Kuzey Teve

Dink cinayetiyle ilgili dönemin Trabzon Jandarma İstihbarat Müdürü gözaltında

Dink cinayetiyle ilgili dönemin Trabzon Jandarma İstihbarat Müdürü gözaltında
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
48 views
03 Ocak 2021 - 12:47
Spread the love

 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yaşanan görevden almalar ve tutuklamalarla birlikte Hrant Dinkcinayetinin devletteki bağlantılarıyla ilgili soruşturmada önemli gelişmeler yaşandı.

 
Hrant Dink’in öldürüleceği bilgisine ‘muhbir’ aracılığıyla ulaşan ancak bir işlem yapmayan dönemin Trabzon Jandarma İstihbarat Müdürü Metin Yıldız gözaltına alındı.
 
Selahattin Günday’ın Al Jazeera Türk’dekihaberine göre, soruşturmayı Ocak-Aralık 2015 tarihleri arasında yürüten savcı Gökalp Kökçü15 Temmuz darbe girişimindeki atamalarla yeniden soruşturmanın başına getirildi.
 
Ardından Dink cinayeti soruşturmasına yeniden atanan savcı Kökçü, dönemin İstanbul Jandarma İstihbarat Müdürü M.D’nin ardından Trabzon Jandarma İstihbarat Müdürü Metin Yıldız’ı da gözaltına aldırdı.
 
YÜZBAŞI M.D GÖZALTINDA
 
Savcı Kökçü ilk olarak geçtiğimiz günlerde beş kişiyi gözaltına aldırmıştı. Cinayetin işlendiği bölgede bulunan iki astsubay ile bir uzman çavuş gözaltına alındı. Bu kişilerin olay anında sürekli telefon ile görüştüğü kilit isim İstanbul Jandarma İstihbarat Müdürü M.D. de gözaltında.
 
Şu an yarbay olan M.D., darbe girişiminde Gülen yapılanması ile hareket ettiği gerekçesiyle önce Ankara’da gözaltına alındı. Dink soruşturmasında şüpheli olduğu için dosyası İstanbul’a devredildi.
 
Soruşturmada bugün ikinci önemli gözaltı kararı verildi. Dönemin Trabzon Jandarma İstihbarat Müdürü Metin Yıldız da gözaltına alındı.
 
Dink’in öldürüleceği bilgisini azmettirici Yasin Hayal’in eniştesi Coşkun İğci, Trabzon Jandarma görevlileri Uzman Çavuş V. Ş. ile Astsubay O. Ş. verdi. İki astsubay Trabzon’da haklarında açılan görevi ihmal davasında ifade verdi. Bilgiyi aldıkları anda Yüzbaşı  Metin Yıldız  ve İl Jandarma Müdürü Ali Öz ile paylaştıklarını ancak herhangi bir işlem yapılmadığını anlattılar.
 
Hatta cinayetin ardından Metin Yıldız’ın, “Coşkun’u bulun ve size anlattığı bilgileri kimseye anlatmasın” diye talimat verdiğini de belirttiler.
 
Dink cinayetinin işleneceğini önceden öğrendiği iddia edilen Jandarma Metin Yıldız ile birlikte bir polis memuru daha gözaltına alındı.
 
Soruşturma kapsamında 19 kişi hakkında da yakalama kararı çıkarıldı. Ancak bu şüpheliler henüz bulanamadı. Bu şüpheliler Trabzon’daki jandarma ve polis görevlileri.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -