Kuzey Teve

Cemaate dev operasyon

Cemaate dev operasyon
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
123 views
02 Ocak 2021 - 23:32
Spread the love

stanbul’da mali polis, Cemaat yapılanması kapsamında “terör örgütüne finansman sağlamak ve himmet toplamak” suçlarına karışan çok sayıda işadamını gözaltına aldı.

İstanbul’da mali polis, Cemaat yapılanması kapsamında “terör örgütüne finansman sağlamak ve himmet toplamak” suçlarına karışan çok sayıda işadamını gözaltına aldı.

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, sabah saatlerinde çok sayıda adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda “terör örgütüne finansman sağlamak ve himmet toplamak” suçlarına karışan çok sayıda işadamını gözaltına aldı.

ÜNLÜ İŞADAMI GÖZALTINDA

Hürriyet’ten Toygun Atilla’nın haberine göre, İstanbul merkezli 9 ilde düzenlenen Cemaat operasyonda, gözaltı sayısı 100’ü bulurken, gözaltına alınanlar arasında inşaat devi Dumankaya inşaat’ın Onursal Başkanı Halit Dumankaya, Uğur Dumankaya, Ayla Dumankaya Pirinççi ve Semih Serhat Dumankaya da bulunuyor.

Anadolu Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Önelge’nin yürüttüğü soruşturma 2004-2015 yılları arasında ‘Paralel Devlet Yapılanması’na ‘himmet’ adı altında yaklaşık 50 milyon lira finansal destek sağlanmasını kapsadığı belirtildi.

140 kişi hakkında gözaltı kararının verildiği soruşturmada şu ana kadar ise 100 kişi gözaltına alındı. Savcı Hüseyin Önelge’nin yürüttüğü soruşturmada terör finansmanı, ‘Paralel Devlet Yapılanması’ üyeliği ve yöneticiliği, resmi ve özel belgede sahtecilik, kara para aklama, Bank Asya’da usulsüzlükler ve himmet toplama iddialarını içeriyor.

Bank Asya çalışanlarının da gözaltına alındığı operasyonun en önemli detayı ise soruşturma kapsamına dev inşaat firması Dumankaya’nın da bulunması oldu. İnşaat sektöründe yarım asrı aşkın bir süreden beridir faaliyet gösteren Dumankaya İnşaat bir dizi proje üstlendi. Dumankaya bünyesinde, inşaat şirketlerinin yanı sıra, filo kiralama, sigorta ve plastik sektörürde faaliyet gösteren şirketler de bulunuyor.

Odatv.com

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -