Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

“ERDOĞAN’IN BABA OCAĞINDA ZAM PROTESTOSU”

“ERDOĞAN’IN BABA OCAĞINDA ZAM PROTESTOSU”
429 views
12 Ocak 2022 - 12:36
Spread the love

Rizeliler; AKP Hükümetinin elektrik, doğal gaz ve akaryakıta yaptığı zamları bu kez Erdoğan’ın baba ocağı olan Güneysu’da ellerinde “Bezduk”, “Darlanduk”, “Yanduk” dövizleriyle protesto etti.

“ERDOĞAN’IN BABA OCAĞINDA ZAM PROTESTOSU”

Gençağa Karafazlı

RİZE- 2022 yılının ilk saatlerinde AKP hükümetinin elektrik ve doğalgaz başta olmak üzere vatandaşların temel gıda maddelerine yapılan zamlara yönelik CHP Rize il örgütünün başlattığı protestolar bugünde devam etti.

CHP Rize il örgütü zamlara karşı Rize merkez, Fındıklı, Çayeli, Ardeşen ve Pazar ilçelerinden sonra bugün de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın baba ocağı Güneysu ilçesinde zamları protesto etti.

Erdoğan’ın baba ocağı olan Güneysu ilçesinde CHP İlçe başkanlığı önünde toplanan Güneysu’lu vatandaşlar, hemşerileri Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek zamların geri alınmasını istedi.

Güneysu da gerçekleşen protesto eyleminde bir konuşma yapan CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz, zamlar böyle devam ettikçe gaz lambası değil evlerinin baş köşelerinde mum yakmaya başlayacaklarını belirterek yapılan zamlara karşı vatandaşları mücadele etmeye çağırdı.

Tüm vatandaşlarla ortak bir noktada buluştuklarını çünkü herkesin zam mağduru olduğunu dile getiren Deniz konuşmasında şunları söyledi;

“Tepeden tırnağa her şeye zam üstüne zam yapılıyor. 6 ay önce de gene burada zamların mimarı hemşerimiz Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın baba ocağı olan Güneysu’da bir araya gelmiş ve Zamlara Hayır, Çay’da sömürüye son demiştik. O zamanda zamlara karşı sesimizi sürekli olarak yükseltmezsek daha yüksek zamlarla karşılaşacağımızı söylemiştik. Bugün geldiğimiz nokta budur. Kömür fiyatlarına gelen zamlar, Evlerde kullandığımız tüpe gelen zamlar. Bezdurdi artık.”

“GAZ LAMBALARI DEĞİL MUMLAR EVİMİZİN BAŞ KÖŞESİNDE YERİNİ ALACAK”

Elektriğe yüzde yüzden fazla zam yapıldığını hatırlatan Başkan Deniz, cumhuriyet tarihinde bir kalemde aynı anda elektriğe yapılan en yüksek zam olduğunu söyleyerek; “Evde elektrik kullanmak büyük bir cesaret ister hale gelmiştir. Bu gidişle yakında Gaz Lambaları evimizdeki yerini şimdiden aldı zamlar bu hızla Devam ederse de Mumlar evimizin baş köşesinde yerini alacak”

Yapılan zamlar sonunda vatandaşların ısınamaz, aydınlanamaz karnını doyuramaz hale getirdiğini kaydeden Deniz konuşmasını şu sözlerle tamamladı;

“YAŞANANLARIN SORUMLUSU DİŞ GÜÇLER DEĞİL BU KÖTÜ YONETİMDİR”

“Eskiden düğün davetiyesi gelince sevinirdik şimdi insanlar davetiye gelmesin diye dua etmeye başladı. Gübre fiyatlarının şimdide 8 ile 10 bin TL arasında gidip geldiğini görüyoruz. Böyle giderse çayınıza gübre de atamayacağız. Çay bu bölgenin geleceğidir. Sorunun çözümü Gübre için Devletin destek vermesini talep etmektir. Bu talebi yüksek sesle söylemektir.

Zamları engelleyecek olan en önemli güç bizleriz vatandaşlarımızın zamlara karşı göstereceği tepki zamları engelleyecek en önemli güçtür. Zamların nedeni ne dolardır ne de dış güçlerdir. Zamların temel nedeni kötü yönetimlerdir. Plansız programsız Kötü tarım politikalarıdır, Kötü sanayileşmedir, ”dedi

Cumhurbaşkanının baba ocağı Güneysu’dan bir kez daha AKP hükümetini uyardıklarını ifade eden Deniz taleplerini ise şu şekilde sıraladı:

-Hükümet yapmış olduğu tüm zamları geri almalıdır.

–Memur, memur emeklileri, SGK ve Bağkur emekli ücretlerine YAPILAN ZAMLAR artırılmalıdır.

En düşük emekli ücreti en az asgari ücret tutarı kadar yani 4.250 TL olmalıdır.

-Çay Müstahsillerine çay sezonu başlamadan ek fiyat farkı verilmelidir. Çay  ve sezon başlamadan Çay Müstahsillerine ödenmelidir.

-Destekleme ücreti 13 krş’tan en az 1 TL’ye yükseltilmelidir.

–Çay müstahsillerine ayrıca gübre desteği verilmelidir.

Çaykur’da çalışan mevsimlik işçilerin kadro sorunu çözülmelidir.

-Esnaf ve İşletmeler desteklenmeli, maliyetleri düşürülmelidir.

Kötü yönetimler kaderimiz değildir.

-Aksine Kötü yönetimlere karşı sesimizi yükseltmek kaderimizdir.

-Bir kez daha söylüyoruz. Yeter artık, Bezduk,  Darlandık ,Yanduk, Yeter diyoruz “

 

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -