Kuzey Teve

Fabrikada tacize direnen kadın işçiye Davayı geri çek saldırısı

Fabrikada tacize direnen kadın işçiye Davayı geri çek saldırısı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
110 views
02 Ocak 2021 - 23:33
Spread the love

 Tuzla Organize Serbest Bölge’de faaliyet gösteren Rimaks fabrikasında tacizci ustabaşını işten attıran kadın işçilerden Nuray Bayraklı, kimliği belirsiz kar maskeli 2 erkek tarafından “Davanı geri çekmezsen başına gelecekleri sen düşün” denilerek darbedildi.

TACİZCİ USTABAŞINI İŞTEN ATTIRMIŞLARDI

TEKSİF sendikasının örgütlü olduğu Rimaks’ta çalışan kadın işçiler, bir buçuk ay önce Ustabaşı Kazım Demir’i hakaret, tehdit ve tacizleri sebebiyle hem fabrika yönetimine, hem de sendikaya şikayet etmişti. Sonuç alamayınca fabrikadaki 80 kadın yer yer iş bırakarak yer yer de iş yavaşlatarak ustabaşının işten atılmasını istemişti. Sonunda Ustabaşı Kazım Demir, disiplin kuruluna gönderilerek işten çıkarılmıştı. Ancak işçilerden Nuray Bayraklı üzerinde vardiya değiştirmek şeklindeki baskılar devam etmişti. Aynı zamanda Nuray Bayraklı’nın açtığı taciz davası da devam ediyordu. Bayraklı en son 15 gün önce de davasını geri çekmesi yönünde tehditler aldığını ifade etmişti.

‘DAVANI GERİ ÇEK’ DİYEREK DÖVÜLDÜ

Dün akşam saat 19.50’de iş yerine gece vardiyasına gitmek üzere evden çıkıp, parkta servisi beklediği esnada, kar maskeli 2 erkek tarafından darbedildi. Nuray Bayraklı’nın anlatımına göre; kimliği belirsiz 2 erkek Bayraklı’yı sürükleyerek ağaçların olduğu alana çekti ve dövmeye başladı. Kafasını defalarca trafoya vurdu ve “Davanı geri çekmezsen bununla da kalmayacak, seni de aileni de öldüreceğiz” diye tehdit etti ve oradan ayrıldı. Hastaneye kaldırılan Bayraklı’nın kolunda, bacağında, kafasında ve yüzünde şişlik ve morluklar oluştu. Bayraklı’ya hastane tarafından 10 gün rapor verildi.

Tedavi gördüğü hastanede gazetemize konuşan Bayraklı, işe gitmek için servis beklediği sırada 2 kişinin “Mahkemeyi geri çekmezsen başına gelecekleri sen düşün” diyerek kendisini darbettiğini söyledi.

‘İLK DEĞİL’

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Adile Doğan, fabrika içinde yaşanan olayları şöyle anlattı: “Nuray çalıştığı fabrikada tek değil. Bir buçuk yıl önce başka bir ustabaşı tarafından, başka bir kadın daha taciz edilmiş, yine o ustabaşı da işten atılmıştı. İlk tacize uğrayan arkadaşımız da uzun süre tehdit edilmişti. Bu ustabaşı da bir çok kadını taciz ediyormuş. Nuray buna karşı koyuyor. Bunun üzerine tehditler başlıyor. Bir çözüm bulamayınca derneğe başvurmuştu, ‘Susmak istemiyorum’ diyerek. Biz de bu sorunu fabrikadaki işçilerin yan yana gelerek çözmesi gerektiğini söylemiştik. Nuray olayı diğer çalışan kadınlara anlatınca, iş bıraktılar ve sorun iki saat içinde çözüldü.”

‘KADINLARIN BİRLEŞMESİ VE ÖRGÜTLENMESİ GEREKİYOR’

Doğan, Tuzla’da fabrikalarda çalışan bir çok kadının bu sorunu yaşadığını ifade ederek, “Kadınların tacize uğradığını ve ardından da işten çıkarıldığını biliyoruz. Evde ve işyerinde tacize şiddete maruz kalıyoruz. Nuray tehditler almasına rağmen hiçbir önlem alınmadı. Eğer Nuray’ın servisi evinin kapısından alsaydı, bunlar yaşanmayacaktı. Kadınlar servise gitmek için kilometrelerce yol yürümek zorunda kalıyor. Sendika da sahip çıkmıyor. Akşam saatlerce karakolda ve hastanede Nuray ile birlikteydik. Ne sendika şube başkanı, ne de iş yeri temsilcisi gelmedi. Sendikanın sahip çıkması gerekir. Yasaların değişmesini istemek yetmiyor, kadın erkek eşitliğini savunup, örgütlenmek zorundayız. Sorunun temel kaynağında siyasetçilerin kadınlara yönelik kullandığı dil, uyguladığı politikalar ve hayata geçmeyen yasalar var.  Üretim alanında kadınların birleşmesi ve örgütlenmesi gerekiyor” diye konuştu.
Kutu:

Gazetemize konuşan TEKSİF Şube Başkanı Sebahattin Çetin de,  Nuray Bayraklı’yı ziyarete gittiğini ifade ederek, “Bu konuya son derece hassasiyet gösteriyoruz. Daha önce de oldu böyle olay. Bu ikinci vaka. Kesinlikle bu tarz şeylere taviz vermiyoruz, vermeyeceğiz. Bu konuda yapabileceğimiz her türlü girişimlerimizi yapacağız. Peşindeyiz” diye konuştu. 

Diyarbakır’da en özel daireler bu adreste yer alıyor.

Diyarbakır günlük kiralık olarak evlerimiz güvenli bir şekilde hizmet vermeyi sürdürüyor.

Kaliteden ödün vermeden hizmet vermeyi sürdürüyoruz.Müşteri memnuniyeti bizler için birinci noktadır.Konaklama imkanı olarak sınır tanımıyoruz.

Diyarbakır günlük ev  bu işe girişmeden önce sayılı firma arasından en iyisi olmak için elinden geleni yaparak en lüks daireleri en uygun  fiyatlarla sizlere sunarak aileniz ve sevdikleriniz ile doyasıya anlar geçirmeniz için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya gayret etmektedir.

Diyarbakır’ın en lüks semtlerinde özenle düzenlenmiş  dairelerde  konaklamak için bizler hemen arayarak yerlerinizi ayırtabilirsiniz.

Ondan sonra aileniz ve sevdikleriniz ile kendi evinizdeymiş  gibi rahat bir şekilde konaklama   yapabilirsiniz.Tüm imkanları siz değerli misafirlerimize sunmaktan firma olarak gurur duymaktayız.

Diyarbakır günlük kiralık daire imkanını kimler tercih ediyor diye merak ediyorsanız bunlara örnek olarak , Aileler, İş  toplantısı için Diyarbakır’da bulunan iş adamlarını örnek verebiliriz.

Günlük daire Diyarbakır her semtte karşınıza çıkabilen kurumsal bir firmadır.

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -