Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

CHP’li Ocaklı “Fırtına’da ölen kuran kursu talebelerinin sorumlusu Milli eğitim bakanıdır hesap soracağız”

CHP’li Ocaklı “Fırtına’da ölen kuran kursu talebelerinin sorumlusu Milli eğitim bakanıdır hesap soracağız”
527 views
11 Haziran 2024 - 17:52
Spread the love

GENÇAĞA KARAFAZLI

CHHP Rize milletvekili Tahsin Ocaklı “Diyanet işlerine bağlı kuran kursu öğrencilerinin ölümünden milli eğitim bakanı sorumludur. İstifa etmeli. Hesap vermeli iki elimiz yakalarından olacak hesap soracağız” dedi.

Rize’ nin Ardeşen ilçesinde Fırtına Vadisi’nde derenin kenarında kano yapmak için oluşturulan yapay gölde  diyanet işleri Ardeşen müftülüğüne bağlı,  Tulunoğlu Dursun Efendi Bölge yatılı Kuran Kursu talebesi Van’lı 16-17 yaşlarında 6 çocuk serinlemek için öğretmenleriyle beraber girdikleri gölde akıntıya kapıldı. Yüzme bilmedikleri öğrenilen 6 kurs öğrencisinde 2 si boğularak yaşamını yitirtirdi, 2 çocuk ise kendi çabalarıyla kurtulurken diğer 2 çocuk V.E. ile Y.G’nin ise İhbar üzerine olay yerine AFAD, deniz polisi, jandarma, sahil güvenlik, AKUT ve 112 Acil Sağlık ekipleri tarafından sudan çıkartılarak Kaçkar Devlet Hastanesine oradan da V.E. ile Y.G’nin tedavileri ise  RTEÜ Eğitim araştırma hastanesine götürüldü. Savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı.

Fırtına vadisine akıntıya kapılan 6 çocuğun Tulunoğlu Dursun Efendi Bölge yatılı Kuran Kursu talebesi olduğu bu çocukların ise Doğu illerinden olduğu öne sürüldü.

“Milli eğitim bakanı sorumludur istifa etmelidir”

CHP Rize Milletvekili Tahsin ocaklı yaşanan olaydan Milli eğitim bakanını sorumlu tutarak şunları söyledi, “Ne yazık ki bugün Rize Ardeşen’de çok üzüldüğümüz iki vefat ile bir yoğun bakımda, bir de entübe olan öğrencimizi ne yazık ki bugün Rize Ardeşen’de çok acı haberle tamamladık. Olay şu; Kuran kursu hemen arkamızda orayı da göstereceğim size, oradan çıkan öğrenciler, öğretmenleriyle birlikte şuradaki bu derenin kumu yığıntılarının olduğu yere girip dersten çıkar çıkmaz öğretmenleriyle geliyorlar, serinleme amaçlı suya giriyorlar ve ne yazık ki Fırtına Deresinin akıntısına dayanamayıp çocuklar akıntıyla bir kısmı hayatını kaybediyor, ikisi yaşamını yitirmiş durumda, biri şu anda entübe durumda, birinin durumunun iyi olduğu söyleniyor, biri kendi imkanlarıyla çıkmış. Sonuçta Türkiye’de herhangi bir yerde, bir eğitim almak ailelerin ya da çocukların tercihi olabilir. Buna itirazımız yok.

“Milli eğitim Bakanının bu konuda hesap vermesi, vermezse onların yakalarında olmaya devam edeceğiz”

Ancak bu çocukların güvenliği ile ilgili her türlü tedbiri almak hem okulun kendisinin hem Milli eğitim Bakanlığının sorumluluğundadır, bu çocukların ölümünden Milli eğitim Bakanlığı sorumludur. Milli eğitim Bakanı bu dinci kuran kurslarına bunları verirken olacaklara dair herhangi bir tedbir almadığı için sorumludur, Milli eğitim Bakanı burada istifa etmelidir, ne olacak bu çocukların hali, tekrar ediyorum çocuklar bunu tercih edebilir, ailelerde tercih etmiş olabilir ama sizin yapmanız gereken şey tedbiri almaktır, güvenilir bir ortamda bu çocuklara eğitimin verilesini sağlamaktır, bunu yapmayanlar, bunun sorumlusu olanlar, bunun peşindeyiz. Dün daha bu çocuklarımız hafızlık sınavına girmişler, hafızlık sınavına girdikten sonra bugün evlerine gidecekti bu çocuklar, şimdi aileleri çocuklarını ölmüş bedenleriyle karşılaşacaklar böyle bir şey olamaz, bu kabul edilebilir bir şey değil, idare soruşturmanın, adli soruşturmanın hemen başlatılması, ilgililerin, sorumluların hesap vermesi, özellikle tekrar altını çiziyorum Milli eğitim Bakanının bu konuda hesap vermesi, vermezse onların yakalarında olmaya devam edeceğiz, çocuklar için devam edeceğiz.” dedi

Yaşanan ölümlü boğulma olayının ardından Ardeşen kaymakamlığı bir açıklama yaptı. Açıklamada “kuran kursu hocası gençleri kurtarmak için boğulma tehlikesi geçirdi” ifadesi dikkat çekti.
Kaymakamlığın Açıklaması şöyle:
Rize İli Ardeşen ilçemiz Fırtına dereside serinlemek amacıyla suya
giren 6 Kur’an Kursu öğrencisinin akıntıya kapılmaları üzerine 1 Kur’an Kursu Hocası gençleri kurtarmak için suya girmiş olup kendisi de boğulma tehlikesi geçirmiştir.
Ekipler tarafından yapılan çalışmalar neticesinde sağ olarak kurtarılan 5 kişiden 2’si yoğun bakma kaldırılmış,2 kişinin ise cansız bedenine ula silmiştir. Arama kurtarma çalışmaları kısa sürede tamamlan mistir.
Arama çalışmalarına 27 si AFAD personel olmak üzere Deniz Polisi, JAK, Sahil Güvenlik, 112 Acil Sağlık ve AKUT Ekibi, Sahil Güvenlik Devriyesi ve bölgeyi ivi bilen Rafting ve Kanocu rehberlerin katılmayla toplamda 63 personel katılmıştır.
Olayla ilgi Pazar Cumhuriyet Başsavcılık , tarafından Adli, Ardeşen kaymakamlığı tarafından idari tahkikat başlatılmış olup olayla ilgili bir kişi gözaltına alınmıştır Kamuoyuna duyurulur.

öte yandan kaymakamlık açıklamasında yer alan “bir kişi gözaltına alınmıştır” denilen kişinin çocukları dereye yüzmeye götüren ve çocukları kurtarmaya çalıştığı iddia edilen imamın gözaltına alındığı öğrenildi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -