Kuzey Teve

Çaykurun uygulamasına bir tepki daha

Çaykurun uygulamasına bir tepki daha
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
210 views
02 Ocak 2021 - 23:13
Spread the love

 Yetkili sendikanın olaya el koyması gerektiğini dile getiren Tek Gıda-İş Sendikası Karadeniz Bölge Temsilcisi Ziya Aksoy “Yetkili sendikanın derhal olaya el koyması gerekmektedir. Sonuç itibari ile çay alım sürecinin en çok yorulan insanları çay eksperleri ile alım evi kürekçileridir. Çaykur kendisine dolaylı yoldan gönderilen eleştirileri kaldıramazken, vatandaşla bire bir temas halinde olan emekçilerin bu şekilde yıpratılması vicdani tüm duygulara aykırıdır” dedi.

“Bizden olmayan yaşamasın mı?”

Dayanışma aidatlarının yetkili sendika tarafından acımasızca kesildiğini ifade eden Aksoy “1 aylık çalışma süresinde kesilmesi gerek aidat miktarı, 2 gün çalışan insanlardan bile kesilmiştir. Bu hangi vicdana sığar, hangi etiğe yakışır bir durumdur. Bizden olmayan kalmasın derken bizden olmayan yaşamasın mı demeye çalışılıyor” şeklinde konuştu.

“Mücadeleyi bırakacağımızı kimse zannetmesin”

Geçmişten bugüne adaletsizliklere alıştıklarını dile getiren Aksoy “Geçen yıl hasta olup hastanede yatan, mecburen rapor alan işçiler 90 gün çalışmadan üretime katkısı yok diye dışarıya atılmış, 3-5-6 günle kampanya primini alamamıştır. Rapor alan arkadaşlar Ankara’da bulunan paketleme fabrikasına sürgün edilmiştir. Adaletsizliklerine alıştık diye mücadeleyi bırakacağımızı kimse zannetmesin. Mücadeleyi bırakacağımız düşüncesi onları sadece yanılgıya uğratır. Unutmasınlar ki sendikası olanın umudu her zaman vardır” ifadelerini kullandı.

“Dinlenme dönemimize dokunmayın”

Çay döneminde alım evlerinde fazla mesai yapmalarına rağmen mesai ücreti alamadıklarından çay arası bu şekilde dinlendirildiklerini ifade eden çay eksperleriyle alım evi işçileri, “Çay zamanı hem fazla çalıştıracaksınız, hem mesai vermeyeceksiniz, hem de yaşadığımız maddi maddi kayıplar dolayısıyla çay arası 15-20 günlük dinlendiğimiz dönemi çok görüp bizleri fabrikalarda görevlendirmek isteyeceksiniz. Ya çay zamanı fazla çalıştığımız dönemlere ait mesailerimizi verin yada çay arasındaki dinlenme dönemimize dokunmayın. 50 yıldır uygulanan sistem bugün mü yanlış oldu, değiştirmeye çalışıyorsunuz?” diyerek İmdat Sütlüoğlu’nun uygulamak istediği sisteme tepki göstererek, Sütlüoğlu’nu eleştirdi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -