Kuzey Teve

CHP Rize de zamları protesto etti “BEZDUK AKP HÜKÜMETİ ZAMLARI GERİ ALSIN”

CHP Rize de zamları protesto etti “BEZDUK AKP HÜKÜMETİ ZAMLARI GERİ ALSIN”
316 views
04 Ocak 2022 - 15:35
Spread the love

CHP Rize il başkanlığı AKP hükümetinin yeni yılın ilk gününde yurttaşların en temel ihtiyaçlarına yönelik yaptığı zamları Rize Atatürk meydanında protesto etti.

CHP Rize de zamları protesto etti “BEZDUK AKP HÜKÜMETİ ZAMLARI GERİ ALSIN”

Bezduk Yanduk Darlanduk”

Gençağa Karafazlı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize İl Başkanlığı AKP hükümetinin yeni yılın ilk gününde elektrik, doğal gaz ve yurttaşların temel gıda maddelerine yönelik yaptığı zamları protesto etti.

CHP il başkanlığı tarafından düzenlenen protesto eylemi eski Rize Atatürk meydanında düzenlendi. Protesto eylemine Saadet Partisi, Demokrat Parti, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) , DİSK yanı sıra KESK’e bağlı bazı sendika üyeleri ile Rize’de ki bazı STK temsilcileri katıldı.

“HÜKÜMET HOYRATÇA HARCAMANIN FATURASINI HALKA ÇIKARTIYOR”

Gerçekleşen protesto eyleminin ilk konuşmacısı CHP Rize Merkez İlçe Başkanı Necati Topaloğlu oldu.

“Bugün buradayız. Çünkü yapılan aşırı zamlara vatandaş diyor ki “darlanduk, bezduk, boğulduk, Zamlara Hayır”

2022 yılına yağmur gibi zamlar. Yönetemeyen ve savrulan hükümet yapmış olduğu hoyratça harcamaların faturasını yine dar gelirli çalışan işçi memur köylü ve çiftçiye çıkardığını belirten Topaloğlu. Vatandaş yeni yılda yeni umutlar beklerken maalesef umudun yerini zamların aldığını dile getirdi.

Yeni yılda zam fırtınası devam Ettiğini kaydeden Topaloğlu, 2022’ye gireli henüz 3 gün olmuşken, Akaryakıttan doğal gaza ve elektrik faturasına, araç muayenesinden araç sigortasına, toplu taşımadan köprü ve otoyollara kadar yurttaşların en önemli temel ihtiyaç maddelerine zam yapıldığını, Tüm bu olumsuzluklara karşı umudu ve mücadeleyi büyütmek zorunda olduklarını ifade etti.

AKP hükümetinin yaptığı zamlara karşı yurttaşların sesini yükseltme zamanı geldiğini ifade eden CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz, 6 ay öncede bu meydanda toplanmış ve zamlara karşı açıklama yaptıklarını bugün yaşananları o gün seslendirdiklerini söyledi.

“ZAMLARIN NEDENİ DOLAR VE DİŞ GÜÇLER DEĞİL AKP HÜKÜMETİDİR”

Yeniden bir kez daha gerçekleri seslendirdiklerini kaydeden Deniz; “Zamlara ve haksızlıklara karşı sesimizi yükseltmezsek daha çok zam ve haksızlıklarla karşılaşacağız. Zamların nedeni ne dolardır ne dış güçlerdir zamların nedeni kötü yönetimdir. Bu süreçte çok net gördük ki; dolar yükselse de gerilese de fiyatlar artmaya devam etmektedir.” Dedi

“YURTTAŞLAR YENŞDEN GAZ LAMBALARINA DÖNÜŞ YAPACAK”

Rize’de ekmeğin fiyatının 3 tl olduğunu vurgulayan Deniz, bu fiyatın ise fırıncı esnafı için de yeterli olmadığını fırıncılarında ham madde maliyetlerinden şikayetçi olduklarını dile getirdi.

Elektriğe bir kalemde yüzde yüzden fazla zam yapıldığını ve bunun ise Cumhuriyet tarihinde bir ilk olduğunu söyleyen Saltuk Deniz ; “ Ülkemizde elektrik üreteceğiz diye yağma etmediğiniz doğa ve yaşam alanları bırakmadınız gene de en yüksek zammı elektriğe yapıyorsunuz. Demek ki asıl amacınız elektrik üretmek değilmiş. Artık vatandaşlarımız yakında yeniden gaz lambalarına dönüş yapmak zorunda kalacaktır. Yapılan zamlar sonunda vatandaşlarımız ısınamaz, aydınlanamaz, karnını doyuramaz hale gelmiştir. Devlet yönetimi deyince kendi gözlerindeki mutluluğu adres gösterenlerin ülkemizi getirdiği nokta budur.” Dedi

19 yılda gelinen nokta 2002 yılından daha yüksek bir enflasyon. AKP’nin ekonomik mucizesi bu. Diyen Deniz sözlerini şu şekilde tamamladı;

“Çay müstahsilimiz 2021 yılında gerçekleşen üretici fiyatları enflasyonuna göre %60 daha yoksullaşmış ve fakirleşmiştir. Gübre fiyatlarının geldiği rakamları görüyoruz. En iyi koşullarda tonu 7500-9000 liradan satın alınacak. Geçen seneye göre gübre fiyatları en az 3 ile 4 kat arasında artmış olacak” dedi.

“KAYBOLAN 128 MİLYARIN HESABINI VERMEYENLER GÜNAH DEDİKLEİR FAİZE TESLİM OLDULAR”

CHP Rize İl Başkanı Deniz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “2021 yılında çayını 1 yıl vadeli satan çay üreticisinin kaybını varın siz hesaplayın. Buradan çay üreticisine sesleniyoruz. Sakın gübre atmayız demeyin, gübre atılmamasının sonu bir süre sonra yurt dışından çay ithalatının kapısının açılması demektir. Aksine hükümetten gübre desteği talebinde bulunun. Çay, Rize’nin geleceğidir. Rize hem çay üreticilerinin hem de emeklilerin kentidir. Kaybolan 128 Milyar doların hesabını doğru dürüst veremeyenler, günahtır, faizi yükseltmeyeceğiz diyenler, faize teslim olmuş ve tüm vatandaşlarımızı da faiz ve dolar cenderesine mahkûm etmiştir.”

Rize Meydanından bir kez daha yurttaşlara sesleniyoruz diyen Deniz sözlerini şu şekilde tamamladı:

“AKP HÜKÜMETİ ZAMLARI GERİ ALSIN”

“ Bezduk. Memur, memur emeklileri, SGK ve Bağkur emekli ücretlerine yapılan zamlar artırılmalıdır. En düşük emekli ücreti asgari ücret miktarı kadar olmalıdır. Çay üreticilerine fiyat farkı verilmelidir, Destekleme ücreti 13 kuruştan en az 1 TL’ye yükseltilmelidir. Çay müstahsillerine ayrıca gübre desteği verilmelidir. Esnaf ve işletmeler desteklenmeli, maliyetleri düşürülmelidir. Kötü yönetimler kaderimiz değildir. Aksine kötü yönetimlere karşı sesimizi yükseltmek irademizdir. AKP Hükümeti yapmış olduğu tüm zamları geri almalıdır.”

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -