Kuzey Teve

‘CHP AKP’ye ‘sana ne’ demeliydi’

‘CHP AKP’ye ‘sana ne’ demeliydi’
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
85 views
03 Ocak 2021 - 12:55
Spread the love

 Adalet Kurultayı’na katılan İhsan Eliaçık, CHP’yi alkol ve HDP konusunda iktidara karşı ürkek davranmakla eleştirdi.

 İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, Artı TV’de CHP’nin Adalet Kurultayı’nı, alkol iddialarını ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu’nun kurultayda olay çıkardığı yönündeki iddiaları değerlendirdi.

Dört gün boyunca kurultayı yakından takip eden, kendisi de kurultayda panelist olan yazar Eliaçık, Artı TV’de Ezo Özer’in sorularını yanıtladı. Kurultayın genel olarak iyi geçtiğini belirterek söze başlayan Eliaçık, “500’ün üzerinde tartışmacı vardı. Eksik olan taraf çeşitli kesimler çağrılmıştı ama olması gereken kesimlere ulaşılabilmiş değildi” ifadelerini kullandı.

‘HDP’NİN OLMAMASI ÇOK BÜYÜK EKSİKLİK’

“Mesela HDP’den ve Kürt hareketini temsilen çağrılan neredeyse yoktu” diyen Eliaçık birkaç kişinin HDP adına bir şeyler söylediğini fakat onların doğrudan HDP’nin içerisinden olmadığını kaydetti. “1-2 HDP milletvekilinin orada olması gerekiyordu. Fakat CHP’de bir çekince var bunu unutmuş olamazlar. 8 ana panelin içerisinde ‘İnançta Adalet’, ‘Yaşamda Adalet’, ‘Medyada adalet’ gibi konular var ama ‘Kimliklerde Adalet’ diye başlıklar olmalı, başta Kürt olmak üzere çeşitli kimliklerden insanlar çağrılmalı ve kimliklerde adaletin nasıl sağlanacağına dair oturum olmalıydı” eleştirilerini yaptı.

“Ne ana paneller içerisinde ne de 70’e yakın çalıştayda böyle başlıklarda oturum yoktu. Bu çok büyük bir eksiklik oldu” diyen Eliaçık şöyle devam etti: “Umarım ki benzer çalıştaylarda, Adalet Yürüyüşü ile başlayan adalet arayışında, çalışmalarda bu eksiklik giderilir” dedi.

‘HDP İLE KENDİ KONTROLLERİNDE BİR PROGRAMLARI OLABİLİR’

CHP’nin önümüzdeki süreçte kendi belirleyecekleri zamanlarda ve kendi kontrollerinde HDP’nin de söz alacağı, birlikte iş yapabilecekleri bir program düşünüyor olabileceğini ifade eden Eliaçık şöyle devam etti: “Bu unutulmuş, bilinçli bir geri duruş vardır. Bu geri dönüşün, bu konuyla ilgili hiçbir şey yapmamaktan veya yüzde 13’lere varan oy potansiyelini yok saymaktan geldiğini düşünmüyorum. Saldırılardan, hükümetin algı operasyonu yöneltmesinden çekiniyorlar. Uygun gördükleri zamanda bununla ilgili bir şey düşünüyorlar ama tam ne düşünüyorlar bunu bilmiyorum.”

Kurultaydaki alkol iddialarına sert yanıt veren Eliaçık, CHP yönetimini de AKP’nin algı operasyonları karşısında ürkek ve savunma yapar pozisyonda davranmasını eleştirdi: “Adalet Kurultayı medyada eleştirildiği gibi “İnsanlar votka içiyor, sarhoş” gibi bir durum kesinlikle yok. Ben dört gün boyunca orada bira içen tek bir kişi dahi görmedim. Oranın birçok yerini dolaştım. Yüzlerce kişiyle selamlaştım, gece 3’lere kadar gençlerle sohbetler oldu. Bir tane bile alkol almış, sarhoş birisine rastlamadım. Ama orada birisi alanın dışında bir bira içmiş, algı operasyonu yapıp propaganda yapıyorlar.

YÖNTEM TANIDIK: “GEZİ’DEKİ GİBİ ALGI YARATILMAK İSTENİYOR”

Söz konusu algı operasyonlarıyla kurultayın itibarsızlaştırılmaya çalıştığına dikkat çeken Eli açık, süreci Gezi Direnişi dönemindeki algı yaratma saldırılarına benzetti: “Oradaki binlerce kişinin saatlerce süren emeklerine, konuşmalarına, tartışmalara hiçbir değer vermeksizin kamp alanı dışında bir kişinin içtiği biradan dolayı sanki orada herkes sarhoşmuş gibi Gezi’ye benzer bir algı operasyonuyla karşı karşıya geldi kurultay. Bunun doğru olmadığını ve gerçeği yansıtmadığını belirtmek isterim.”

“CHP, iktidar cephesinden gelen eleştirilere iyi yanıtlar verebiliyor mu?” sorusuna “eksik kalıyor” yanıtını veren Eliaçık, CHP’nin AKP’nin sataşmaları karşında çekingen davrandığını düşünüyor. Eliaçık, CHP’ye şu eleştirilerde bulundu:

‘CHP’YE YAKIŞMIYOR’

 “Bazen iyi cevaplar veriyor ama bazen de eksik kalıyor. HDP ile dayanışma, ittifak, Hayır bileşenlerinin tamamıyla buluşma konusunda, iktidarın “teröre destek veriyorlar”, “PKK’ye kürsü açtılar, onlarla kol kola” gibi eleştirilerinden çok fazla etkileniyor. Bu durumun üzerine titriyor, korkuyor. Bu kadar endişeye çekinceye gerek yok. İktidarın bu kadar etkisi altında kalmak ana muhalefete yakışan bir durum değil.”

ELİAÇIK’TAN AKP’YE: HADDİNİ AŞTI

Eliaçık’ın, kurultayda alkol iddialarına yanıtı sert oldu. CHP yönetiminin çekingen tavrını eleştiren Eliaçık şunları söyledi: “Bu alkol olayında da telaşa kapıldı, panikliyor. Halbuki kendine güven içerisinde olması gerekir, demesi gerekir ki “votka içmiş, içki içmiş, içen içer size ne. Bu bireysel bir olaydır. Çevreye zarar vermedikten sonra insanların ne içeceğine karar veremezsiniz. Bunlardan dolayı insanları mahkum edemezsiniz. Siz kamu icraatı içerisindesiniz. Kamu gücü sizsiniz. Vergiyi toplayan, silahı kullanan sizsiniz. Siz asıl döktüğünüz kanlara, aldığınız rüşvetlere, biriktirdiğiniz servetlere bakın, bunların hesabını verin diyen kendine güven içerisinde bir dik duruş sergilemesi gerekir. Fakat hemen iktidara hesap verme telaşı içerisinde. “Aman yapmadık, şöyle böyle, onun bizimle alakası yok, bir daha olmayacak yasakladık attık, iktidar bu eleştiriyi yapmakta haklı, CHP de bunun hesabını vermek zorunda” gibi hareket ediyorlar buna gerek yok. İktidar cenahı alkol nedeniyle kurultaya yönlendirdiği eleştirilerinde haksız, haddini aşan, küstahça bir kibire dayanan “yaşam biçimini ben belirlerim, benim istemediğim bir şey olmaz” edasında bir haddini aşma içerisinde. Bunu prim verilmemeli.”

‘ADALETİ ÖTEKİ İÇİN İSTEMEK…’

Öbür taraftan HDP’li bir vekil gelse “teröre destek veriyorlar” gibi haddini aşan, gerçeği yansıtmayan, doğru olmayan bir hesap sorma içerisine giriyor bunun karşısında CHP hemen panikliyor. Hesabını vermeye, durumu düzeltmeye çalışıyor. Bu açıdan Alper Taş’ın ve Levent Tüzel’in konuşmaları güzeldi. Selahattin Demirtaş’a selam gönderdiler. Kürt davasına sahip çıkmak gerektiğini, onların da burada temsil edilmesi gerektiğini ifade ettiler. Onlar adına ses yükselttiler. Ben de yaptığım konuşmada, eğer Müslümansanız, Ermeni için, Rum için, Yahudi için, Süryani için; eğer Türkseniz, Kürt için, eğer sünni iseniz Alevi için, Alevi iseniz sünni için adalet isteyin. Öteki için adalet istemedikçe adalet tam anlamıyla gerçekleşmez diyerek gereken mesajları vermeye ve o alanda oluşan boşluğu bir nebze olsun doldurmaya çalıştık. Ama bunun bizatihi CHP’li yetkililer tarafından fark edilmesi ve gerekenin yapılması gerekiyordu.

‘OLAYDA ERDOĞDU YOK, YANDAŞ MEDYA KÖPÜRTTÜ’

CHP Gene Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu’nun kurultay alanında olay çıkardığı ve bir görevliye şiddet uyguladığı iddialarına ise Eliaçık şu yanıtı verdi:

“Ben Aykut Erdoğdu’yu orada gördüm, kendisiyle görüştüm. Onun kaldığı yere yakın bir yerde kalıyordum. Böyle bir durumdan haberim yok ama takip ettiğim kadarıyla yandaş medyadaki işgüzar bir gazeteci kendince algı operasyonu yapıyor. Tutulan bir tutanak var. O tutanakta Aykut Erdoğdu’nun öyle bir şey yaptığı söylenmiyor. Erdoğdu’nun arabasını kullanan birisi, o vakitte içeri girmek istiyor. Orada da Cenk adlı birisi de giremezsiniz diyor. Tartışma çıkıyor ve aralarında itişme kakışma oluyor. Burada Aykut Erdoğdu yok, onunla alakası yok. Fakat bu Erdoğdu’nun arabasını kullanan birisi olduğu için başka gazetelerde onun yaptığına dair haberler çıkıyor. O haberleri de yandaş medya alıp köpürtüp Erdoğdu aleyhine bir algı habere dönüştürüyor. Olay direkt Erdoğdu ile ilgili değil.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -