Kuzey Teve

Cemaate şafak operasyonu

Cemaate şafak operasyonu
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
123 views
02 Ocak 2021 - 23:13
Spread the love

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sabah saatlerinde Cemaat’e finansman sağladıkları öne sürülen, aralarında şirket ve dernek yöneticilerinin de olduğu çok sayıda şüpheliyi gözaltına aldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, bir ihbar üzerine yaklaşık 1 yıldır takibini sürdürdüğü Cemaat’in finans yapılanmasına yönelik bu sabaha karşı büyük bir operasyon gerçekleştirdi. Operasyon kapsamında 65 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu öğrenilirken, aralarında Bank Asya Genel Müdürü Ahmet Beyaz ve Cemaat’in “kıta sorumlusu” olduğu iddia edilen Mustafa Özcan’ın da bulunduğu 50 kişi gözaltına alındı.

İstanbul, Konya ve Kırklareli’nde gerçekleştirilen operasyonda, üst düzey bankacılar, iş adamları, mali müşavirler ve muhasebeciler gözaltına alındı. Operasyonda 65 kişi için gözaltı kararı alındığı öğrenildi. Cemaat’in “Kıta sorumlusu” ve “Türkiye mali sorumlusu” ile birlikte 51 kişi gözaltına alındı.

Mali Şube Müdürlüğü ekipleri bu sabaha karşı Cemaat yapılanmasına yönelik operasyon yaptı. Operasyonda 65 kişilik gözaltı kararı alındı. İncelenen 95 ayrı şirketten 7’sine ve şüphelilerin bağlantılı oldukları belirtilen Vifak Sanayici ve İş Adamları Derneği’nde de arama yapıldı. Gözaltı kararı alınanların 10’unun ise bankacı olduğu öğrenildi. Dernek ve 7 şirkette aramaların sürdüğü belirtildi.

ÜNLÜ İSİMLER GÖZALTINDA

Bu sabah erken saatlerde başlatılan operasyonda Cemaat’in “Kıta Sorumlusu” olduğu iddia edilen Mustafa Özcan ve “Türkiye Mali sorumlusu” olduğu iddia edilen Ali Çelik de yakalandı. Gözaltına alınanlar arasında ayrıca Bank Asya Genel Müdürü Ahmet Beyaz da bulunuyor.

Şüphelilerin banka hesapları üzerinden Cemaat’in Mısır Arap Cumhuriyeti’ndeki okullarına 9 milyon dolar aktardıkları, burs, kurban ve himmet adı altında 1590 çek ile toplam 8 milyon 721 bin 316 TL’yi 6 ayrı hesap üzerinden Asya Katılım Bankası nezdinde akladıkları öne sürüldü.

Konu ile ilgili olarak Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile birlikte çalışan MASAK ise 7 şirket ile ilgili hazırladığı raporunda 60 milyon TL’lik usulsüz işlem olduğunu iddia etti. Bank Asya teftiş kurulunun hazırladığı raporda ise şüpheli firmalar üzerinden yapılan 7 işlemde toplam 4 milyon 500 bin TL fiktif kredi kullanıldığı ileri sürüldü.

Gözaltına alınan şüpheliler “silahlı terör örgütüne üye olmak, terörizmin finansmanının önlenmesi kanuna muhalefet, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, nitelikli dolandırıcılık, çek kanununa muhalefet, yardım toplama kanununa muhalefet, bankacılık kanununa muhalefet”le suçlanıyor.

Odatv.com

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -