Kuzey Teve

ÇAYKURDA MEVSİMLİK İŞÇİLER UMDUĞUNU BULAMADI!

ÇAYKURDA MEVSİMLİK İŞÇİLER UMDUĞUNU BULAMADI!
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
153 views
02 Ocak 2021 - 22:56
Spread the love

ÇAYKUR’DA MEVSİMLİK İŞÇİLER UMDUĞUNU BULAMADI!

KADRO İÇİN BİRLEŞMELİ VE MÜCADELE ETMELİ!

Gençağa Karafazlı

TÜRKİYE GIDA SANAYİİ İŞÇİLERİ SENDİKASI GENEL MERKEZİ hükümetin “taşeron işçiler kadroya alınacak” açıklamaları sonrası yazılı bir açıklama yaptı.

Yıllardır ÇAYKUR’da çalışan mevsimlik işçilerin kadro beklentisi bir kez daha karşılanmadı. Taşeron işçilerle birlikte kadro bekleyen ÇAYKUR çalışanı yaklaşık 9.000 mevsimlik işçi kadro yerine yine vaatler ile oyalanmaya çalışılıyor. Daha önce 5 ay 29 gün olan mevsimlik işçilerin çalışma süreleri 9 ay 29 güne uzatılmış gibi gösteriliyor. Geçmiş dönemde çoğu işçi 5 ay 29 günü bile tamamlamadan iş akitleri askıya alınıyordu. Yasada, işçiler ihtiyaç duyulduğunda çalıştırılır ibaresi yer aldığı için her kurum kendi ihtiyaçları doğrultusunda bu süreleri değerlendiriyordu.

Çalışma sürelerini 9 ay 29 güne uzatmak sorunu çözmez

ÇAYKUR çalışanları, mevsimlik işçiler şunu çok iyi biliyor, geçmiş dönemde işçiler hiçbir zaman 5 ay 29 gün çalıştırılmadı. Şimdi de mevsimlik işçilerin çalışma sürelerini 9 ay 29 güne uzatmak sorunu çözmez. ÇAYKUR yine işçiler arasında rekabeti körükleyerek, partizanca davranarak, yetkili sendikayla işbirliği halinde seçmece ve göstermelik olarak bir grup işçinin çalışma sürelerini uzatarak “iş yaptıklarını” ifade edecek. Yapılacak bu çalışma bir aldatmaca ve kandırmacadan ibaret kalacaktır. Yıllardır ÇAYKUR’da mevsimlik işçi olarak çalışan ve haklı olarak kadro bekleyen işçiler yine hüsrana uğratılmış, kandırılmışlardır. ÇAYKUR’da çalışan mevsimlik işçiler, mevsimlik sürelerinin uzatılmasını değil, 12 ay sürekli çalışacakları, kadrolu çalışma hakkı talep ediyorlar.

İşçilere tanınan 179 gün çalışma hakkını tam kullanamadılar.

Sendikamız yıllardır ÇAYKUR işçilerinin kadroya kavuşması ve kadrolu çalışması için mücadele etti ve etmeye devam edecek. Mevsimlik işçilerin çalışma süreleri uzatılarak bu sorun çözülmez. Çünkü eski durumda bile işçilerin büyük GIDA-İŞ, DİSK (Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu) kurucu üyesidir bölümü mevsimlik işçilere tanınan 179 gün çalışma hakkını tam kullanamadılar.

Tüm ÇAYKUR mevsimlik işçilerine kadro hakkı vermektir

ÇAYKUR işvereninin, kendisine yakın, sendikaya biat eden kimi işçileri tam çalıştırmış olması, tüm işçilerin çalıştığı anlamına gelmiyor. Şimdi yine yapılacak olan aynıdır. Mevsimlik işçilerin uzatılmış gibi görünen çalışma süreleri bütünüyle kurum yöneticilerinin iki dudağı arasındadır. Keyfi biçimde istedikleri gibi, kendi yandaşlarına süreleri uzatırken, büyük çoğunluk bu sürelerden hiç faydalanmayacaktır. Bu nedenle KHK ile mevsimlik işçiler için uzatılan sürelerin hiçbir gerçekçi yanı yoktur. Yapılması gereken net ve açıktır. Mesele yılda 4 ay çalışarak geçinmeye çalışan, emekli olma imkânları hayal olan mevsimlik işçilerin çalışma sürelerini uzatmak değil, tüm ÇAYKUR mevsimlik işçilerine kadro hakkı vermektir. ÇAYKUR’da bulunan taşeron uygulamalarına son vermektir. ÇAYKUR işçilerinin kendilerini güvencede hissedecekleri bir çalışma yaşamına kavuşmalarıdır. Bunun dışındaki “çözümler” işçilerin eski çalışma biçimine devam etmesi anlamına gelecektir.

Bütün ÇAYKUR işçileri birleşerek, kadro hakkı talebini yükselterek mücadele etmeden durumun değişmeyeceğini görmelidir. Yapılacak iş kadro talebi etrafında yeniden birleşmek ve mücadele etmektir. Hükümetin ise yapması gereken, mevsimlik işçilerin kadro talebini kayıtsız ve şartsız yerine getirmesidir.

TÜRKİYE GIDA SANAYİİ İŞÇİLERİ SENDİKASI GENEL MERKEZİ

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -