Kuzey Teve

CHP Rize’de Zamlara karşı harekete geçti “Bezduk Yanduk Darlanduk”

CHP Rize’de Zamlara karşı harekete geçti “Bezduk Yanduk Darlanduk”
349 views
03 Ocak 2022 - 15:35
Spread the love

AKP VE MHP hükümetinin son yıllarda doğalgazdan, elektriğe ve temel gıda maddelerine zam üstüne zam yapması halkın büyük tepkisine neden oldu.

Birçok ilde vatandaşlar zamlara karşı çeşitli protesto eylemleri gerçekleştirerek zamların geri alınmasını isterken, CHP Rize il örgütü de 2022 yılı ilk gecesi AKP ve MHP hükümetinin halkın en temel ihtiyaçlarına yönelik yaptığı zamları protesto edecek.

Rize de zamlara karşı seslerini yükselteceklerini açıklayan CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz “bezduk darlandık” başlığıyla bir bildiri yayınlayarak zamlara karşı protesto eylemleri gerçekleştireceklerini duyurdu.

Elektriğe, doğalgaza, yakıta, gıdaya, ekmeğe iğneden ipliğe ve her şeye zam üstüne zamların yapılmasına karşı sesimizi yükselteceğiz diyen il başkanı Deniz, 2021 yılında yapmış oldukları ” Zamlara hayır” basın açıklamalarında yurttaşlara   ” eğer bu zamlara karşı çıkmazsak çok daha büyük zamlarla karşı karşıya kalacağız” dediklerini yurttaşları zamlara karşı seslerini yükseltmeye çağırmıştı.

ZAMLARIN SORUMLUSU DİŞ GÜÇLER DEĞİL KÖTÜ YÖNETİMDİR: Daha önceki aylarda yapılan zamlara karşı söylemlerinde haklı çıktıklarını belirten CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz, son zamlarla ilgili şunları söyledi;

“Hep beraber gördük ve yaşadık ki zamlara ve haksızlıklara karşı çıkmıyorsak, sesimizi yükseltmiyorsak daha çok zam ve daha çok haksızlıklarla karşılaşıyoruz. Zamların nedeni ne dolardır ne dış güçlerdir zamların nedeni kötü yönetimdir. Yönetim deyince vatandaşa ali cengiz oyunları oynamak gören bir anlayışın ülkemizi getirdiği nokta budur.”

ARTUK BEZDUK DARLANDUK: Elektriğe bir kalemde Yüzde yüzden fazla zam yapıldığını bunun cumhuriyet tarihinde bir kalemde yapılan en büyük zam olduğunu öne süren Deniz;

“Yapılan zamlar sonunda vatandaşlarımız ısınamaz, aydınlanamaz karnını doyuramaz hale gelmiştir.  Artık bezduk, yanduk ,darlanduk sesleri her yerde yükselmeye başlamıştır. Hükümet kendi yarattığı krizin faturasını halkımıza ödetmektedir. Doları yükseltenlerle indirenler aynıdır. Faiz kur üzerinden ciddi paralar kazanılmaktadır.

Kaybolan 128 Milyar doların hesabını veremeyenler, günahtır, Faizi yükseltmeyeceğiz diyenler, faize teslim olmuş ve tüm vatandaşlarımızı da faiz ve dolar cenderesine mahkûm etmiştir.

ÇAY ÜRETİCİLERİ OLARAK ARTIK SESİMİZİ YÜKSELTMEK ZORUNDAYIZ: Bu zamlara bugünden karşı çıkmamaları durumunda gelecekte daha çok zam haberleri alacaklarını dile getiren Saltuk Deniz; “Yapılan zamlar daha sonra yapılacak olan zamların habercisi olduğunu ifade eden Deniz, Daha piyasalar zamlanmadı. Şimdi sırada piyasaların zamlanması var. Buradan kimse esnafımızı suçlamaya kalkmasın.

Üretici Fiyatları Enflasyonuna göre Suçlu esnaf değildir. Suçlu ülkeyi yöneten iktidardır. Her zaman kötü niyetli olanlar vardır. Onları da engellemek hükümetin görevidir. Çay fiyatlarına 2021 yılı için yapılan zam 2021 yılı Enflasyonuna göre eksi %100 azalmıştır. Çay üreticisi 2021 yılında Artık sesimizi yükseltmek zorundayız. Yoksa çok daha büyük zamlarla karşı karşıya kalacağız. Bu nedenle Rize’den zamlara karşı sesimizi yükseltmeye başlıyoruz. Geçen sene de yükseltmiştik. Bu sene de yükselteceğiz.”

Tüm yurttaşlarımızı gerçekleştireceğimiz basın açıklamalarımıza katılmaya zamlara karşı seslerini yükseltmeye davet ediyorum, diyen. CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz, Zamlara karşı gerçekleştirecekleri protesto eylemlerinin tarihlerini şu şekilde açıkladı:

 04 Ocak 2022 Salı Günü Rize Merkez 15 Temmuz Cumhuriyet ve Demokrasi parkında saat 12.00 

05 Ocak 2022 Çarşamba Saat 12.00 ‘de Çayelli İlçe Meydanında,

06 Ocak 2022 Perşembe Saat 13.00’de Fındıklı İlçe Meydanında

10 Ocak 2022 Pazartesi Saat 13.00 ‘de Pazar Meydanında,

11 Ocak 2022 Salı Günü Saat 12.00’de Ardeşen İlçe Akbank önü.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -