Kuzey Teve

Çambükü’de Kadınlar hükümete böyle seslendi “70 yaşımda bana bu zulmü kim yaptı?”

Çambükü’de Kadınlar hükümete böyle seslendi “70 yaşımda bana bu zulmü kim yaptı?”
452 views
02 Ocak 2023 - 15:33
Spread the love

HEY İKTİDAR ! DUY BU KADINLARIN SESİNİ

GENÇAĞA KARAFAZLI – EMRE KOÇ

Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı Çambükü köyünde tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan köy halkının mera alanlarının cebri istimlak yöntemiyle ellerinden alınarak Organize Sanayi Bölgesi (OSB) inşası yapılmasına yönelik tepkiler 75. gününde de devam etti. İstimlak sürecinin ardından Amasya Valiliği tarafından köy halkına tahsis edilen beş kilometre uzaklıktaki arazide protestolarına devam eden Çambükülü kadınlar  hükümet yetkililerine “”70 yaşımda bana bu zulmü kim yaptı?” diye seslendi ardından  yaşananlara ağıt yakarak tepki gösterdi.

“KÖYLÜ KADINLARIMIZIN CESARETİNİ GÖRÜN”

Amasya Valiliği tarafından kendilerine tahsis edilen tarıma elverişsiz ve beş kilometre uzaklıkta olan araziden kendilerini köylerine geri götürmek için traktör kullanarak gelen Çambükülü kadın üreticiyi örnek göstererek üretici kadınların güçlü, cesaretli ve yürekli olduğunu ifade eden bir kadın yurttaş şunları söyledi: “Köylü kadınlarımız traktör kullanıyor. Bakın onlardaki gücü, cesareti, yüreği görün. Köylü kadınlarımız çalışmak için uğraşıyor, tarlasına kendi başına gidiyor. Erkekler başka işlerle, hayvancılıkla uğraşırken kadınlar arazilerine kendi başına gidebiliyorlar. Köylü kadınımızın biri biz yorulduk diye bizi almaya geldi.”

“BİZİM KÖYÜMÜZÜ YAĞMALADILAR, DEVLETİN ASKERİNİ KENDİ ANALARINA KARŞI HOR KULLANDILAR”

Bir diğer kadın yurttaş: “Tarım Bakanı tarımı çok güzel anlatıyor ama tarımın ne olduğunu bilmeden anlatıyor. Toprak ana demektir, ekmek demektir, emek demektir. Bu analar yıllardır bu toprakları ekiyor biçiyor ki evlatlarına baksın, devletine baksın, devleti kalkınsın. Benim devletim diyor ki insanı yaşat devlet yaşasın. Biz devleti yaşatmak için mücadele ediyoruz, çalışıyoruz, üretiyoruz. Ama bizim köyümüzü geldiler görmeden bilmeden karaladılar, yağmalama yaptılar. Devletimin askerini, evladını kendi analarına karşı hor kullandılar. Devletin askerini bize karşı dayatma yaptılar kendi topraklarımızda. Kendi topraklarımızda bize işgalci diyorlar. Bu toprakları yıllar önce dedelerimiz düşmanlardan kazandı bu topraklarda evlatları var olsun, eksin biçsin diye.

“TOPRAKTA EKİP BİÇMEZSEK DEVLET VAR OLAMAZ”

Sayın valim bize verdiği toprakları gelsin görsün. Otluk bile değil, kumdan ibaret. Bu hayvanlar orada nasıl yaşayacak? O insanlar o toprakları nasıl ekip biçecek? Memurlara amirlere zam yapıyorsunuz, gelin bir de çiftçiye bakın. Çiftçinin yemine, samanına, toprağına bakın. Çiftçilerin emeğine bakın, biraz da çiftçinin hakkını savunun. Biz de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Toprakta ekip biçmezsen devletim yiyemezsin, ayakta duramaz, var olamaz.” Dedi.

Amasya Valiliği tarafından kendilerine tahsis edilen alanda yaşamış olduğu mağduriyeti ağıt yakarak dile getiren bir kadın yurttaş şunları ifade etti:

“Bana bu yetmiş yaşımda bu zulmü kim yaptı,

Malım, melalim içeride kaldı, kaldım buralarda.

Altı yedi nüfusum evde basılı, kömüşlerim(manda) damda basılı.

Bir sürü kömüşüm, malım kaldı, deliler gibi yayıldıkları yere geldi,

Mallarım damda kaldı, sayın valim de görsün büyükler de baksın halimize,

Görsün de bize bir çare versin”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -