Kuzey Teve

DEPREMLE SELLE HEYELANLA YAŞAMAYI ÖĞRENMEK ZORUNDAYIZ

DEPREMLE SELLE HEYELANLA YAŞAMAYI ÖĞRENMEK ZORUNDAYIZ
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
186 views
03 Ocak 2021 - 9:56
Spread the love

‘DEPREMLE SELLE HEYELANLA YAŞAMAYI ÖĞRENMEK ZORUNDAYIZ’  

Çevre bakanı Murat Kurum’dan tepki çeken açıklamalar. 

GENÇAĞA KARAFAZLI-

Giresun’da yaşanan sel felaketi sonrası önceki gün bölgede incelemelerde bulunan ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum burada yaptığı çeşitli değerlendirmelerde Karadeniz halkının sel ve heyelanlarla yaşamayı öğrenmek zorunda olduğunu söyledi. 

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yaşananlarla ilgili yaptığı açıklamada  “Tüm Karadeniz’e ilişkin çalışmaları yürütüyoruz. Artık iklim değişikliği etkileri giderek artıyor. Deprem bölgesiyiz, aynı şekilde bölgesel olarak baktığımızda çok fazla sel ve heyelan riski altında olan yerleşim yerleri de var. Depremle, selle, heyelanla yaşamayı öğrenmek zorundayız” dedi. Giresun’da selin vurduğu ilçelerde incelemelerine devam eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Giresun’da başlatılacak kentsel dönüşüm projesinin detaylarını anlattı. 

İklim değişikliği etkilerinin giderek arttığına dikkati çeken Bakan Kurum, şunları söyledi:  “Tüm Karadeniz’e ilişkin çalışmaları yürütüyoruz. 130 kilo yağış bir saate düştü. Dolayısıyla artık iklim değişikliği etkileri giderek artıyor. Bunun etkilerini azaltmak için eylem planlarımızla çalışmalarımızı yapacağız.  

Depremle selle heyelanla yaşamayı öğrenmek zorundayız 

Üzerimize düşen sorumluluğu hızlı bir şekilde yerine getireceğiz. Diğer illerde de çalışmalar var. Rize’de, Trabzon’da, Ordu’da dere güzergâhı üzerindeki yapılara ilişkin rezerv konutlar yapıyoruz ve taşınma süreçlerine ilişkin çalışmaları da tamamlıyoruz.  

Riskli yapıların yıkım süreçleri de devam ediyor. Biz, deprem bölgesiyiz, aynı şekilde bölgesel olarak baktığımızda çok fazla sel ve heyelan riski altında olan yerleşim yerleri de var. Depremle selle heyelanla yaşamayı öğrenmek zorundayız.” dedi  

Bakan Kurum’un bu açıklamalarına çevreciler yaşam savunucuları ve bölgedeki yurttaşlar nasıl tepki göstereceği ise merak konusu. 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -