Kuzey Teve

Çayeli Bakırda Grev Kararı

Çayeli Bakırda Grev Kararı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
131 views
02 Ocak 2021 - 23:34
Spread the love

 Çayeli İlçesi Madenli Beldesi’nde yer alan ve Türkiye’nin en büyük bakır madeni olan Çayeli Bakır İşletmeleri’nde işverenle Türk Maden İş Sendikası arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlandı. İşverenin sıfır zam önerisini kabul etmeyen 320 işçi 30 Ekim tarihinde grev kararı aldı.

cayeli_bakir_grev

Madenli Belediyesi önünde toplanan işçiler ‘İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız’ ve ‘Direne direne kazanacağız’sloganları ile 500 metre uzaklıktaki Çayeli Bakır İşletmeleri önüne geldi. Burada konuşan Türk Maden İş Sendikası Sivas Şube Başkanı Zekeriya Gültekin, Türkiye’nin en büyük yeraltı metal madeni olan ve Kanadalı İnmet Minnig Corporation (INMET) firması tarafından işletilen Çayeli Bakır İşletmeleri’nde 320 işçiyi kapsayan ve 4 aydır yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin işverenin sıfır zam önerisi nedeniyle anlaşmazlıkla sonuçlandığını açıkladı. 30 Ekim tarihinde grev kararı aldıklarını ifade eden Gültekin, “Bütün iyi niyetli girişimlerimize rağmen maalesef çalışanlarımızın hak etmediği sıfır zam dayatması ile karşı karşıya kaldık.  Son yapılan toplu iş sözleşmesinden bu yana geçen 3 yılda yıllık üretim hedeflerinin üzerine çıkıldı, işçilerden beklenen fedakarlık fazlasıyla gösterildi. Bu gayretlerin sonucunda Çayeli Bakır kurumsal vergi sıralamasında Türkiye genelinde 33’üncü sıraya kadar yükseldi. Bu durup dururken olmadı. Bu çalışanların özverili çalışmaları ile oldu. İşçilerin tecrübeleri ve birikimleri ile çalışma gayretlerinin sonucu oldu. Türkiye’de toplu sözleşme yapılan işyerlerinde en düşük artışların enflasyon oranlarında olduğu bir dönemde bu kadar gayretli çalışanlara sıfır zam dayatılması yaşandı.” diye konuştu.

“NE KADAR SÜRERSE SÜRSÜN DİRENECEĞİZ”

İşverene son kez bir çağrıda bulunan Gültekin, “Biz işyerimizi seviyoruz.  Düne kadar süren üretim hevesimizi devam ettirmek istiyoruz. Ama biz emeğimizin alın terimizin heder olmasına fırsat vermeyeceğiz. Biz hak etiğimiz sözleşmedeki zam oranımız neyse bu hedeflerimiz gerçekleşene kadar sonuna kadar mücadele edeceğiz. Grevi isteyen taraf olmasak da mecbur bırakıldığımız bu ortamda grev ne kadar sürerse sürsün bundan da vazgeçmeyeceğimizi, haklı olduğumuz bu mücadelede sonuna kadar direneceğimizi açıklıyoruz.”  dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -