Kuzey Teve

Diyarbakır bombacısı saldırı günü polis takibinden çıkarılmış

Diyarbakır bombacısı saldırı günü polis takibinden çıkarılmış
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
39 views
03 Ocak 2021 - 12:05
Spread the love

 Diyarbakır’da HDP mitingine bomba koyarak 5 kişinin ölümüne 402 kişinin yaralanmasına neden olan IŞİD üyesi Orhan G.’nin, saldırının yapıldığı 5 Haziran günü Emniyet’in teknik takibinden çıkarıldığı iddia edildi.

Zaman gazetesinden İsmail Avcı’nın haberine göre Emniyet, IŞİD militanı Orhan G.’yi aylarca takip etti, ancak bombaları patlattığı 5 Haziran’da takibi bıraktı. Avcı, Mersin ve Adana’da HDP binalarına konulan bombalarla Diyarbakır’da patlatılanların aynı türde olduğunu da yazdı.

Orhan G.’nin Adıyaman Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü tarafından, ailesinin başvurusu üzerine teknik takibe alındığını, Orhan G.’nin IŞİD’e katıldığının öğrenildiği ve aylarca teknik takipte kaldığı belirtildi.

HDP mitinginden birkaç gün önce Suriye’den Türkiye’ye geçerek Gaziantep’e giden Orhan G. Burada yine teknik takipte olan bir grupla görüştü. Ardından Diyarbakır’a gelerek bir otele yerleşen saldırgan, bombalı saldırıyı gerçekleştirdiği gün teknik takipten çıkarıldı.

AYNI TÜR BOMBALAR

Avcı, 18 Mayıs’ta Mersin ve Adana’da HDP binalarına konulan bombaların da metal parçalarla güçlendirilmiş TNT türü patlayıcı olduğunun ortaya çıktığını yazdı.

Ahmet Davutoğlu HDP binalarına saldıran kişinin yakalandığını ve DHKP-C üyesi olduğunu söylemişti. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, “Bize gelen bilgilere göre bu kişi Suriye’ye giriş çıkış yapmış. Bu kişinin bir yakını IŞİD’de şu anda militandır. Bu kişi de IŞİD bölgesinde bir süre kalmıştır. DHKP-C’li dedikleri şahsın, Suriye’de IŞİD ile bağlantıları olduğu bilgileri bizde mevcut” diye konuşmuştu.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -