Kuzey Teve

DEĞİRMENİN SUYUNU HES YUTTU

DEĞİRMENİN SUYUNU HES YUTTU
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
65 views
03 Ocak 2021 - 11:32
Spread the love

 Rize’nin İkizdere ilçesinde HES yüzünden susuz kalan su ile çalışan Mısır değirmeni 7 yıldır çalışmıyor.

İlçenin Gürdere köyünün Kumluk mevkiinde bulunan Demirhan ailesine ait 155 yıllık aile değirmeninin kapısına 2008 yılından beri kilit vurulmuş. Değirmenin hak sahiplerinden Hasan Demirhan 2008 yılından beri susuz olan değirmen hakkında açıklamada bulundu. HES yüzünden mağdur olduklarını söyleyen Hasan Demirhan’ dedemden kalan değirmen köyümüzde 155 seneden bu yana, HES yapılana kadar hizmet veriyordu. Değirmenimiz Kumluktan geçen Gürdere Köyü deresinden su alıyordu. Cevizlik HES Su alma havuzu yapıldı bizim suyumuz kesildi. Defalarca HES yetkililerine konuyu yazılı ve şifai olarak aktardık. Her sürede değirmenin suyunu yapacağız dediler. Değirmenimiz 1,5 asırdan fazla bölge insanımıza çoğunlukla mısır olmak üzere buğday ve tuz öğüterek hizmet ediyordu. Oysa 2008 yılından bu yana hizmet etmiyor, kapısına kilit vuruldu.

7 YILDIR SU YOK

1.5.2008 tarihinde HES su tutarak enerji üretmeye başladı ve maalesef bizim değirmenin suyu gitti. HES için değirmenimizin suyuna göz diken şirket yetkilileriyle karşılıklı ve rizaen tutanak tuttuk. İmzaladığımız tutanakta HES yapıldıktan sonra değirmenimizin su kanalı yapılarak suyumuz akıtılacaktı. Oysa bu güne kadar 7 yıl geçti suyumuz akmadı. HES yetkililerine artık ulaşamıyoruz, telefonlarımızda bağlamıyorlar. HES firması değirmenimizi bina olarak mükemmel yaptı su kanalını da yapmış ama istenilen evsafta olmadığı için su akmıyor. Kanalı yokuşa doğru yaptıkları için su akmıyor.

Değirmenimiz Rize-İspir karayolu kenarında olduğu için yöre halkı ve aracıyla gelip geçen birçok kimsenin kullandığı bir değirmendi.2008 yılında anlaşarak suyumuz kestiler, çalışmaları bitince suyu vereceklerde.7 yıl oldu halen su bekliyoruz. Akım Enerjinin patronlarından Zeki Konukoğlu konunun bizzat tamamlanması için talimat vermesine rağmen Rize’deki yetkilileri bu konuya el atmadı. Konukoğlu ailesinin belkide bu durumdan haberleri yoktur. Biz mağduruz ve sesimizin Akım Enerji sahibi Konukoğlu tarafından duyulmasını istiyoruz. Akım enerjinin bizim değirmenimizin suyuna ihtiyacı olmamalı, değirmende enerji kadar çok gerekli bir araçtır’ dedi.


PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -