Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

EMEP, “KOKARCAYLA MÜCADELEDE YÖNTEMİ YANLIŞ.”

EMEP, “KOKARCAYLA MÜCADELEDE YÖNTEMİ YANLIŞ.”
75 views
24 Nisan 2024 - 10:43
Spread the love

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Yasin Uzun kokarcayla mücadele konusunda asıl sorumluluk devletindir, diyerek topyekün mücadele çağrısı yaptı.

Haber: Coşkun Özbücak

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Yasin Uzun, kokarcaya karşı mücadelenin yetersiz olduğunu belirterek, “Herkes kokarcaya karşı mücadelenin kaçınılmaz olduğunu söylüyor ancak devlet sessiz. Halka kokarcaya karşı ilaçlı mücadele çağrısı yapmak yetmiyor. İlacın denetimsiz ve lokal biçimde kullanılmasının zararının daha fazla olduğu bilinmelidir. Denetimsiz ve plansız ilaç kullanmak, diğer canlılara özelikle de arılara büyük zararı oluyor. Ayrıca su kaynakları kirleniyor. Mücadeleyi yalnızca çağrı yaparak halka ilaç dağıtma biçiminde uygulamak yarardan çok zarar verir.” dedi.
Köyler boş
Kokarcaya karşı köylerde mücadele etmek için insan sayısı yeterli değil, diyen Uzun, “Köylüler şehre taşındı. Bir köyde yaşayan oranı yüzde yirmilerde. Hatta bazı köylerde iki-üç hane kalmış. Köylerde mücadele edecek insan yok. Ayrıca bir köyde, ilçede parça parça yapılan mücadelenin yararı yok. Uçan canlıya karşı mücadele topyekün olmalıdır ve bunu aynı zamanda yapmak zorunludur. Bu nedenle kokarcaya karşı mücadele devlet tarafından havadan dronla yapılabilir. Yetmez, ilacın zararları da düşünülerek arı ve diğer canlıların zarar görmemesi için akşam saatlerinde ilaçlama yapılmalıdır. Suların kirlenmemesi için önlem alınmalıdır. Bu tehlikeler dikkate alınarak mücadeleyi yalnızca ilaçla yapılması doğru değildir. Yine masraflarını devlet karşılamak şartıyla kokarca toplama kampanyaları da yapılmalı ki, kalıcı çözüm üretilsin.” dedi.
Neden sonuç araştırılmalı
Kokarcaya karşı mücadelenin de yeterli olmadığını vurgulayan Uzun, “Kokarcaya karşı mücadele şart. Ancak yeterli değil. Bugün kokarca yok edilir, yarın başka zararlı ortaya çıkar. Geçmiş yıllarda bunun örneklerini gördük. Bu nedenle özellikle doğanın dengesini bozacak eylemlerden kaçınmak zorundayız. Yine kokarcanın çoğalmasının nedenleri araştırılmalı. Sonuç olarak bu zararlının ortaya çıkış nedeni bilinmeli ki, başka zararlıların da önü kesilsin. Yalnızca ilaç kullanmak, başka zararların oluşmasına neden olacaktır. Yeniden vurgulamak gerekirse, kampanya devlet tarafından tüm il ve ilçelerde aynı anda başlatılmalı ki etkili olsun. Uçan bir zararlıyı bir ilçede yok edilse de uçan bir zararlı olduğu için yeniden gelecektir. Sonuç almanın birinci koşulu aynı zamanda kapsamlı bir mücadele kampanyasıdır.” dedi.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -