Kuzey Teve

Dünyada yaşamın nasıl başladığını açıklayan keşif

Dünyada yaşamın nasıl başladığını açıklayan keşif
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
53 views
03 Ocak 2021 - 11:56
Spread the love

 

Uzay boşluğundaki yörüngesinde başıboş şekilde dolaşan 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyrukluyıldızında (komet) organik materyal bulundu…

Uzay boşluğundaki yörüngesinde başıboş şekilde dolaşan 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyrukluyıldızında (komet) organik materyal bulundu, büyük keşif sayesinde gezegenimizde yaşamın kometler sayesinde başladığı da bir ölçüde ispatlanmış oluyor.

Futurism adlı sitenin haberine göre büyük uğraşlar sonucunda 67P’nin yüzeyine indirilen Rosetta uzay sondasının Philae adlı aracı, geçtiğimiz aylar boyunca dünyada bulunan merkeze oldukça değerli bilgiler aktarmayı başarmıştı. Araç kometin yanlış yüzeyine indirilmesi nedeniyle güneş ışıklarından faydalanamamış ve bilgi akışı durmak zorunda kalmıştı, fakat uyku durumuna geçmeden önce gönderdiği son bilgileri inceleyen bilim insanları büyük bir keşifte bulunduklarını anladılar.

Komet yüzeyinde bulunan toz haldeki partiküllerin incelenmesi neticesinde partiküller içerisinde oldukça kompleks yapıda katı organik madde bulunduğunu tespit etti. Araştırmacılar yapılan keşifle ilgili bilgileri Nature adlı bilim dergisinde yayınladılar. Rosetta ve Philae daha önce kometin atmosferinde oksijen olduğunu keşfetmişlerdi.

Yapılan açıklamada analizlerin sonucunda beklenenden daha karmaşık formda karbon keşfedildiği ve keşifin büyük bir heyecana neden olduğu belirtildi.

Konu hakkında açıklama yapan araştırmacı Martin Hilchenbach, keşfedilen organik materyalin milyarlarca yıldır hiç bir dış etkiye maruz kalmadan, herhangi bir değişim geçirmeden muhafaza edildiğini ve güneş sisteminin başlangıcında oluşan organik materyalin ilkel bir formda kaldığını belirtti.

Uzmanlar bir süredir dünyamızda yaşamın kometler ile yüzeye taşınan organik madde sayesinde başladığı görüşünü savunuyorlardı. Yapılan keşif bu görüşü büyük ölçüde haklı çıkaran nitelikte olmasıyla da dünyamızda yaşamın nasıl başladığı sorusunun yanıtı niteliğinde olma özelliği taşıyor.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -