Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

ÇAY ÜRETİCİSİ İSYANDA, “GÜBRE DEĞİL EKMEK ALAMIYORUZ.”

ÇAY ÜRETİCİSİ İSYANDA, “GÜBRE DEĞİL EKMEK ALAMIYORUZ.”
571 views
18 Nisan 2022 - 11:25
Spread the love

Rizeli çay üreticileri gübrenin fiyatından şikayet etti. Bir kadın üretici, “Aldığım 500 kilo gübre, onu da alamadım. 500 kiloya vereceğim 4 bin lira para. Veremedim” dedi. Bir başka yurttaş, “Şu an gübre değil, eve ekmek alamıyoruz ki… Gübre nasıl alacağız?” derken; bir Rizeli ise “Çayımız öldü, Rize battı, memleket battı. Gübre aldık ama ne? Yarı yarıya aldık. Düşük gübre aldık, can gübresini. Onu da korkarak vurduk, çayın köklerine. Bitmesin diye” diye konuştu.

 

GENÇAĞA KARAFAZLI – EMRE KOÇ

 

RİZE- Gübre fiyatlarından şikayet eden Rizeli çay üreticileri, gübre alamadıklarını söyledi. Bir kadın üretici, “Aldığım 500 kilo gübre, onu da alamadım. 500 kiloya vereceğim 4 bin lira para. Veremedim” dedi. Bir başka kadın ise “Alamadım, nasıl alacağım gübreyi? 8 bin lira, 8 buçuk lira (8 bin 500 lira) ettiler gübreyi. Çok sıkıntımız var. 1 ton gübre oldu 8 bin 500 (lira). Ne verecekler çaya? Verecekleri 6 bin lira. Diyelim 6 buçuk lira (6 bin 500 lira)” dedi.

Bir başka Rizeli, “Şu an gübre değil, eve ekmek alamıyoruz ki… Gübre nasıl alacağız? Almayı düşünüyoruz desek de yalan, demesek de yalan. Çünkü imkan yok” diye konuştu.

Bir kadın “Maalesef alamadık daha. Birinci sürümden sonra… Çünkü çok pahalı olmaya başladı” derken, bir başka yurttaş “Alamadık, pahalı olduğundan. Bekliyoruz. Ucuzlarsa alacağız, mayıstan sonra. Allah ne verdiyse” dedi. Bir başka vatandaş ise “8 buçuk milyon (8 bin 500 lira). Devlete verdiğin paralar o gübreyi karşılamayacak. Eziyet çekeceksin. Çektiğin eziyet kalacaksa…” diye konuştu.

Bir kadın, “Zam. Zam üstüne zam. Bir gidin markete. Markette ne oluyor? Kaynıyor ortalık. Millet kan ağlıyor. Yiyecek ekmek alamıyor, para bulamıyorlar” dedi. Bir başka yurttaş, “Gübre fiyatları çok pahalı. 8 buçuk milyon (8 bin 500 lira) gübre olur mu? Geçen sene 3 buçuk milyondu (3 bin 500 lira). Şimdi oldu 8 buçuk milyon (8 bin 500 lira)” ifadelerini kullandı.

Bir Rizeli, “Bekliyoruz. Erdoğan indirecek, ben alacağım. Erdoğan’ı bekliyorum. 8 buçuk milyar (8 bin 500 lira), alamadık. Perişan haldeyiz. Tek domates, tek salatalık alacağım. Bakalım alabilecek miyim?” dedi.

Çayımız öldü, Rize battı, memleket battı. Nasıl mı battı? Tayyip Erdoğan batırdı bizi. Hiçbir şeyimiz yok. Tarlada; ekeceğiz, toplayacağız, yiyeceğiz. Gübre aldık ama ne? Yarı yarıya aldık, yarısını aldık. Düşük gübre aldık, can gübresini. Onu da korkarak vurduk, çayın köklerine. Bitmesin diye. Diyecek kelime bırakmadı ki.”

Rize’de Fındıklı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Özsoy ise “Geçen yıl 2 bin 500 TL’den aldığımız gübre bu sene 7500 -8500 arasında satılıyor. Bugün 3 katı bir fiyata gübre almak zorunda kalıyoruz buna da indirim diyorlar. Bu koşullarda gübre alamam diyen değil almayan yüzlerce üretici var. Evine ekmek götürecek parası olmayan üretici gübreye nasıl para versin” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -