv.com

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -