Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

“CENGİZ İÇİN YAYLALARI DAĞLARI YAKAR KAYALARI PARÇALARIZ”

“CENGİZ İÇİN YAYLALARI DAĞLARI YAKAR KAYALARI PARÇALARIZ”
285 views
06 Ocak 2021 - 12:09
Spread the love

“CENGİZ İÇİN DAĞLARI YAYLALARI YAKAR KAYALARI PARÇALARIZ”
Gençağa KARAFAZLI-
RİZE –
AKP’nin yandaş müteahhitti olarak bilinen Cengiz İnşaatın Denizi doldurarak yapımını üslendiği Rize-Artvin Havaalanı inşaatına kaya malzemesi sağlamak amacıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından Arhavi’de işletilen taşocağı tehlikeli ve yasalara aykırı bir şekilde üretimine devam ediyor.
Taşocağında yapılan patlatmalar sonucunda Arhavi-Ortacalar yolu düşen dev kaya nedeniyle bir süre ulaşıma kapandı.
Yurttaşlar dinamitler patlatılarak yapılan çalışmalar sonucu bölgeye yakın birçok konutun rahatsız olduğunu ve bazı konutlarda patlama nedeniyle çatlaklar oluştuğunu belirterek sosyal medya hesaplarından yaşananlara tepki gösterdi.
Cengiz İnşaatın yapımını üslendiği havaalanı inşaat çalışmalarına dolgu malzemesi için Arhavi’nin en güzel vadilerinin tahrip ve yok edildiğini, yapılan çalışmaların gerçek anlamda hukuki hiçbir dayanağın olmadığını belirten Arhavi Doğa Koruma Platformu (ADKP) sözcüsü Hasan Sıtkı Özkazanç son günlerde vadide yaşananları Artı gerçek muhabirlerine anlattı.
“VAHŞİ YÖNTEMLERLE TAŞ OCAĞINDA ÇALIŞMALAR YAPILIYOR”
Özkazanç ; “ Cengiz inşaatın Rize’nin Pazar ilçesinde deniz dolgusu yaparak Rize –Artvin havaalanı inşaatı için, Arhavi-Ortacalar yolunda Dikyamaç Köyü sınırları içerisinde Ulaştırma ve altyapı bakanlığı tarafından işletilen taşocağında tüm kurallara aykırı bir şekilde ve tamamen vahşi yöntemler ile üretim yapılmaya devam ediliyor.
“SAĞLIK KORUMA BANDI TAAHHÜDÜNE RAĞMEN KARAYOLU TAŞ OCAĞI OLARAK KULLANILIYOR”
ÇED raporundaki taahhütlere aykırı şekilde çok yüksek miktarlarda patlayıcı kullanılarak üretim yapılıyor. ÇED raporunda Arhavi-Ortacalar karayolunun kenarında sağlık koruma bandı bırakılacağı taahhüdünde bulunulmasına rağmen, fiilen karayolu da taşocağı işletme alanı gibi kullanılıyor.
“CAN KAYBI OLMAMASI BÜYÜK BİR ŞANS”
Taş ocağında daha önce kaya düşmesi sonucunda iş makineleri zarara uğramıştı. Son olarak gerekli basamak yapıları oluşturulmadan yapılan vahşi üretim sonucunda karayoluna dev bir kaya düşerek yolu kapattı. Can kaybı olmaması büyük bir şans.
“ÇED İPTAL DAVASI DEVAM EDİYOR”
Bu taşocağının yerinin uygun olmadığı, bu arazide ÇED raporunda belirtilen şekilde bir basamak yapısı oluşturulamayacağı gerekçeleri ile Dikyamaç köylüleri tarafından ÇED olumlu kararının iptali için Rize idare Mahkemesinde devam iptal davası devam ediyor.
“BİLİRKİŞİ SKANDAL BİR RAPOR HAZIRLADI”
Davada belirlenen bilirkişi yaptığı inceleme sonrasında, taşocağının yerinin uygun olduğu ve ÇED raporundaki önlemler alındığı takdirde üretimde sorun olmayacağı şeklinde skandal bir rapor hazırlamıştı. Bu raporun hemen arkasında karayolunda oluşan kaya düşmesi adeta bilirkişiyi yalanlayan bir olay oldu.
Burada hukuksal süreçler tamamlanmadan gümrükten mal kaçırılır gibi alel acele aralıksız ve acımasızca vahşi bir şekilde çalışmalar sürdürülüyor. Patlatılan dinamitler sadece patladığı alanları değil o güzelim kamilet vadisinin de eko sistemini ve yapısını bozuyor bunun böyle olduğunu ileride hepimiz göreceğiz. Yaşam alanlarımız acımasızca katlediliyor” dedi.
Patlatılan dinamitler sonrası karayoluna düşen dev kaya parçalarını görüntüleyen yaşam savunucuları ve burada yaşayan yurttaşlar sosyal medya hesaplarından çeşitli tepkiler gösterdi.
“BEN BURADA KAYA PARÇASI GÖRMÜYORUM BEN BURADA BİR BEDEN PĞARÇASI GÖRÜYORUM”
Yaşam savunucusu Arhavi’li Nazlı Demet sosyal medya sayfasından dev kaya parçalarının fotoğrafını paylaşarak;
“Bu devasa kütle bugün Çifteköprülere giden yola düşmüş. Durduk yere değil tabii. Vadimizi lime lime eden, dinamitlerle yeri yerinden oynatan, su kaynaklarını yok eden, bölgede yaşayan canlılara kâbus olan, uzaktan bakanları bile ürkütecek boyutlara ulaşmış taş ocakları yüzünden. Bize hayat veren, can veren, cennet memleketimize verdiğimiz karşılık bu işte! Gelecek nesillere armağanımız bu! Eşsiz vadimizden den koca bir parça! Siz ne görüyorsunuz bilmem… Ben burada bir kaya parçası görmüyorum. Ben burada bir beden parçası görüyorum, bir bir uzuv görüyorum, bir ceset görüyorum, kan görüyorum, katliam görüyorum.
Şimdi öğrendiğimiz kadarıyla, bu kaya dinamit etkisiyle de düşmemiş. Durduk yere, yani hiçbir önlem alınmaksızın, kendiliğinden kopup düşmüş. Yani, birileri çok rahatlıkla ölebilirmiş burada. Ama kimin umurunda! Davalar açılsın, bilirkişileri gelsin, boş boş aval aval etrafa baksınlar, raporlar yazınlar… Desinler ki, bu proje hiçbir şeye hiç kimseye zarar vermiyor. Yazık çok yazık!”
“NEKADAR UTANMAZ VİCDANSIZ AÇGÖZLÜ BİR İŞLETME”
Sevinç Alçiçek adlı Arhavili yaşam savunucusu kadın ise “Burası neresi biliyor musunuz? Arhavi Kamilet vadisi yolu. Çifteköprü mevkiinin aşağısı. Vahşice işletilen taş ocağındaki patlamalar taa Kavak köyündeki evleri dahi zangırdatıyordu bir süredir. Sonunda yol tamamen kapandı. Dağı komple indirmek herhalde amaç. Ne kadar utanmaz, vicdansız, açgözlü bir işletme. Sırtını dayamış iktidara oh istediğin gibi yağmala memleketi! Millet can derdinde bunlar rant derdinde! Lanet olsun!
BU VATAN HAİNLİĞİ DEĞİL DE NEDİR !?
Kâmil Aksoylu Toroci,adlı yurttaş ise ; “ O değil de ben şunu gerçekten merak ediyorum. Bu işlere karşı çıkanları, yani Arhavi Doğa Koruma Platformu ve çevre aktivistlerini hain, bölücü ve servet düşmanı ilan edenlerin bu olay karşısında söyleyecek bir sözleri yok mu? ÇED raporu verenler, bilirkişiler, yöneticiler, bu vahşete talana sahip çıkan herkes neredesiniz? Beyaz sayfalar, klavyeler, entertipler, rotatifler, bobinler sizi bekler.”
“YANDAŞLAR NE KADAR PARA SİTİYORSA BÜTÇEDEN VERSİNLER DOĞAYI BIRAKSINLAR”
Murat Gülçer adlı yurttaş ise tepkisini şu şekilde dile getirdi;

“Ya Allah aşkına bir yasa çıkarsılarda bütçeden direk istedikleri yandaşlara ne kadar istiyorsalar aktarsınlar, doğadan uzak dursunlar yeter ki, referandum yapılsa evet oyumu veririm. Öylede alacak parayı böylede, en azından doğa kurtulur”
“ÖYLEMİ BİLİRKİŞİ? ÖYLE Mİ? BİLENLE BİLMEYEN BİR OLMUYOR İŞTE BİLİRKİŞİ”
Türkiye’de yaşam savunucularının yakinen tanıdığı birçok davayı gönüllü olarak üslenen b,ir avukat olarak bilinen Avukat Yakup Okumuşoğlu yaşananlar karşısında sosyal medya sayfasından şunları paylaştı;
Dava açmak serbest. Mahkeme orada aç da aç. Bilirkişi için öde, harçlar için öde. Sayfalarca dilekçe yaz. Bilirkişi gelsin desin ki bu taş ocağı için verilen ÇED raporu, çalışma biçimi usule, yasaya, hukuka uygundur.
Öylemi bilirkişi? Öyle mi! Bilenle bilmeyen bir olmuyor işte bilirkişi. Sen biliyorsan biz hiç bir şey bilmiyoruz! Verdiğin rapor elimizde. Koca kaya gözümüzün önünde, yolun ortasında. Biliyoruz daha fenası da olacak. Biliyoruz çünkü görüyoruz. Sen orda bilgisayarda yaz bakalım bilirkişi. Neresi mi? Arhavi Kamilet Vadisi Çifteköprü mevkii yakınındaki Cengiz inşaatın işlettiği taş ocağı”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN