Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Cengiz Holding doymak bilmiyor

Cengiz Holding doymak bilmiyor
238 views
26 Ocak 2021 - 10:00
Spread the love

Cengiz İnşaat, denizi doldurarak onlarca metrekare alanı izinsiz olarak otel alanına kattı.
“Beşli çete” olarak bilinen AKP yandaşı şirketlerden Cengiz Holding, imara aykırı bir şekilde yaptığı Ricosta otelin önünde Rizelilerin plaj olarak kullandığı alanı gasp ederek inşaat çalışmalarını sürdürüyor.

‘İMARA AYKIRI OTELİN KURDELESİNİ ERDOĞAN KESMİŞTİ’

Cengiz Holding’in, Rize Alipaşa Mahallesi’nde deniz dolgusu yaparak imara aykırı şekilde inşa ettiği Ricosta Otel’in açılış kurdelesini 15 Ağustos 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kesmişti.

Otelin faaliyete başlamasının ardından Cengiz İnşaat, otel alanını genişletmeye devam ediyor. Cengiz İnşaat, denizi doldurarak onlarca metrekare alanı izinsiz olarak otel alanına kattı.
ŞEHİR MERKEZİNDEKİ TEK PLAJI GASP ETTİ

Deniz üzerinde yeni dolgu yaparak alanda yeşillendirme çalışmaları yapan Cengiz İnşaat, Rizelilerin plaj olarak kullandığı alanı da gasp etti.

İlk önce denizin üzerinde mendirek çalışması yaparak onlarca metrekare alanı kayalarla çeviren ve kayaların üzerine beton döken Cengiz İnşaat, beton döktüğü alanın üzerinden yurttaşların geçip denize girmemesi için demir bariyerler ördü. Plajın girişine güvenlik kulübesi de konuldu.

Yurttaşların resmi makamlara şikâyetlerinden bir sonuç alınamadı.
DEVLET TEŞVİKİ İLE İNŞA EDİLDİ

Alipaşa Mahallesi’nde imar yasalarına aykırı bir şekilde, deniz dolgusu yapılarak tamamlanan otel inşaatı için Cengiz Holding’in aldığı devlet teşvikleri de tartışma konusu olmuştu.

29 Kasım 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre, o yıl Ekim ayında 12 turizm projesi için yatırım teşvik belgesi düzenlendi. En büyük payı ise 49 milyon 630 bin TL ile Cengiz İnşaat aldı. Teşvik belgesine göre Cengiz Holding’e faiz desteği, KDV istisnası ve yüzde 70 vergi indiriminin yanı sıra 6 yıl boyunca sigorta primi işveren desteğinden yararlanacak.

CENGİZ’E DOKUNAN YANIYOR

Eski Rize Liman Dairesi Başkanı Zeki Muammer Merev, Rize Alipaşa Mahallesinde Dedeman Oteli olarak bilinen ancak AKP’ye yakın Cengiz İnşaat’a kiralanan, önemli bir kısmı deniz doldurularak yapılan otel inşaatının deniz dolgusuyla ilgili resmi kurumlara yazı yazarak yapılan çalışmaların izinlerinin olup olmadığını sormuş, ancak yazısına cevap alamamıştı. Merev, bu yazısının ardından

Rize Liman Dairesi Başkanlığı görevinden alınarak önce Ankara’ya, ardından Artvin Hopa’ya sürgün edilmişti.

Merev, yaşadığı sıkıntılı süreç sonrası emekli olduğunu belirterek, “Valiye, belediyeye, özel idareye, defterdarlık ve çevre müdürlüğüne yazı yazdım, ‘bilgim yok’ dedi. Diğer kurumlar, valilik dahil cevap vermedi. Önce Ankara’ya aldılar. Karıştırınca Hopa’da soluğu aldım. Benim de sonuca gitmeme ömrüm yetmedi” demişti.
İşte daha önce haberlerin detayları..

https://artigercek.com/haberler/cumhurbaskani-erdogan-imara-aykiri-otelin-acilisini-bizzat-yapacak

https://artigercek.com/haberler/cengiz-insaata-dokunan-yaniyor

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -