Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

“CENGİZ İKİZDERE’Yİ TERK ET”

“CENGİZ İKİZDERE’Yİ TERK ET”
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
174 views
29 Ağustos 2021 - 12:23
Spread the love

Türkiye’de doğanın talanına karşı mücadele veren çeşitli ekoloji grupları  İstanbul’dan İkizdere’ye giderek 135 günden beri Cengiz inşaatın taş ocağına karşı direnen vatandaşlara destek verdi

“CENGİZ İKİZDERE’Yİ TERK ET”

Gençağa Karafazlı

Türkiye’deki yerel olarak mücadele veren doğa korumacı gruplar ile çeşitli politik ekoloji gruplar ile karıncalar grubunun da içinde yer aldığı ismini ‘İkizdere çevre gönülleri’ olarak adlandırdıkları grup İstanbul’da buluşarak otobüslerle İkizdere’ye gitti.

Cengiz inşaatın Eskencidere vadisinde yapmak istediği taş ocağına karşı 135 günden beri direnen vatandaşlarla dayanışma için önceki gün İkizdere ye giden yaşam savunucusu gruplar bugün direnişçi vatandaşlarla birlikte İkizdere kaymakamlığı önünde bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasının ardından “cengiz İkizdere’den defol” sloganları eşliğinde taş ocağı çalışmasının yapıldığı alana yürüyen grup çalışma yapılan alana girmek isteyince grupla Jandarma arasında tartışma yaşandı.

İkizdere’de doğanın talanına karşı 135 günden beri direnen vatandaşlarla dayanışmaya giden İkizdere çevre gönüllüleri onlarca kişi bugün İkizdere kaymakamlık önünde toplanarak Eskincedere vadisinde Cengiz inşaatın yapmak istediği taş ocağına karşı bir basın açıklaması yaparak karşı çıktı.

İkzidere’li direnişçi vatandaşlarla İstanbul’dan gelen yaşam savunucusu gruplar İkizdere belediyesi önünde (İkizdere İskencedere taş ocağını durduralım” yazılı pankartı açarak basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması esnasın yoğun güvenlik önlemleri alındığı gözlendi.

’İkizdere bizimdir, bizimle özgürleşecek, Cengiz defol İkizdere bizimdir, direne direne kazanacağız ’sloganları atıldığı basın açıklamasında açıklamayı direnişçiler adına Halit Yılmaz’ın okudu.

“BU SAVAŞIN KAZANANI YOK”

Son günlerde yaşananlarla doğaaya karşı insanın verdiği zararların misli ile geri geldiğini ifade eden Yılmaz;“Uzun zamandır ülkemiz üzerinde kara bulutlar dolaşıyor. Felaketlerden kurtulamıyoruz. Memleketimizin her yanı yangın ve sel felaketleri ile sarsılıyor. Doğaya karşı insan verdiği zarar misli ile geri geliyor. Ve hepimiz biliyor ki bu savaşın kazanı yok.

İkizdere’miz de bu doğa tahribatından fazlasıyla nasibini alıyor. Yıllardır yapılan HES projeleri ile derelerimiz ormanlarımız katlediliyor. HES projelerine karşı çıkıp bu projelerin İkizdere’mize vereceği zararları konusunda uyaran hemşerilerimizin söylediği her musibetle karşı karşıya kaldık kalacağız. Doğamızın tahribatı HES projeleri ile kalmayıp yakın zamandır da bu sefer de TAŞ OCAĞI saldırıları ile devam ediyor. Kapse/Şimşirli taş ocağına karşı çıkmamamızdan cesaret alan doğa katilleri bu sefer Cevizlik/ Gürdere de devasa bir taş ocağına başladılar. Ağaç katliamları derelerimizin yok edilmesi ile eko sistem tamamen geri dönülmez biçimde yok edilmektedir.”

“BU ATEŞ HEPİMİZİ YAKACAK”

Taş ocakları yapımının durdurulmaması durumunda ateşin herkesi yakacağını kaydeden Yılmaz açıklamasını şu şekilde sürdürdü;

“Eşsiz vadileri ormanları dereleri ile kusursuz bir doğaya sahip olan İkizdere yok ediliyor. Kapse / Şimşirli ile başlanan ve Eskencidere de vadisi ile büyütülen taş ocaklarını durduramazsak bu ateş hepimiz yakacak.

Bugün Gürdere köyünün başın gelen felaket yarın Taş ocağı merkezine dönen İkizdere de bütün vadileri yaşam alanlarını tarumar edecektir. Geçmişimize sahip çıkalım. Bize atalarımızdan miras kalan ormanlarımızı derelerimiz bir avuç talancıya yok ettirmeyelim. Bu doğa içinde yaşayanlarla birlikte bir bütündür. Ayısından, Çakalına, Domuzuna kadar bütün yaşayanların ormanlarına kadar yaşam haklarını ortadan kaldıramayız.

Hiçbir siyasal farklılık gözetmeden sadece İkizdere’mizi korumak adına tek ama tek amacımız bu talanı durmak olsun. Hep beraber tek yumruk olursak bu yıkımları ortadan kaldırabiliriz.

Basın açıklaması esnasın grup İkizdere vadine ormanına sahip çık,Kapse komes taş ocağı kapatılsın, Eskencidere vadisinde taş ocağı yapımı durdurulsun ,Cengiz defol İkizdere bizimdir şeklinde slogan attı.

Basın açıklaması sonrası Grup Cengiz inşaatın taş ocağı çalışması yaptığı Eskencidere vadisine doğru yürüyüşe geçti.

Vadide iş makinelerinin çalışma yaptığı alana girmek isteyen kalabalık grubu Jandarma engelledi. Bu esnada Jandarmanın tutumunu kalabalık grup “cengizin değil halkın askeri” şeklinde sloganla protesto etti.

Grup jandarmayla tartışma esnasında “doğayı korumak anayasal hakkımızdır sizler bu hakkımızı engelliyorsunuz bu yaptığını suçtur” şeklinde tepki gösterdi.

Tartışma esnasında vadide iş makinelerinin çalıştığı görüldü.

Yaşanan tartışmaların ardından kalabalık grup vadiden ayrılarak İkizdere li vatandaşların 135 günden beri direniş sergiledikleri alana geri dönerek buradaki direnişlerine devam etti.

Öte yandan, Çalışma alanının demir kapısındaki 2 levhayı direnişçiler düşürdü diye haklarında soruşturma açılacağı bildirildi.

Direnişçiler eylem esnasında eskince dere vadisinde demir bariyerlerle kapı yapan Cengiz inşaatın kapı da vadide yaptığı çalışmaların resimlerini asmış bu resimler direnişçilerin kapıyı sallaması iddiasıyla düşmüştü.

Durumu savcılığa bildiren yetkililer savcılığın talimatı gereği görüntülerin tespit edilip soruşturma açılacağı bildirildi.

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -