Kuzey Teve

Doğalgaz şirketleri diğerinden farklı değil miş!

Doğalgaz şirketleri diğerinden farklı değil miş!
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
241 views
02 Ocak 2021 - 22:49
Spread the love

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, doğalgaz şirketlerinin şirket maliyetlerini faturalara yansıttığını ve ilden ile farklı doğalgaz fiyatlarının ortaya çıktığını söyledi.

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, BOTAŞ’ın dağıtım şirketlerine aynı fiyattan doğalgaz sattığını ancak şirketlerin kendi maliyetleri farklı olduğu için ilden ile farklı fiyatlar oluştuğunu söyledi.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberinde, bu durumun MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz’ın Bakan Dönmez’e sorduğu soruyla ortaya çıktığı belirtildi.

MHP Milletvekili Ümit Yılmaz, 1999 depremiyle hasar alan Düzce’de elektrik altyapısında yaşanan sorunlar nedeniyle hemen her gün elektrik kesintileri yaşandığını belirterek elektrik sorununun çözülmesi ve hava kirliliğinin önlenmesi için Düzce’ye indirimli doğalgaz verilmesini Bakan Dönmez’den talep etti.

Doğalgaz fiyatları konusunda özel bir indirim yapamayacaklarını belirten Dönmez, personel, kira, bakım ve onarım gibi şirketten şirkete değişen işletme giderlerinin her ilde farklı satış fiyatı oluşmasına ve vatandaşın doğalgaz faturalarına yansıtılmasına neden olduğunu söyledi.

Elektrik dağıtım ve tedarik şirketlerinin temsil, ağırlama, seyahat, dernek aidatı gibi keyfi harcamalarının da elektrik faturalarına ekleneceği kararı Resmi Gazete’de yayımlanmış ancak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından bu durumun gerçeği yansıtmadığını öne sürmüştü.

BOTAŞ TEK FİYATTAN SATIYOR, ŞİRKET ÜSTÜNE EKLİYOR

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz’a verdiği yanıtta Türkiye genelinde tek bir toptan satış doğalgaz fiyatı olduğunu ancak bölgeler arasında farklılığın o bölgedeki dağıtım şirketinin “ihaleyle kazanmış olduğu teklife” bağlı olarak belirlendiğini belirtti. Dönmez, “Mesela konutlarda BOTAŞ’ın satış tarifesine göre doğalgazın 1 metreküpü 1 lira 25 kuruş. Onun üzerine o bölgedeki dağıtım bedeli geliyor ve nihai fiyata ulaşıyoruz, vergileri ekledikten sonra. BOTAŞ’ın satış fiyatı her yerde aynı. İller arasında ise dağıtım bölgesinin oradaki yatırım ve işletme giderlerinden kaynaklanan bir farklılık var. O açıdan (BOTAŞ fiyatında) farklı bir gaz tarifesi uygulama imkanı yok” diye konuştu.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -