Kuzey Teve

‘Erdoğan’a hakaret’te bugün: ‘Diktatör’ demek suç değil, ifade özgürlüğü

‘Erdoğan’a hakaret’te bugün: ‘Diktatör’ demek suç değil, ifade özgürlüğü
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
69 views
03 Ocak 2021 - 12:49
Spread the love

 ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ ettikleri suçlamasıyla yargılanan gazeteciler Orhan Şahin ve Başak Günsever’in ‘diktatör’ sözü fikir ve ifade hürriyeti kapsamında değerlendirilerek beraat kararı verildi.

Şahin ve Günsever hakkında, geçen yıl 3 Temmuz’da çalıştıkları gazetenin birinci sayfasında ‘Kirli savaş ihanet’ ve 9. sayfasında‘Diktatörün savaş hükümeti’ başlığı nedeniyle ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçunu işledikleri gerekçesiyle dava açılmıştı.

erdogan-hakaret

Fotoğraf: Reuters

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına yazılı ifade gönderen Şahin, “günümüzde diktatör kelimesinin hakaret amaçlı kullanılmadığını, diktatör kelimesinin hukuki olarak anayasalarda veya devlet içerisindeki diğer politik ya da sosyal faktörler tarafından sınırsız bir liderlik imkanı kazanan mutlak üstünlüğü olan yöneticiler için kullanıldığını” belirterek bu tanımın Erdoğan’a uyduğunu savundu.

Duruşmada hazır bulunan iki gazetecinin avukatı Selin Nakıpoğlu da ‘diktatör‘ sözcüğünün Türkçe sözlükte bütün siyasi yetkileri elinde toplamış kimse olarak tanımlandığını söyleyerek Eskişehir 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nin bu sözcükle açılan davada ‘diktatör’sözcüğünün siyasi eleştiri olarak kullanıldığı yönünde verdiği beraat kararının bulunduğunu söyledi.

Nakıpoğlu, savunmasının devamında “Bu sözcük siyasi eleştiri sınırındadır. Herhangi bir hakaret kastı söz konusu değildir. İş bu nedenle suçun maddi ve manevi unsurları oluşmamıştır. Müvekkiller gazetecilik faaliyetleri sınırı içinde görevlerini ifa etmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanına hakaret kastları yoktur” dedi.

Mahkeme sanıklar hakkında TCK 299. Madde uyarınca açılan davada ifade özgürlüğüne ilişkin, “Herkes düşünce ve kanaatlerini yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hürriyetine sahiptir. Bu hürriyet, resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir alma ya da verme serbestliğini de kapsar. Bu fıkra hükmü, radyo, televizyon, sinema veya benzeri yollarla yapılan yayınların izin sistemine bağlanmasına engel değildir” şeklindeki anayasanın 26. maddesi çerçevesine atıfta bulunanarak beraat kararı verdi.

Duruşmanın ardından Diken’e bilgi veren avukat Selin Nakıpoğlu kararın emsal niteliğinde olduğunu belirtti.

Erdoğan’a ‘diktatör’ diyen gençlere jet beraat: Sevgisizlik ve muhaliflik ifadesi

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -