Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

ENKA’nın HES projesi, Tiflis’te binlerce kişi tarafından protesto edildi

ENKA’nın HES projesi, Tiflis’te binlerce kişi tarafından protesto edildi
249 views
23 Mayıs 2021 - 16:06
Spread the love

ENKA’nın Gürcistan’da Norveçli ortağıyla yaptığı iki büyük HES projesi bugün Tiflis’te binlerce kişinin katıldığı eylemde protesto edildi.

ENKA’nın Gürcistan’ın batısındaki Rioni Nehri üzerine Norveçli ortağıyla yaptığı iki büyük HES’ten oluşan Namakhvani projesi, halkın tüm tepkisine rağmen devam ediyor. Daha önce HES inşaatını önlemek için yöre halkı proje sahasında çatır kurmuş, Kutaisi kentinde büyük mitingler düzenlemişti. HES projesi bugün Tiflis’te binlerce kişinin katıldığı eylemde protesto edildi.

Tiflis’te bir araya gelen yaşam alanı savunucuları ve yöre halkı devletin Namakhvani HES yatırımcısıyla olan sözleşmeyi feshetmesini, Ekonomi Bakanı Natia Turnava da dahil olmak üzere şirketle olan anlaşmaların hazırlanmasında ve imzalanmasında görev alan yetkililere soruşturma açılmasını ve koordineli bir enerji politikası geliştirilinceye kadar benzer projelere moratoryum uygulanması çağrısında bulunuldu.

Yaşam alanı savunucuları, hükümet talepleri üzerine tutumunu bildirene kadar çadır kuracaklarını ve Birinci Cumhuriyet Meydanı’nda kalacaklarını söyledi.

Fotoğraf: Facebook/@samartlianienergopolitikistvis

BİRÇOK ÇEVRE DİRENİŞİ LİDERİ EYLEME DESTEK VERDİ

Gürcü şehirlerindeki çevre direnişlerinin liderlerinden Rioni Gorge da eyleme destek verdi ve birlik çağrısında bulundu.

Ayrıca büyük bir maden suyu şirketi Borjomi’deki direnişinden bir yaşam alanı savunucu, “Adalet mücadelesinde, Namakhvani karşıtı HES aktivistlerini desteklemek için mitinge katıldığını söyledi, “Hepimiz birleşmeliyiz” dedi.

Batı Gürcistan’ın Chiatura kasabasında madencilik sektörünü işleten bir şirket olan Georgian Manganese direnişinden bir yaşam alanı savunucusu ise yaptığı konuşmada, protestocuların ülkede “yeterli” yaşam koşulları ve sağlıklı bir çevre elde edebileceklerini umduğunu söyledi.

Ozurgeti merkezli un değirmeni fabrikası Gulistani’nin grevci bir çalışanı ise, yetkilileri “doğal kaynakların boşaltılmasına” karşı uyardı. Guria bölgesinde inşaat halindeki on küçük HES’in bulunduğuna dikkat çekerek, tek bir HES’in bile tamamlanmasına izin verilmeyeceğine söz verdi.

ŞİRKETİN HİSSELERİNİN YÜZDE 90 ENKA’YA AİT

ENKA Yenilenebilir Enerji tarafından yürütülen Namakhvani projesi, Rioni Nehri üzerinde 333 MW ve 100 MW’lık iki ayrı HES’i kapsıyor. Şirketin hisselerinin yüzde 90’ı Türkiye ENKA İnşaat ve Sanayi A.Ş.’ye, yüzde 10’u Norveç Temiz Enerji Grubu’na ait. Proje aracılığıyla hükümet enerji güvenliğini artırmayı ve “800 milyon ABD doları tutarında doğrudan yabancı yatırım” ile bin 600 kadar Gürcü istihdam etmeyi umuyor.

Ancak yaşam alanı savunucuları ve yöre halk, sismik ve diğer doğal afet risklerinden, potansiyel çevresel zararlardan, yatırımcının özel mülke el koymasına ve doğal kaynakları kullanmasına olanak tanıyan sözleşme koşullarından endişeli. (DIŞ HABERLER)

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN