Kuzey Teve

CHPli Bayraktutan Bakana Kamileti sordu

CHPli Bayraktutan Bakana Kamileti sordu
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
169 views
03 Ocak 2021 - 9:59
Spread the love

 Artvin milletvekili Av.Uğur Bayraktutan , Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirlli’ye ,Arhavide yapılan ve doğayı katleden HES projesini sordu.

CHP Artvin Milletvekili ,Bayraktutan Bakan Pakdemirli’ye; “Bakanlığınıza bağlı Arhavi Orman İşletme Müdürlüğü sınırları içerisindeki Kayadibi Orman İşletme Şefliği sorumluluk alanındaki Arılı Köyü 101 Ada 1 Parsel orman alanı içerisinde yapılmakta olan hidroelektrik santralinin doğaya telafisi olmayan zararlar verdiği tespit edilmiş; ilgili konuda kişi ve kurumlarca hem Cumhuriyet Başsavcılığına hem de Arhavi Orman İşletme Müdürlüğüne yazılı şikayet dilekçeleri sunulmuştur. 

İzin alanı dışına çıkılmış

HES projesini yapan şirketin; Orman Genel Müdürlüğü’nden alınan izinde talimatlara uyarak izin alanı dışına çıkmayacağını taahhüt ederek sözleşme imzalamış olmasına rağmen; yol güzergahının bazı noktalarında izin alanı dışına çıkıldığı, yol yapım çalışması sırasında çıkan malzemeleri yoldan aşağı vadi içerisine doğru (dere yatağına) döktüğü, birçok ağacında dökülen bu toprakların altında kaldığı vatandaşlarımızca fotoğraf ve görüntü alınarak tespit edilmiş; yazılı ve görsel basında gündem olmuştur. 

         Bu Bağlamda; 

1-      İlgili şikayetler doğrultusunda Hidroelektrik santrali izin alanında gerekli incelemeler yapılmış mıdır? Yapılmışsa hangi tarihte yapılmıştır? Yapılan incelemeler neticesinde düzenlenen raporları kamuoyuyla paylaşır mısınız? 

2-      Bölge halkının yoğun tepkisine yol açan, yazılı ve görsel basında gündem olan ilgili alanda herhangi bir inceleme yapılmamışsa yapılmama gerekçeleri nelerdir? 

3-      Fotoğraf ve görüntülülerle tespit edilmiş olan; Verilen iznin dışına çıkılması, yol ve santral binası yapımında çıkan malzemelerin toplam 10 hektarlık bir alanda vadi içine (dere yatağına) dökülmesi eylemleri neticesinde ilgili şirkete herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? 

4-      Bu tespitler ışığında ilgili şirkete şimdiye kadar herhangi bir yaptırım uygulanmamasının gerekçeleri nelerdir? 

5-      Yapılan çalışmalar nedeniyle derenin günlerce çamurlu akması ve Arhavi halkının bu duruma tepki göstermesine rağmen ilgili çalışmalar hangi gerekçeyle durdurulmamıştır? 

6-      İlgili çalışmaların sonlandırılması adına bir takvim açıklar mısınız?

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -