Kuzey Teve

Fethiye Kıyılar Halkındır İnisiyatifi “Kıyılar işgalcilerin değil halkındır”

Fethiye Kıyılar Halkındır İnisiyatifi “Kıyılar işgalcilerin değil halkındır”
141 views
17 Eylül 2023 - 14:58
Spread the love

Fethiye Kıyılar Halkındır İnisiyatifi bu kez Büyük Boncuklu Koyu’nda eylem gerçekleştirdi.

SELDA KARAFAZLI

Fethiye “Kıyılar Halkındır İnisiyatifi” , Büyük Boncuklu Koyu’nda 16 Eylül 2023’te gerçekleştirecekleri ikinci kıyı etkinliklerine katılım çağrısı amacıyla Fethiye Sahil Bandı’nda dün (14 Eylül 2023) yürüyüş düzenleyerek yurttaşları kıyıların işgaline karşı dayanışmaya çağırmıştı.

Koyların yağmalanması ve Halkın kıyı kullanımının engellenmesine karşı mücadele eden Fethiye Kıyılar Halkındır İnisiyatifi, yurttaşları 16 Eylül Cumartesi günü Sea Me Beach olarak bilinen Büyük Boncuklu Koyu’na kıyı işgallerine karşı protesto eylemi gerçekleştirdi. EylemcilerKıyılar işgalcilerin değil halkındır” sloganıyla yurttaşları bu işgallere karşı çıkmaya çağırdı.

“YURTTAŞLARIN KIYILARA VE DENİZLERE ÜCRETSİZ ERİŞİM HAKKI VARDIR”

Fethiye Kıyılar Halkındır İnisiyatifi gerçekleştirdiği protesto eyleminde insaiyatif adına basın açıklamasını Işık Bölükbaşı Okudu:

Bölükbaşı aıklamasında; Fethiye halkı olarak, tüm yurttaşlarımızın kıyılara ve denizlere ücretsiz erişim hakkı vardır. Bu alanlar, belirli bir zümre veya kişinin mülkiyeti olamaz. Yasalar ve Anayasa bu konuda oldukça açıktır: Kıyılar Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 43. Maddesi ve Türk Medeni Kanunu’nun 715. Maddesine göre ‘Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki’ alanlardır. Bugün görüyoruz ki tüm plajların, sahillerin ve koyların özelleştirildi yurttaşların özgürce ve sınırsız kullanımına kapatıldı.

 

“KIYILAR SERMAYEYE PEŞKEŞ ÇEKİLDİ”

“Bu alanlar yalnızca parası olanların, şezlong ve şemsiye kullanımı adı altında, yüksek meblağlar ödeyerek faydalandığı yerler haline getirilmiştir. Kıyılarımız kapalı kapılar ardında, imar plan düzenlemeleri ile sermayeye peşkeş çekilmiş, özel mülkiyete tahsis edilerek gerçek sahibi olan halkın elinden alınmıştır. Kıyıları işgal edenler kadar, bu işgale göz yumanlar da suçludur ve suç işlemeye devam etmektedir.”

Eylemciler taleplerini şu şekilde sıraladı.

 • Yurttaşların, kıyıları ücretsiz kullanımı sağlanmalı ve bu konudaki tüm engellemeler kaldırılmalıdır.
 • Halka ait olan alanların işgaline derhal son verilmelidir.
 • Kıyılar Halkındır İnisiyatifi olarak, tüm yurttaşları mücadelemize destek olmaya çağırıyoruz.

“Kıyılar işgalcilerin değil halkındır” sloganıyla eylem sona erdi

  

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -