Kuzey Teve

“FEDAKÂRLIK SADECE ESNAFTAN BEKLENMESİN”

“FEDAKÂRLIK SADECE ESNAFTAN BEKLENMESİN”
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
32 views
03 Ocak 2021 - 12:24
Spread the love

Giresun Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ali Kara, COVİD-19 önlemleri kapsamında kapatılan işyerlerinin ardından iflaslar peş peşe gelmeye başladığını hükümetin esnafa acil olarak destek vermesi çağrısı yaptı.

“FEDAKÂRLIK SADECE ESNAFTAN BEKLENMESİN”
“İFLASLAR PEŞPEŞE GELİYOR, DESTEK ŞART”

Gençağa KARAFAZLI –

GİRESUN

Covid19 koronavirüsü salgını nedeniyle ülke tam bir kaos içerisinde. Çalışma alanında bulunan, bulunmayan he kesimden insanlar gelecek konusunda büyük endişe içerisinde.

Hükümetin salgını gerekçe göstererek aldığı kararlarla küçük esnafın kepenk kapatması zaten yeterince iş yapamayan esnafı adeta iflasa götürdü. Birçok ilde olduğu gibi Giresun’da esnaflar hükümetin aldığı tedbirler sonrası kendilerine yeterince destek verilmediği için iflas ettiklerini açıkladı. Hükümetin ‘binlerce esnafımıza milyonlarca destek sağladık “açıklamasına Giresun’lu esnaflar tepki gösterdi.

Sürekli olarak kendilerinden fedakarlık beklendiğini ,esnafa  nakit yardım yapılmaması durumunda gelecekte tüm esnafın yeniden kepenk açmasının mümkün olmayacağını belirten, Giresun Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ali Kara, COVİD-19 önlemleri kapsamında son aylarda onlarca iş yerinin kapatıldığını, sektöre destek olmadan alınan bu kararların esnafı iflasın eşiğine getirildiğini açıkladı.

“ESNAF ÇOLUĞUNU ÇOCUĞUNU BAKAMAZ DURUMA DÜŞTÜ”

Giresun Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ali Kara yerel bir gazeteye yaptığı açıklamada, ”Esnaf kirasını, vergisini, sigorta primini, çekini, senedini, yanında çalışan işçi ücretini ödeyemez çoluğunun çocuğunun geçimini temin edemez duruma düştü. Bu süreçte kapanan işyerleri ve iflaslar peş peşe gelmeye başladı.” dedi

“SADECE ESNAFTAN FEDEKARLIK BEKLENMESİN”

Şimdiye kadar verilenlere teşekkür eden ancak bunların derde çare olmayacağını ifade eden Kara, şunları söyledi: “Şimdi ise ülkemiz covit 19 salgınının ikinci dalgasının etkisi altına girerken açıklanan yeni tedbirlerle birlikte esnaf ve sanatkârlara herhangi bir sektörel destek olmadan alınan kısıtlama kararları ile kafe, restoran, yeme içme mekânları sadece paket servis yapacak, kahvehaneler dahil Bir çok işyerlerimiz kapatılmıştır. Beraberinde sokağa çıkma kısıtlamaları da esnafı çok olumsuz etkileyecektir. Ülkemizin bu salgından kurtulabilmesi için her kesimin ortak sorumluluk alması zorunludur. Bu fedakârlığın sadece esnaf ve sanatkârlardan beklenmemesi gerekir, kanaatindeyiz”.

“Bu süreçte birinci önceliğimiz tabi ki sağlık ama işletmelerinde ayakta kalmalarını sağlamamız gerekiyor” diyen Ali Kara, taleplerini şu cümlelerle sıraladı:

“ESNAFA DESTEK SAĞLANMAZSSA ESANF TAMAMEN YOK OLUR”

“Pandemi sürecinde yaşadığımız sorunlar derinleşerek büyümektedir. İlkbaharda kapatılan bu işyerleri şimdi yeniden kapatılırken ek destekler verilmezse esnaf ve sanatkârların işyerleri önümüzdeki yıllarda ekonomik durumlarını toparlamaları imkânsız hale gelecektir.

Salgınla mücadele için açıklanan tedbirler kapsamında işyerleri kapatılan çalışma süreleri kısıtlanan ve bu süreçten etkilenen esnaflarımıza kira desteği, kredi ötelemesi ve nakit desteği acil olarak sağlanmalı uzun vadeye dayalı 48 veya 60 ay süreli insanlarımızın işini görebileceği 100 bin 200 bin lira gibi işyerlerinin büyüklüğüne göre acil kredi temin edilmesi ve akabinde telafi edici desteklerin düzenlenmesi ancak esnaf ve sanatkârlarımıza nefes aldıracaktır” dedi.

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -