Kuzey Teve

Doğu Anadoluyu sallayan deprem

Doğu Anadoluyu sallayan deprem
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
162 views
03 Ocak 2021 - 10:08
Spread the love

Elazığ’da kriz masası kurulurken, gönüllü ekipler çevre ilçelere yönlendirildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ilk açıklamasında Malatya’da 4, Elazığ’da 15 kişinin hayatını kaybettiğini, toplamda 553 kişinin de yaralandığını açıkladı. İlerleyen saatlerde AFAD, ölü sayısının 22’ye yükseldiğini, yaralı sayısının da 1030 olduğunu duyurdu.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, saat 20.55’te merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiğini duyurdu. Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğünü 6,6 olarak revize etti. Deprem yerin 10 kilometre derinliğinde kaydedildi. Deprem Türkiye’de birçok kentin yanı sıra Suriye, İran, Ermenistan, Lübnan ve İsrail’de de hissedildi.

İşte Elazığ’dan ilk görüntüler.

ENKAZDAN ÇIKARILDI AMA…

Dün akşam enkazdan kurtarılan 12 yaşındaki Miraç yaşamını kaybetti. 12 yaşındaki Miraç Dişli, babası Meriç Dişli ve altı aylık hamile annesi Pınar Dişli ile birlikte Gezin beldesindeki Tılhem Caddesi’ndeki altı katlı Mavi Göl Apartmanı‘nın enkazında kalmıştı. Dişli ailesi enkazdan sağ olarak kurtarılırken, Miraç kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtildi. Anne ve baba Dişlilerin tedavilerinin sürdüğü öğrenildi.

ARAMA KURTARMA FAALİYETLERİ SÜRÜYOR

Enkaz altında yapılan aramalarda 14 saat sonra (saat 11:00 itibariyle) 1 kadın sağ çıkarıldı. Arama kurtarma ekipleri enkaz aktındaki 1 kadınla daha temas kurdu. Ekipler, çevrede bulunanlardan sessiz olmalarını istedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mustafa Paşa Mahallesi’nde çöken binaya ilişkin “Enkazdan dört ses duyduk, biri kurtuldu, üçünü kurtarmaya çalışıyoruz” dedi. 

Elazığ merkezde yıkılan binanın altında kalan aileden Cengiz Çelik ile 1 kişi daha depremden 15 saat sonra (11:34 itibariyle) sağ olarak kurtarıldı. 

AFAD, 2 kişinin kurtarılma anlarını paylaştı:

BAKANLARDAN YENİ AÇIKLAMA

Saat 11:45’de Elazığ’da bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum basın açıkaması yaptı. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıklamasında şu bilgileri verdi:

“Deprem olur olmaz daha önce belirlediğimiz afet müdahale planı çerçevesindeki adımlarımızı attı.

Malatya’da 4, Elazığ’da 18 vatandaşımız hayatını kaybetti.

Elimizdeki temel veriler çerçevesinde hayati fonksiyonlarıyla ilgili bir tedirginlik yaşayacağımız bir hastamız yok.

398 artçı deprem oldu, 13’ü 4’ün üzerinde. Deprem olduğu andan itibaren toplam 39 kişi göçük altından çıkarıltı.

22 kişinin daha enkaz altında olduğu sanılıyor.

Adıyaman Cezaevi’nde hasar oluştu. Cezaevinin boşaltılması hususu değerlendirilecek.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise şunları kaydetti:

“1031 müracaat içinde 382 vatandaşımız yaralıydı. Takibi hala yapılan 128 hastamız var. 34 vatandaşımızın da yoğun bakımda tedavileri devam ediyor. Durumu kritik olan hastamız yok. 

4 tane sahra hastanesi ihtiyaç durumunda kurulacak. 

En son kurtarılan iki vatandaşımızın da genel durumlarının iyi olduğunu öğrendik.” 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da şöyle konuştu:

“İlk hasar tespit çalışmalarında 5 binamızın yıkık olduğu, ağır hasarlı ve hafif hasarlı birçok yapımız olduğu tespit edildi. 

Yıkık binaların kerpiç yapılardan olduğu görüldü. 

Hasarlı binalara girilmemesi noktasında vatandaşlarımızı uyarmak istiyorum.”

ADALET BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA: 814 HÜKÜMLÜ VE TUTUKLU TEDBİREN NAKLEDİLİYOR

Elazığ’da meydana gelen Sivrice  merkezli deprem haberi alınır alınmaz Adalet Bakanlığı bünyesinde bir kriz merkezi oluşturuldu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Bu kapsamda, deprem bölgesindeki adliye ve ceza infaz kurumlarında uzmanlar eşliğinde detaylı incelemeler yapılmıştır. İncelenen bina ve kurumlarımızda küçük çaplı hasarlar görülmüş, herhangi bir can kaybı ya da yaralanmanın bulunmadığı tespit edilmiştir. Adıyaman Kapalı Ceza İnfaz kurumunda bazı bölmelerde kısmi çatlaklar oluştuğu için 814 hükümlü ve tutuklu tedbiren Gaziantep, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş’taki cezaevlerine nakledilmeye başlanmıştır. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun” ifadelerine yer verildi. 

İBB SÖZCÜSÜ ONGUN: ÇOK SAYIDA HAYVAN GÖÇÜK ALTINDA KALDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun da sosyal medya hesabınadn belediye ekiplerinin Elazığ’da çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti. Ongun, “Ne yazık ki deprem bölgesinde çok sayıda da hayvan göçük altında kaldı. Dün gece arama kurtarma ekiplerimiz birçok noktada müdahalede bulundular.” dedi.

DOĞALGAZ PATLAMASI YANGIN ÇIKARDI

Elazığ İstasyon Caddesi’nde depremde hasar gören binalardan birinde gerçekleşen doğalgaz patlaması sonucu yangın çıktığı bildirildi.

İşte o görüntüler:

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Elazığ’da meydana gelen ve pek çok ilimizde hissedilen depremin en az kayıpla atlatılması ve vatandaşlarımızın can güvenliğinin sağlanması için ilgili kurumlarımız gerekli tüm tedbirleri almaktadır. Çevre ve Şehircilik, İçişleri ve Sağlık Bakanlarımızı bölgeye gönderdik” dedi.

SARAY’DAN DEPREME YÖNELİK AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Elazığ’da meydana gelen 6.5 büyüklüğündeki depremin ardından, tüm kurumların seferber edildiğini açıkladı.

Kalın, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6.5 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini belirterek, “Hepimize geçmiş olsun. Can kaybı yaşanmaması en büyük temennimizdir. Tüm kurumlarımız seferber edilmiştir. Vatandaşlarımızın yetkililerin açıklama ve yönlendirmelerini takip etmelerini rica ediyoruz” ifadelerini kullandı.

SAĞLIK BAKANINDAN AÇIKLAMA

Elazığ’da meydana gelen deprem sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Elazığ Sivrice’de meydana gelen depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, Bakanlık olarak tüm birimlerimizle, 112 Acil ve UMKE ekiplerimizle sahada olduğumuzu bildirmek istiyorum” dedi.

BAKANLAR ELAZIĞ’DA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 6,8 büyüklüğündeki depremle sarsılan Elazığ’da incelemelerde bulundu.

Bakanlar, Sürsürü Mahallesi’nde yıkılan binada devam eden arama kurtarma çalışmalarını inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, daha sonra yaptığı açıklamada, çok titiz bir çalışma yürütüldüğünü vurgulayarak, “Bu enkazlar çok zor enkazlar çünkü artçı sarsıntılar da aynı zamanda devam ediyor.” dedi.

SÜLEYMAN SOYLU: “2 KİŞİ KURTARILDI, BİR SES DAHA DUYULDU”

Binaların birbirine girdiği enkazların olduğunu anlatan Soylu, daha önce 2 kişinin sağ çıkartıldığı noktada bir ses daha duyulduğunu ve çalışmaların burada yoğunlaştırıldığını ifade etti.

Soylu, ses alınabilmesi için herkesin sessizliğe dikkat etmesi gerektiğinin altını çizerek, “Arama kurtartma ekipleri olarak hem soğuktan hem yorgunluktan sürekli olarak değişiyorlar. Hem de teknik ekipler binaların statiği olsun diğer durumları olsun onları değerlendirerek nereden binalara girecekleri konusunda çalışma yapıyorlar. İnşallah enkazın altındakilerin sağ salim kurtarılmalarını bekliyoruz. Hem çalışıyor hem dua ediyoruz.” diye konuştu.

Soylu, Malatya Pütürge ve Doğanyol’da enkaz altında kalan olmadığını, Elazığ’da ise Maden ilçesinin beldesinde enkaz altında 3 kişi bulunduğunu ve kurtarma çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada “Tüm imkanlarımızla seferber olmuş durumdayız. İlk dakikadan itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları açık ve nettir. İnşallah yaralarımızı el birliğiyle saracağız ve burada karşı karşıya kalınan durumları el birliğiyle gidereceğiz” ifadelerini kullandı.

AKAR: ŞEHİR MERKEZLERİMİZDE CAN KAYBI OLMADIĞI GÖRÜLÜYOR

Akar, deprem sonrasında bütün askerlerin teyakkuz halinde olduğunu belirtti.  İlgili arkadaşların çalışmaların sürdürdüğünün altını çizen Akar, “Deprem büyük olduğu için sarsıntı büyük olmuş. İnsanlar panik halinde. Oradaki arkadaşlarımız halkı teskin etmeye çalışıyorlar. Şehir merkezinde herhangi bir can kaybı yok, hasar görülmüyor. Askerlerimizde herhangi bir can kaybı yok, askeri birliklerimizde büyük bir hasar görülmüyor. İl dışında Sivrice merkez olmak üzere taşrada bazı kayıplar olabilir değerlendirmesi var. Bunu netleştirmek için arkadaşlarımız çalışıyor. Askeri birliklerimize, kara ve hava birliklerimize teyakkuz talimatını verdik. Herhangi bir ihtiyaç halinde halkımıza yardım etmek üzere hazırlıklarını sürdürüyorlar.” diye konuştu.

“Sivrice merkeze ulaşabildiniz mi?” sorusu üzerine Akar, “Konuştuk, Sivrice merkezde herhangi bir kayıp yok. Sivrice dışında olabilir diye bilgi aldık arkadaşlarımızdan. Dolayısıyla şu ana kadar gelen haberler rahatlatıcı. Önümüzdeki dakikalarda inşallah daha teferruatlı bilgileri aldığımızda aynı durum devam eder diye temenni ediyorum.” cevabını verdi.

AFAD’DAN İLK AÇIKLAMA

AFAD’ın yaptığı açıklama şöyle:

“AFAD’ın Adana, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Batman, Bayburt, Bingöl, Bursa, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, Gümüşhane, İstanbul, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Mardin, Muş, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat ve Van il müdürlükleri; Jandarma Arama Kurtarma, Gümüşhane UMKE ile İstanbul ve Mersin itfaiyelerinden, toplamda 418 arama kurtarma personeli bölgeye sevk edilmiştir.

AFAD Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Erzurum, Erzincan, Kahramanmaraş, Mardin ve Muş lojistik depolarından bölgeye 1.689 çadır, 1.656 yatak ve 9.200 battaniye sevk edilmiştir.

Türkiye Afet Müdahale Planı’na göre, arama-kurtarma, sağlık, destek çalışmalarının kesintisiz olarak yürütülmesi amacıyla, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, 28 çalışma grubu, 7 gün 24 saat çalışma esasına göre faaliyete geçirilmiştir. İlk belirlemelere göre altı kişi hayatını kaybetmiştir.”

SİVRİCE ESKİ BELEDİYE BAŞKANI ÖZTÜRK: ETRAFI DUMAN BULUTU KAPLADI

soL’un ulaştığı Sivrice eski belediye başkanı Metin Öztürk, şu ana kadar kendilerine ulaşan bir can kaybı bilgisinin olmadığını söyledi. Öztürk Sivrice merkezde etrafı duman bulutu kapladığını, vatandaşların panikle dışarda beklemeye devam etmeye ettiğini belirtti.

“TELEKOM VE GSM ŞEBEKELERİNİ MEŞGUL ETMEYELİM”

Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık depremin ardından şu açıklamada bulundu:

Bölgede olası ihtiyaçlar için hastanelere ilave kan tedarik planlaması yapılmıştır. Afad ve Valilikten yapılacak uyarıları dinleyelim, Elazığ dışından telekom ve gsm şebekelerini arayarak meşgul etmeyelim, vatandaşlarımız kısa mesaj ve interneti kullansın

PÖTÜRGE BELEDİYE BAŞKANI: 100 YAKIN EV YIKILDI

Pötürge Belediye Başkanı Mikail Sülük “100’e yakın yıkılan ev var, insanlar kendilerini dışarıya atmış ama hayvanlar altında kalmış. Can kaybı yok yaralılar var. İnsanları meydanlarda topladık. Kriz masası oluşturduk.” dedi.

METEOROLOJİ’DEN AÇIKLAMA

Meteoroloji depremin ardından yaptığı açıklamada uyardı. Açıklamada, “Deprem bölgesi ve yakın çevresinde gece sıcaklıklarının yer yer -7 ila -12 derece civarına düşeceği tahmin edildiğinden vatandaşlarımızın aşırı soğuk ve don riskine karşı tedbirli olmaları önem arz etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

TJK’DAN AÇIKLAMA: BEKLİYORUZ

Türkiye Jokey Kulübü depremden sonra yaptığı açıklamada, sarsıntıdan etkilenen vatandaşları, Yurtbaşı’ndaki hipodroma davet etti.

TJK açıklamasında, “Depremden etkilenen tüm vatandaşlarımız için, Elazığ’ın Yurtbaşı ilçesinde bulunan Hipodromumuz; misafirlerimizin konaklama ve diğer ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına tüm imkanlarıyla açık olacaktır” denildi.

İLETİŞİM BAŞKANLIĞINDAN PAYLAŞIM UYARISI

İletişim Başkanı Fahrettin Altun Elazığ’da meydana gelen 6.8 şiddetindeki depreme ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu. Devletin tüm kurumlarıyla olayı takipçisi olduğunu belirten Altun, vatandaşlara geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Basın mensuplarının ve kuruluşların teyit etmediği görüntülerin paylaşılmamasına dikkat çeken Altun, AFAD’ın acil durum bilgilendirmelerinin dikkate alınmasını rica etti. Vatandaşların can güvenliği için her türlü adımı atıldığını ifade eden Altun “Allah milletimizin yar ve yardımcısı olsun” ifadelerini kullandı.

CHP HEYETİ DOĞANYOL’DA: HAYVANLAR ENKAZ ALTINDA DEVLETİN ACİL MÜDAHALESİ LAZIM

Elazığ’daki depremden en çok etkilenen bölgelerden biri olan Malatya Doğanyol’da CHP Heyeti incelemelerde bulundu. Dört kişinin vefat ettiği Doğanyol’da enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor.

4 kişinin hayatını kaybettiği Malatya Doğanyol’da hasar tespit çalışmaları sürüyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Mersin milletvekilleri Ali Mahir Başarır ve Cengiz Gökçel, CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Yılmaz ve CHP Malatya İl Başkanı’ndan oluşan heyet Enver Kiraz, Doğanyol’da incelemelerde bulunarak Gökçe Mahallesi’nde depremde evleri hasar görenleri ziyaret edip geçmiş olsun dileklerini iletti.

Ağbaba, yaptığı açıklamada, “Maalesef oturulacak ev sayısı da az. Can kaybının daha fazla artmamasını diliyoruz. Ayrıca Genel Başkanımızın talimatıyla İstanbul, Ankara, Mersin, Adana başta olmak üzere tüm belediyelerimiz şu an teyakkuz halinde. Yardımlar gönderiliyor. Sürecin takipçisi olacağız. En kısa sürede bu yaralar sarılır. AFAD ve diğer kuruluşların da çok hızlı müdahale ettikleri görülüyor. Tüm Malatyalılara geçmiş olsun” ifadelerini kullandı.

Ağbaba, “Doğanyol merkezinde de büyük hasar var. Anne ve küçük çocuğunun hayatını kaybettiği Çolak Mahallesindeyiz. İnsanlar evlerine giremiyor, çadır ihtiyaçları var. Hayvanlar enkaz altında. Devletin acil müdahalesi lazım” dedi.

YUNANİSTAN’DAN “GEÇMİŞ OLSUN” MESAJI

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Elazığ’da meydana gelen depremin ardından yayımladığı mesajda, “Arama kurtarma ekiplerimiz yardıma hazır” dedi.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Elazığ’da meydana gelen 6,8’lik büyüklüğündeki depremin ardından yayımladığı mesajında, “Yaşanan yıkıcı depremin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk halkına en içten duygularımı iletirim. Arama kurtarma ekiplerimiz yardıma hazır” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in yardım talebine Twitter hesabından yaptığı hem Türkçe hem de Yunanca açıklamayla teşekkür etti

Çavuşoğlu paylaşımında, “Depremden hemen sonra arayarak geçmiş olsun dileklerini ileten komşumuz #Yunanistan’ın Dışişleri Bakanı Dendias’a gösterdiği dayanışma için içten teşekkür ediyorum” dedi.

İşte o fotoğraflar:

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -