Kuzey Teve

Çiftçi-Sen:Kendilerini yok etmeye çalışan şirketlerle birlikte kutlayacak günleri yoktur

Çiftçi-Sen:Kendilerini yok etmeye çalışan şirketlerle birlikte kutlayacak günleri yoktur
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
175 views
02 Ocak 2021 - 22:50
Spread the love

Murat Büyükyılmaz | Çiftçi-Sen, “Dünya Küçük Çiftçiler Günü 14 Mayıs değil, 17 Nisan’dır” açıklamasında bulundu.

Çiftçi-Sen Genel Başkanı Ali Bülent Erdem ve Genel Örgütlenme Sekreteri Adnan Çobanoğlu imzasıyla yayınlanan açıklamada, tarımda gelinen noktada iki farklı gıda sistemi söz konusu olduğu belirtilerek, Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun tarım şirketlerini de içinde barındıran, büyük gıda şirketlerinin yönettiği bir organizasyon olduğu vurgulandı.

TMO Çiftçilerin Mi Şirketlerin Mi Dostu?

Çiftçi-Sen’in, Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun kuruluş günü olan 14 Mayıs’ın Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanmasına ilişkin açıklamasının tamamı şöyle:

“Neoliberal politikaların tüm Dünya’da hakim olmaya başladığı 1984 yılından bu yana Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun kuruluş günü olan 14 Mayıs, Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanıyor. Uygulanan tarım politikalarıyla şirketlerin önü açılırken, küçük çiftçiler yok ediliyor.  Şirketlerin varlığı küçük üreticileri boğuyor. Bu politikaların sonucu olarak  bir yanda şirketler, diğer yanda ise kazanmayan, mesleklerini topraklarını kaybeden, sözleşmelerle şirketlere bağlanan, çiftçilik bilgileri değersizleşen, tohumları yasaklanan küçük çiftçiler, aile tarımı yapanlar, köylüler var.

Nixon döneminin tarım bakanı 1970’lerde “Büyüyün ya da çıkın” , Trump’un bakanı  “büyükler büyür, küçükler gider” diyor. Eski tarım bakanı Mehdi Eker benzer ifadeyle  “Ya köylüler şirketleşecek ya da şirketler tarım yapacak.” demişti. 

Çay Genelgesi Valiliklere Gönderildi: Çay Üreticileri Karar İçin Ne Diyor?

Gelinen noktada iki farklı gıda sistemi söz konusu. Birincisi: ekolojik sistemi tahrip eden, endüstriyel temelli, kar amaçlı, petrole dayalı, şirketlerin gıda sistemi. İkincisi: halkların kendi kültürlerine uygun, doğayla uyumlu tarım ve gıda sistemlerini belirleme hakkına sahip olduğuna inanan halkın gıda sistemi, gıda egemenliği.

Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu tarım şirketlerini de içinde barındıran, büyük gıda şirketlerinin yönettiği bir organizasyondur. Küçük çiftçilerin kendilerini yok etmeye çalışan şirketlerle birlikte kutlayacak günleri yoktur. 

Yaş Çay Alım Fiyatına Üreticilerden Sert Tepki

Dünyanın küçük çiftçileri 1996 yılında beri 17 Nisan’ı Uluslararası Çiftçi Mücadele Günü olarak belirlemiştir. 1996 yılının 17 Nisan ‘ında MST’li  (Brezilya Topraksız İşçiler) üyeleri toprağa erişmek, tarım reformu yapmak için verdikleri meşru mücadele sırasında Eldorado dos Caracaj’da şirket ve devletin güvenlik güçleri tarafından saldırıya uğramış, 19 MST üyesi acımasızca katledilmiştir. Bu nedenle küçük çiftçilerin küresel örgütü  La Via Campesina  17 Nisan’ı Çiftçi Mücadele Günü olarak ilan etmiştir.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -