Kuzey Teve

Doğa ile inatlaşırsanız doğa kendi intikamını alır

Doğa ile inatlaşırsanız doğa kendi intikamını alır
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
138 views
03 Ocak 2021 - 10:23
Spread the love

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sel ve heyelan felaketinin vurduğu Ordu’ya gitti.

İlk ziyaretini selden veheyelandan en çok etkilenen İkizce ilçesine giden Kılıçdaroğlu, Seymenli Mahallesi’nde heyelan sonucu toprak altında kalarak, haytını kaybeden Bayram Sekmen’in ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

‘YAPILAŞMAYI DOĞAYA SAYGILI YAPMAMIZ GEREKİYOR’

Kılıçdaroğlu, ziyaretin ardından selde en çok hasarın meydana geldiği ilçelerden Ünye’ye geçti. Kılıçdaroğlu, Karadeniz Sahil Yolu üzerinde bulunan ve kısmen yıkılan Cevizdere Köprüsü’nde incelemelerde bulundu.

Ünye’de yaptığı açıklamada çarpık yapılaşmanın sorumlularına ve yurttaşlara seslenen Kılıçdaroğlu, “Kentlerde yapılaşmayı, doğaya saygılı yapmamız gerekiyor. Doğa ile inatlaşırsanız, dere yatağına ev yaparsanız, okul yaparsanız, bina yaparsanız bir süre sonra doğa kendi intikamını alır” uyarısında bulundu.

‘DOĞAYLA İNATLAŞMANIN MANTIĞI VE GEREKÇESİ YOK’

İklim değişikliğini bütün dünyanın bildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Doğaya saygılı olmamız lazım. Kentlerde yapılaşmayı, doğaya saygılı yapmamız gerekiyor. Doğa ile inatlaşmanın hiçbir mantığı, gerekçesi yoktur. Doğa ile inatlaşırsanız, dere yatağına ev yaparsanız, okul yaparsanız, bina yaparsanız bir süre sonra doğa kendi intikamını alır” dedi.

“Doğaya saygılı bir kentleşme kültürü” geliştirilmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “İklim değişikliği bizim için bunu da zorunlu kılıyor. Bu çerçevede, özellikle belediye başkanlarına büyük görevler düşüyor. Bugün dünyada bir kentleşme yapılırken, yol yapılırken, köprü yapılırken, dere yatakları, yollar; 100 yıllık sis, kar yağışı, yağmur yağışları dikkate alınıyor ve bu çerçevede kent yeniden düzenleniyor, olgunlaştırılıyor. Umarız, bütün bu felaketler bize bir ders olur” diye konuştu.

‘UMARIM ZARAR SOSYAL DEVLET ANLAYIŞIYLA KARŞILANIR’

Yöre halkının maddi kaybı olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, “Bu mal kayıpları da umarım kısa süre içerisinde sosyal devlet anlayışı içerisinde karşılanacak. Yıkılan bir köprü var, eski yıllarda eski teknoloji ile yapılan bir köprü. Bu köprünün de kısa süre içerisinde hizmete açılacağı ifade edildi. Ben tekrar bütün vatandaşlarıma geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi. (DHA)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -