Kuzey Teve

Erdoğan sanatın tanımını yaptı:Sapkınlığı, marjinalliği sanat adı altında normalleştirmeye çalışıyorlar

Erdoğan sanatın tanımını yaptı:Sapkınlığı, marjinalliği sanat adı altında normalleştirmeye çalışıyorlar
299 views
07 Ocak 2022 - 16:34
Spread the love

umhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, sanatın tanımını yaparak “Sanat; estetiğin ahlakla bütünleştirilmiş biçimde ortaya konulan süreklilikten asla kopmayan eserlerin üretimini sağlamış olmasıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İkinci Yeditepe Bineali’nde konuşma gerçekleştirdi.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Bienali sadece etkinlik mekanları ile bile şehrimizin göz alıcı zenginliğini göstermeye yeterlidir. Kültür sanat ürünlerimizin yaydığı zenginlik içeriği ve kapsamı bakımından eşi ve benzeri olmayan bir şölendir. Bienalin bu yılki temasının çerçeve içi ve çerçeve dışı olarak belirlenmiş olması bize muazzam bir tarihi arka plan sunuyor. Bize düşen görev kültür ve sanat hazinelerimizi nerede kaybettiysek orada aramaktır. Başka yerlerde aramaya kalkarsak sadece vaktimizi heba etmiş oluruz. İyi olan, güzel, faydalı olan her şeyi nerede bulursak bulalım almak, kullanmak, daha iyisini yapmak ecdadımızdan bize kalan en önemli miraslardan biridir.

Sanat; estetiğin ahlakla bütünleştirilmiş biçimde ortaya konulan süreklilikten asla kopmayan eserlerin üretimini sağlamış olmasıdır

Sanat konusunda yaşatıcı, kuşatıcı, geliştirici vasfıyla tarihe damgasını vurmuş bir milletiz. Medya mecraları üzerinden dünyaya boca edilen batı menşeili kültür sanat eserlerinin içine özenle yerleştirilen mesajların elbette amacı var. Sapkınlığı sanat adı altında normalleştirme gayesi taşıyan sinsi saldırıya karşı imkanlarımızı devreye almalıyız. Bu amacın masum ve hayırlı olduğu açıktır. Daha çok üreterek, insanın kalbine ulaşarak aradaki farkı kapatmakla mükellefiz. Kültür-sanat birikimimizi milletimizin tüm fertlerine ulaştırana kadar bu tür faaliyetleri arttırarak sürdürmeliyiz.

Sanat kavramına yaklaşımdaki bu derin farkın tezahürlerini Endülüs’ten Büyük Sahra’ya kadar geniş bir alana yayılan eserlerde görmek mümkündür. Sanat Allah’ı aramakmış değer üstat. İnancımızın ‘Allah güzeldir, güzel olanı sever’ yaklaşımının sanata yaklaşım halini içinde bulunduğumuz Süleymaniye Külliyesi’ne bakarak görebiliriz.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -