Kuzey Teve

Çaykurda Mevsimlik İşçilere Kadro İçin İmza Kampanyası.

Çaykurda Mevsimlik İşçilere Kadro İçin İmza Kampanyası.
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
155 views
02 Ocak 2021 - 23:02
Spread the love

DİSK’E BAĞLI TÜRKİYE GIDA SANAYİİ İŞÇİLERİ SENDİKASI GENEL MERKEZİ TARAFINDAN TARİHİ ÇAĞRI.
 “ÇAYKUR’DA MEVSİMLİK İŞÇİYE KADRO” TALEBİYLE  İMZA KAMPANYASINA DESTEK VERME ZAMANI!

TÜRKİYE GIDA SANAYİİ İŞÇİLERİ SENDİKASI GENEL MERKEZİ TARAFINDAN YAPILAN TARİHİ ÇAĞRIDA ŞU GÖRÜŞLERE YER VERİLDİ.
“.
Anadolu topraklarında çay içme alışkanlığı 1600’lü yıllarda başlar. 1963 yılına kadar Türkiye’de talebin kısmen ithalatla karşılandığı çay, günümüzde dünyanın tek doğal çayı olarak Amerika’dan Japonya’ya, dev çay üreticileri olan Hindistan, Kenya, Seylan ve Endonezya pazarlarına kadar dünyaya ihraç edilmektedir. Peki ülkemiz için  değerli olan bir bitkiyi fabrikalarda işleyen mevsimlik işçilerimizin hali ne durumda?

Rize, Artvin, Trabzon ve Giresun yöresinde Çaykur’da çalışan 11 bin 500 işçinin 9 bini mevsimlik işçi olarak çalışmaktadır. Çaykur’da en temel sorun mevsimlik işçinin kadrolu ve güvenceli çalışma hakkının olmamasıdır. İş ilişkileri son bulan ve sözleşmeleri askıya alınan mevsimlik işçilerin  ödemeleri de kesilmektedir.

Mevsimlik işçiler yılın kalan 7–8 aylık süre zarfında sigortalı olarak herhangi bir işte de çalışamamaktadırlar. Ülkemizde 12 ay çalışan işçilerin geçim sıkıntısı çektiği, kıt kanat geçindikleri ortadayken, bir işçinin yılda 4-5 ay çalışıp geçinmesi mümkün değildir.

Bir işçinin emekli olabilmesi için 7 bin gün çalışması ve prim ödemesi gerekiyor. Mevsimlik işçiler yılda ortalama 150 gün çalışıyor. Yılda 150 gün çalışma ile bir insanın 80 yaşında bile emekli olma şansı yoktur.

Mevsimlik işçisi olan kardeşlerimizin sıkıntısı ortada iken bir de üstüne ÇAYKUR yeterince daraltılmış, kadro sayısı yetersiz hale getirilmiştir. Bir işçi bir kaç işçinin işini yapar hale  ÇAYKUR’da fazlasıyla kadro ihtiyacı bulunmaktadır. Mevsimlik işçilerin kadroya alımı acilen yapılmalıdır.

Mevsimlik olarak çalışan işçilerin sesini duyurabilmek adına sendikamız “Çaykur’da Mevsimlik İşçiye Kadro” talebiyle birçok ilçede imza standı kampanyası başlatmaktadır. İlk stant açılışımız 05.12.2016/Pazartesi tarihinde, saat 11.00’de  RİZE Merkez Atatürk Caddesi Belediye Parkında gerçekleşecektir. Sendika ayrımı yapmadan, kadrolu-mevsimlik bütün işçi kardeşlerimizi, üreticilerimizi ve tüm Rize  halkını standımıza güç ve destek vermeye davet ediyoruz. Bu dava hepimizin! “

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -