Kuzey Teve

Çaykurda eksperlere angarya iş tepkisi

Çaykurda eksperlere angarya iş tepkisi
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
96 views
02 Ocak 2021 - 23:13
Spread the love

 DİSK Gıda-İş Sendikası Genel Sekreteri Levent Gökçek, Çaykur’da eksperlerin angarya olarak çalıştırılmasına karşı olduklarını söyledi.

Gökçek yaptığı yazılı açıklamada Çaykur Genel Müdürlüğü’nün yine skandal yaratacak bir uygulamayı devreye soktuğunu belirterek,“Çaykur’un halka açık yüzü ve ilk temas noktası olarak alım yerinde çalışan 2000’e yakın eksper ara sezonda fabrikada angarya işler yapması için fabrikaya getirilerek zorla kart bastırılmaktadır. Çay işçileri arasında mevsimlik işçi olarak çalışan, işe alındıklarında sadece alım yerlerinde eksperlik görevi verilen işçilere dönük angarya uygulamalarının arkası kesilmemektedir” dedi.

“Yanlış politikaların sonuçları eksperlere kesilemez”

Eksperlerin alım yerlerinde birçok sorunla karşılaştığını belirten Gökçek, “Eksperler yemek ve tuvalet ihtiyacının yanı sıra, çalıştıkları yerlere gidebilmeleri için ulaşım sorunu olmak üzere birçok sorunla karşı karşıya bulunmaktadır. Çay alım yerlerinde çalışan eksperlerin, çay toplama aralarında doğal olarak kendi kadrolarında istihdam edilmeleri gerekirken, şimdi fabrikalara çağrılarak fabrikadaki angarya işlerin yaptırılmasına yönelik adımlar atılmaktadır. Çaykur Genel Müdürlüğünün yanlış politikalarının sonuçları eksperlere kesilmektedir. Kimi zaman şiddete maruz kalan eksperler, şimdi ise angarya çalışmaya zorlanmaktadır” dedi.

“Yol yakınken bu tutumu terk edin”

Yetkili sendika olan Öz Gıda-İş Sendikasının yaşanan sorunları görmezden gelerek, Çaykur genel müdürlüğünün politikalarına destek olduğunu iddia eden Gökçek açıklamasını şöyle tamamladı: “Bir yılda toplam dört ay çalışan eksperler, şimdi ise angarya işlerle iyice baskı altına alınmaktadır. Öz Gıda-İş Sendikasının bu sessiz tavrını ve hiçbir şey olmamış gibi davranmasını kabul etmiyoruz. Çaykur genel müdürlüğü bu haksız ve keyfi çalıştırma biçimine son vermelidir ve eksper statüsünde alınan tüm işçilere geçmişte olduğu gibi çalışma biçimleri uygulanmalıdır. Çaykur genel müdürlüğü işletmeyi babasının çifliği gibi kullanmaktadır ve özel sektöre kanallar açmaktadır. Genel müdürlük bu yanlış karardan dönmeli ve Çay arasında eksperler eski sistemde çalıştırılmalıdır. Eksper olarak çalışan, üyemiz olsun veya olmasın tüm işçilerin haklı ve meşru taleplerinin yanındayız. Bir kez daha genel müdürlüğe sesleniyoruz. Siz devletin bürokratısınız. Mevcut hükümetin ve siyasal anlayışın her dediğini uygulamaya kalkarsanız mutlaka sorunlar çıkacaktır. Yol yakınken bu tutumu terk edin, eksper işçisi arkadaşlarımızın haklı taleplerini karşılayın”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -