Kuzey Teve

CHP’li Hancıoğlu: “Tefeci mantığıyla uygulanan faize son verilmeli!”

CHP’li Hancıoğlu: “Tefeci mantığıyla uygulanan faize son verilmeli!”
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
30 views
03 Ocak 2021 - 12:24
Spread the love

Hancıoğlu: “Tefeci mantığıyla uygulanan faize son verilmeli!” 

Salgın koşulları ve yüksek faiz uygulaması nedeniyle Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden kullandıkları kredileri ödeyemez hale gelen çiftçiler, kurumun aldığı 31 Mart 2021 tarihine kadar haciz ve icra takiplerini durdurma kararıyla bir nebze rahatlasalar da o tarihten sonrası için endişelenmeye devam ediyor.

Mehmet Rebii Özdemir

SAMSUN- CHP’li Neslihan Hancıoğlu bu sorunun haciz erteleme kararıyla çözülemeyecek bir sorun olduğunu vurgulayarak “çiftçimize, tefeci mantığıyla uygulanan faize son verilmelidir. Mevcut borçların, makul bir faiz oranıyla yeniden yapılandırılması şarttır.

“Haciz erteleme, çiftçimizi bu bataklıktan kurtarmaya yetmez”

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü’nün haciz ve icra takibi işlemlerini 2021 yılının Mart ayı sonuna kadar durdurmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Hancıoğlu, toplumun bütün kesimleri gibi çiftçilerin de zor bir dönemden geçtiğini belirterek, “böyle bir dönemde borçları yüzünden çiftçilerimizin traktörüne, tarım aletlerine, ahırındaki hayvanlarına haciz işlemi uygulanmasını ne mantık kabul edebilir ne de vicdan!” dedi.

Haciz ve icra takibi uygulamasına şu an için ara verilmesinin, bu konuda yaşanan ve giderek büyüyen yangını söndürmeye yetmeyeceğini de vurgulayan Hancıoğlu, sorunun ancak yeni faiz oranı üzerinden borç yapılandırmasıyla aşılabileceğini kaydetti.

Hancıoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Tarım Kredi Kooperatiflerinin uyguladığı yüksek faizler, çiftçimizi büyük bir darboğaza sokmuştur. Son üç yılda çiftçimiz bütün emeğini faiz ödemek için harcamıştır. Çiftçimiz özellikle 2018 ve 2019 yıllarında kullandırılan ve faizi yüzde 40’ları aşan tarımsal kredilerin yükünü bugün sırtlarında taşımaktadırlar. Çiftçiyi desteklemek için Hazine tarafından kaynak ayrılan indirimli tarımsal kredilerin faiz oranları bugün hâlâ özel bankaların ticari faiz oranlarıyla yarışır durumdadır.

Bu, sürdürülebilir bir durum değildir. Haciz ve icra takibi uygulamalarını ertelemek bu sorunu ortadan kaldırmayacak, aynı sorunu 4 ay sonra yeniden karşımıza çıkartacaktır. İşte bu nedenle, çiftçimize, tefeci mantığıyla uygulanan faize son verilmelidir. Tarımsal kredi borçlarının, makul bir faiz oranıyla yeniden yapılandırılması şarttır. Bu konuda benim ve benim gibi birçok milletvekili arkadaşımızın verdiği kanun teklifleri bir an önce Meclis gündemine alınarak yasalaştırılmalıdır.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -