Kuzey Teve

Faşist Askeri darbenin katlettiği Devrimci Uzun mezarı başında anıldı

Faşist Askeri darbenin katlettiği Devrimci Uzun mezarı başında anıldı
299 views
17 Ocak 2022 - 21:19
Spread the love

12 Eylül, Askeri Faşist darbesinde işkencede öldürülen Rizeli devrimci Ahmet Uzun, mezarı başında anıldı

12 Eylül öncesi Devrimci Yol hareketinin Rize’deki önde gelen isimlerinden biri olarak bilinen Ahmet Uzun, Askeri faşist darbe döneminde işkencede katledilişinin 41. yıl dönümünde Kar ve hava koşullarının muhalefetine rağmen Devrimci yoldaşları ve seven arkadaşları tarafından mezarı başında anıldı

12 Eylül faşist askeri darbesine karşı direnirken gözaltına alınan ve daha sonra işkencede öldürülen Rizeli devrimcilerden Ahmet Uzun, ölümünün 41. yıl dönümünde Devrimci yoldaşları tarafından mezarı başında anıldı.

Devrimci yoldaşları her yıl 16 Ocak’ta olduğu gibi bu yılda Uzun’un Rize Gündoğdu’nun Dağınıksu köyündeki mezarı başında yoğun kar yağışında bir araya geldi.

Uzun’un Mezarı başında yoldaşlarının yaptı konuşmalarda, Ahmet Uzun’un faşizme karşı verdiği devrimci mücadele anlatıldı ve bugün de aynı kararlı tutumun sürdürülmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

ahmet-uzun2.jpeg

AHMET UZUN NASIL KATLEDİLDİ?

Dönemin en kitlesel ve etkin sol hareketi Devrimci Yol’un Rize’deki önde gelen isimlerinden olan Uzun, 12 Eylül Askeri Darbesi’nin ardından bir grup arkadaşıyla birlikte kırsalda direnişe geçti.

12 Eylül 80 faşist askeri darbe sonrası, kırsala çıkarak direniş gösteren ve örgütleyen Devrimci Yol örgütü mensubu olarak silahlı çatışmada Çamlıhemşin Kale yaylasında 1981 yılının ocak ayında 9 yoldaşıyla birlikte yakalandı.

Eski Rize eğitim enstitü binasında sorgulanan bu kişiler, daha sorgu başlamadan işkence ile Ahmet Uzun’u katlettiler.

Uzun’a Otopsi yaptırmadan zorla evinin yanına gömdürdüler. Daha sonra yoldaşlarının mahkemelerde

ahmet.jpg

ki ifadeleri ve ailesinin talepleriyle mezar açıldı ve kafası çıkartılarak otopsiye gönderildi.

Otopsi de, “maktulün kafasında darbe sonucu belirli büyüklükte yarık oluştuğu. Maktul, her ne kadar aldığı darbeler sonucu ölmüş olduğu anlaşılsa da, bu darbenin kimin tarafından atıldığı tespit edilemediğinden” denilerek dosya kapatılmış ve yargılanan 7-8 sanık beraat etmiştir. Bunlar içerisinde Subay, Asker ve Polisler de vardı.

Daha ilginci ise, otopsiden geri getirilen Ahmet’in başı Gündoğdu karakolundadır ve astsubay Nadir, Ahmet’in babasını çağırır ve ‘al bu kafayı mezara koy der”.

Baba ise, ‘nasıl aldınız ise öyle yerine siz koyacaksınız’ der.

Komutan Nadir’in yanıtı ise, “seni de alır oğlunun akıbetine sürüklerim. Sana emrediyorum, al götür ve yerine koy” der.

Ve baba oğlunun kafasını koltuğunda taşıyarak eve götürür ve mezara yeniden gömer.

ahmet-uzun.jpeg

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -