Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Fatsa’da maden şirketi lehine usulsüz ağaç kesimi protesto edildi

Fatsa’da maden şirketi lehine usulsüz ağaç kesimi protesto edildi
259 views
30 Mart 2021 - 18:45
Spread the love

Ordu’nun Fatsa ilçesinde çalışma izni biten maden şirketi lehine Orman İşletme Müdürlüğü eliyle ihale açılıp ağaç kesimi yapılmasına tepki büyüyor.

Ordu’nun Fatsa ilçesinde siyanürle altın ayrıştırması yapan şirket lehine ağaç kesimi yapılmasına tepki büyüyor.

Ünye Orman İşletme Müdürlüğünün şirket lehine ağaç kesim ihalesinin usulsüz olduğunu belirten Ordu Çevre Derneği, Fatsa Doğa ve Çevre Derneği, Derelerin Kardeşliği Platformu; parti, sendika, dernek temsilcileri ve yöre halkıyla birlikte ağaç kesimini protesto ettiler.

Basın açıklamasına CHP, Emek Partisi, Sol Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, TKP, BBP, SYKP, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, TİP, ADD, Eğitim-İş, Tüm Köy Sen de katılarak destek verdi.

Basın açıklamasını okuyan Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, 11 Mart’ta alana gelip usulsüz ihale ve ağaç kesimini protesto ettiklerini bunun üzerine ağaç kesiminin durdurulduğunu ancak dün yeniden kesime başlandığını belirtti.

Fotoğraf: ORÇEV

“ÇALIŞMA SÜRESİ BİTTİ, KESİM USULSÜZ”

Maden şirketinin çalışma süresinin bittiğini ifade eden Gönül, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzleme ve Denetleme Genel Müdürlüğü’nden gelen 18.02.2021 tarih ve 314345 sayılı yazıda “Geçici Faaliyet Belgesini” 27.01.2021 tarihinde bittiğini belirtirken yeni belgenin verildiği yazmamaktadır. Yani şu anki çalışma alanında da çalışma izni yoktur” dedi.

Ünye Orman İşletme Müdürlüğünün, Altıntepe Maden Şirketinin faaliyetine dair “ÇED olumlu” kararına dayanarak ihale yapmayı ve ağaç kesmeyi sürdürdüğünü belirten Gönül, faaliyet izni biten şirkete yönelik bu çalışmanın hukuksuz olduğunu dile getirdi.

Bu şartlar altında ağaç kesiminin suç olduğu hatırlatılan açıklamada, bölge halkının ormanları ve doğayı korumaya devam edeceği vurgulandı.

Alandaki açıklamanın ardından Fatsa Orman İşletme Şefliği önünde de bir açıklama yapıldı. Açılan davanın devam ettiğine dair belge ile ve şirketin çalışma süresinin bittiğini belirten belge teslim edildi.

Coşkun Özbucak-Ordu

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -