Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Ekolojistler 14 Eylül’de Dersim yollarında

Ekolojistler 14 Eylül’de Dersim yollarında
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
189 views
13 Eylül 2021 - 19:39
Spread the love

Yangınların dehşeti ve müdahalenin gecikmesi nedeniyle “Dersim İçin Yollardayız” grubunu kurarak bir araya gelen ekolojistler 14 Eylül’de Dersim yollarında.

Gençağa Karafazlı-

Doğa Yaşam Savunucuları, 28 Temmuz’da Manavgat’da başlayan ve 49 farklı şehre yayılan yangınların son halkası Dersim’de 11 gün yangınlara müdahalede bulunulmadığı gibi müdahale etmek isteyenlere de müsaade edilmediği ortaya çıkınca bu durumu protesto ettiler; daha sonra “Dersim İçin Yollardayız” grubunu kurarak bölgeye gitme kararı aldılar. Yaptıkları çağrı metninde şu sözlere yer verildi;

“Dersim coğrafyasındaki yangına güvenlik gerekçesiyle 11 gün boyunca müdahale edil(e)memesi bir eko kırımdır, yaşam alanlarının yok edilmesine sessiz kalmaktır. Hangi gerekçeyle olursa olsun bu kabul edilemez. Bizler aşağıda imzası olan doğa ve yaşam savunucuları küresel iklim krizinin doğurduğu sel ve yangın felaketleri ile boğuşurken gerek ticari gerek siyasi, “ıslah” ya da “düzenleme” gerekçeleriyle doğanın tahrip edilmesine, canlı çeşitliliğinin ve yaşamın alanlarımızın yok edilmesine sessiz kalmayacağımızı beyan ediyor yollara düşüyoruz.”

Ülke tarihinin en büyük sel ve yangınlarının yaşandığına dikkat çeken Yaşam savunucuları  imzaya açtıkları çağrı metninde şu görüşlere yer verdiler.

DERSİM’DE BULUŞALIM…

“Geçtiğimiz günlerde gerek rant kaynaklı yapı, baraj ve maden projeleri gerek küresel ısınma kaynaklı seller ve yangınlar nedeniyle kendimizi daha önce benzerine az rastlanan afetlerin ortasında bulduk.

Ülke tarihinin en büyük sel ve yangınlarıyla karşı karşıya kaldık.

Doğa ve yaşam savunucuları olarak bizler iktidarın afetlere müdahale etmedeki içler acısı durumunu fark ederek gönüllü olarak ve risk alarak afet bölgelerine gidiyor, yangın söndürme ve arama kurtarma faaliyetlerine cesurca müdahale etmeye calışıyorduk. Yangınların kontrol altına alınmaya başladıgi zamanlarda Toplumsal Afet Platformu (TAP) ile irtibata geçerek kendilerinden yangın söndürme ve arama kurtarma konularında ücretsiz ders alma sözü aldık.”

MÜDAHALE 11 GÜN GECİKTİ

Ovacık belediye başkanının yangına müdahale edilmesine iznin verilmediği denilen açıklamada ; “Belediye İlk olarak 28 Temmuz’da Manavgat’da başlayan ve 49 farklı şehre yayılan yangınlar Ağustos ayının son günlerinde Dersim’e ulaştı. Yaşam savunucuları bu defa Dersim’e gitme hazırlıkları yaparken bölgeden aldıkları haberlerin pek iç açıcı olmadığını fare ettiler; Yangın yayılırken Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Hozat Belediye Başkanı Seyfi Geyik ve Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün yangına müdahale etmek için Valiliğe yaptıkları başvurunun reddedildiği ortaya çıktı. Dağlık ve sarp bölgede çıkan yangına havadan müdahalenin 11 gün geciktiği anlaşıldı.”

“DERSİM İÇİN YOLLARA DÜŞÜYORUZ”

İkizdere’den ve pek çok bölgeden gelen yaşam savunucularıyla Dersim için yollarında olacaklarını ifade eden ekolojistler ; “Yaşayan her canlının yaşam hakkını kutsal kabul eden yaşam savunucuları olarak bizler, TAP’dan aldığımız eğitim sözünü Dersim’de gerçekleştirmek, yangının çıkış nedenlerini ve halkın gönüllü olarak arama kurtarma faaliyetine katılma taleplerinin engellenme nedenleri de dahil olmak üzere Dersim’deki ekolojik yıkımı araştırmak ve bölgede aktif olan ekoloji örgütleri ve aktivistlerine destek vermek gerektiği durumda arama kurtarma faaliyetlerine destek vermek için; 14 Eylül Salı aksamı Saat 20.00’de başta İstanbul’dan yola çıkıyoruz. İkizdere’den ve pek çok bölgeden gelen yaşam savunucularıyla Dersim için yollara düşüyoruz.

“SALI AKŞAMI YOLA ÇIKIYORUZ”

Dersim coğrafyasındaki yangına güvenlik gerekçesiyle 11 gün boyunca müdahale edil(e)memesi bir eko kırımdır, yaşam alanlarının yok edilmesine sessiz kalmaktır. Hangi gerekçeyle olursa olsun bu kabul edilemez. Bizler aşağıda imzası olan doğa ve yaşam savunucuları küresel iklim krizinin doğurduğu sel ve yangın felaketleri ile boğuşurken gerek ticari gerek siyasi, “ıslah” ya da “düzenleme” gerekçeleriyle doğanın tahrip edilmesine, canlı çeşitliliğinin ve yaşamın alanlarımızın yok edilmesine sessiz kalmayacağımızı beyan ediyor yollara düşüyoruz.
Tüm doğa ve Yaşam savunucularına çağrımızdır. 15 Eylül 2021 tarihinde Dersim’de buluşuyoruz.

İmzacı oluşumlar (İmza devam etmektedir)

AKE Yangın Müdahale

Amed Ekoloji Derneği

Ankara Divriği Kültür Derneği

Antalya Ekoloji Meclisi

Ayvalık Tabiat Platformu

Bakırtepe Çevre Platformu (BÇP)

Bartın Platformu

Birleşik Yeşil Hareket (BHY)

Bozcaada Forum

Bodrum Ekoloji ve Çevre Platformu (BÇP)

Dersim Araştırmalar Merkezi (DAM)

Didim Çevre Platformu (DİÇEP)

Divriği Yaşam ve Doğa Platformu

Doğanın Çocukları (DÇ)

Doğa İçin Sanat Derneği (DİSDER)

Doğama Dokunma Platformu

Ekoloji Birliği (EB)

EB Gençlik Meclisi

EB Kadın Meclisi

Foça Çevre Platformu (FOÇEP)

HDK Ekoloji Meclisi

Heryer Kazdağları (HYK)

Hewsel Koruma Platformu

İstanbul 78’liler Girişimi

Kadıköy Dayanışma Ağı (KDA)

Kadıköy Kent Dayanışması (KKD)

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği.

Kazdağları Ekoloji Platformu (KEP)

Kazdağları İstanbul Dayanışması (KİD)

Mardin Ekoloji Derneği

Malatya Çevre Platformu (MAL ÇEP)

Malatya Çevre Platformu İzmir Temsilciliği

Mersin Nükleer Karşıtı Platform (Mersin NKP)

Mezopotamya Ekoloji Hareketi (MEH)

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP)

Munzur Araştırma ve Kurtarma Derneği (MUDAK)

Munzur Çevre Derneği (MÇD)

Muğla Kadın Dayanışma Derneği (MKDD)

Ovacık Belediyesi

Peri Suyu Koruma Platformu (KARDEF)

Pertekliler Derneği

Sancaktepe Erbaalılar Derneği

Söke Çevre Platformu

Tokat Reşadiye Çevre Platformu (TRÇP)

Toplumsal Afet Platformu (TAP)

Validebağ  Savunması (VS)

Uluslararası Çevre Gazetecileri Derneği

Ya Kanal Ya İstanbul (YKYİ)

Yaşam ve Dayanışma Yolcuları (YDY)

Yeni Foça Forum

Yeryüzü Ekoloji Kolektifi (YEK)

Yeryüzünden Haberler (İnternet Haber Sitesi)

Yeşil Direniş Ekoloji ve Yaşam Gazetesi

Yeşil Yaşam İnsiyatifi

Yeşil Sol İklim Krizi Çalışma Grubu

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -