Kuzey Teve

CERATTEPEDEN MESAJ VARMÜCADELEYE DEVAM

CERATTEPEDEN MESAJ VARMÜCADELEYE DEVAM
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
138 views
03 Ocak 2021 - 9:59
Spread the love

GENÇAĞA KARAFAZLI -KUZEYTVNET –

25 yılı aşkın süredir başta Cerattepe maden projesi olmak üzere Artvin’deki çevre sorunlarıyla ilgili mücadele eden Yeşil Artvin Derneği, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla basın açıklaması gerçekleştirdi.

Sosyal mesafe ve maske kullanımıyla dernek binasında gerçekleşen basın açıklamasını Yeşil Artvin Derneği başkanı Neşe Karahan okudu.

Pandemi süreci dolayısıyla uzun zaman sonra yeniden bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını ancak bu yan yana gelişin birilerini mutsuz ettiğini söyleyerek sözlerine başlayan başkan Neşe Karahan: “Bilindiği üzere bugün 5 Haziran 2020, Dünya çevre günü. Bazen çevre mi kaldı da çevre günü kutluyoruz demek geliyor içimizden. Ama dünya kutluyorsa, anıyorsa, yapıyorsa, bizim ülkemiz de aynını yapıyor, yani sadece kutlama faslının aynısını.” ifadelerini kullandı.

KİMSEDEN ÇEKMEDİK KENDİ İNSANIMIZDAN ÇEKTİĞİMİZ KADAR

Artvin ve ilçelerinde yapılmak istenen HES, baraj, taş ocağı ve maden projelerinin sahiplerinin de hemşehrileri olduğunu söyleyen Karahan, iş insanlarına seslenerek: “Bu kadar güzel bir diyardan bu kadar memleketlerine umarsız iş adamlarının çıkması nasıl oluyor anlaşılmaz. Yoksa siyaset ve para bu duruma mı ortam hazırladı? Ne diyelim biz şimdi. Gücünüz var, başarılarınız var ne güzel işte! Bizde de turizm yapabileceğiniz bin bir çeşit ürün var, diyar var. Memleketinizi tarumar etmek ne demek?” sorularını sıraladı.

CERATTEPE’DEN İRİN AKIYOR

Açıklamanın devamında Artvin’deki çevre sorunlarına değinilerek: “Dünya artık bilye dağıtmış gibi yalpalayarak dönmektedir. Ancak ne hikmetse fırsat bu fırsat diyen ve pandemiyi bile umursamayan yeşil kağıda tapanlar; sadece pandemi döneminde 85 yeni alana ve yeni talana giriştiler. Kamilet haftalardır çamur akıyor, öncesinde çimento akıyordu; Kamilet Vadisinin yapışık ikizi Durguna Vadisi 4 yıl önce tüm doğallığını kaybetti.

Cerattepe’den resmen irin akıyor ama içinde ne var bilemiyoruz. Bize göstermiyorlar bile. Bu daha başlangıç, eğer iddia ettikleri gibi temiz ise bırakın biz de görelim kaynağını. Yasak deniyorsa bilin ki suyumuz, toprağımız, balımız, meyvelerimiz kirleniyor hatta zehirleniyor demektir.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -