Kuzey Teve

Cam işçileri: Grev yasaklayandan hak beklenemez

Cam işçileri: Grev yasaklayandan hak beklenemez
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
158 views
02 Ocak 2021 - 22:58
Spread the love

 

Görüşmelerde Çalışma Bakanlığı müsteşarının arabulucu olarak atandığını belirten Şişecam işçileri, ‘Grev yasaklayanlardan hak bekleyemeyiz’ diyor.

Fırat TURGUT
Uğur ÖKDEMİR
İstanbul/Bursa

Grev hakkı için eylemlerini devam ettiren Kristal-İş üyesi Şişecam işçileri fabrikada bekleyişini sürdürüyor, her vardiyada 1.5 saat üretimi durduruyor. Önceki gün Çalışma Bakanlığından bir müsteşarın arabulucu olarak atandığını belirten cam işçileri, “Grev yasaklayanlardan hak bekleyemeyiz. Biz haklarımızın, geleceğimizin arabulucularla, işverene peşkeş çekilmemesi için her şeyi yapmaya hazırız” dedi. Krisal-İş Genel Merkezine de daha ileri mücadele kararı alma çağrısını yineleyen cam işçileri, “Metal işçilerinin gösterdiği yoldan devam edelim” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş’ın fabrikalarına geldiğini hatırlatan Yenişehir’deki Anadolu Cam işçisi, “Genel başkanın gelişi bize moral verdi. İşçinin sendika genel merkezini yanında görmesi önemli. Bu işin sabırla daha iyi bir şekilde neticelendirileceğini söylediler. Elbette bu önemli ama eylemlerin dozunun artması ve üretimi durdurmamız gerekiyor” dedi.

‘YILACAĞIMIZI DÜŞÜNENLER YANILGI İÇERİSİNDE’

2014’teki sözleşme sürecini hatırlatan işçi, “2014’teki sürecin sonucunu yaşıyoruz. 2014’teki süreç bizi 3 yıllık sözleşmeye ve düşük zamma mahkum etti. Biz işin bu noktaya gelmesindeki en büyük nedenin işverenin uzlaşmaya yanaşmaması olduğunu biliyoruz.

Taleplerimize baktığımız zaman yıllardır var olan idari maddeleri talep ettik. İstediğimiz zam oranı da o kadar yüksek değil. Bunlara rağmen işveren yanaşmadı. Hükümete güvenerek iş yapmak, bizi daha çok baskı altına almak istiyor. Maliyeti düşürme hedefine sadece işçi ücretlerini düşük tutarak gitmeye çalışıyor” diye konuştu.

Ülkede, bu koşullarda bu ücretlerle çalışmanın çok zor olduğunu dile getiren başka bir işçi, “Üretenin mutlaka payını alması lazım. Sürecin uzamasından dolayı patronun da bir beklentisi var. Bizim yılacağımızı düşünüyor. Şundan herkes emin olsun, bu durumu kendimiz için işkenceye çevirmeyeceğiz. Yılacağımızı düşünen varsa büyük bir yanılgı içerisinde.

İşçinin talebi açık ve net, işçi ‘Şalter inecek bu iş bitecek’ diyor. Şişecam’ın açıklamış olduğu kârlar, işçinin ne kadar çalıştığını gösteriyor. Metaldeki arkadaşlar başlattı biz devam ettiriyoruz. Böyle giderse, önümüzdeki ilk toplusözleşmede temel talebimiz 1 yıllık sözleşme olacak. Biz her sene bunları yapmaya hazırız” diye konuştu.

ARABULUCU ATANDI

Önceki gün bir müsteşarın arabulucu olarak atandığını ifade eden Lüleburgaz’dan bir cam işçisi şunları söyledi: “Bizler için bu saatten sonra ara bulucunun Yüksek Hakem Heyetinin bir hükmü yoktur. Grevimizi yasaklayanlardan hak beklemiyoruz. Biz haklarımızın geleceğimizin ara bulucularla işverene peşkeş çekilmemesi için her şeyi yapmaya hazırız. Süreç ilerliyor, daha da uzayacak gibi görünüyor. Şişecam işvereninin de hiçbir şekilde iyi niyetli olduğunu düşünmüyoruz. Bunca kâr rekorları kırdıran işçisini bu hale getiren bir anlayışı gücümüzü gösterip gerekli cevabı hep beraber vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Metal işçilerinin gösterdiği yoldan devam edip  daha planlı programlı hareket ederek biz de diğer sektörlerden isçi arkadaşlara örnek olabiliriz.”

GREVİ YASAKLAYANA KIDEMDE NASIL GÜVENELİM?

Bursa’da bulunan Anadolu Cam işçisi bu süreçte Hükümetin hiçbir zaman işçilerin tarafında olmadığını daha iyi gördüklerini ifade etti. Gündemde kıdem tazminatının olduğunu hatırlatan işçi, “Tüm işçilerin hakkını korumak için fon kuruyorlarmış. Senin amacın bütün işçilerin hakkını korumaksa yasadaki grev hakkımızı niçin engelliyorsun? Sen bizim yasal hakkımızı kullanmamızı engelliyorsan kıdem tazminatında sana nasıl güvenebiliriz? İnsanlar her şeyi kabul eder, sindiririz diye düşünüyorlar ama bunun böyle olmadığını işçi gösteriyor” diye konuştu.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -