Kuzey Teve

Çakıcı’ya tehdit soruşturması

Çakıcı’ya tehdit soruşturması
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
146 views
03 Ocak 2021 - 12:58
Spread the love

 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Alaattin Çakıcı imzasıyla yayınlanan basın bildirisi ile Karar gazetesi yazarlarının tehdit edilmesi üzerine soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Kırıkkale Keskin T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı, Karar gazetesinin 6 yazarına yönelik ölüm tehdididinde bulunmuş, ardından, tehdidin 3 aylığına askıya alındığı belirtilmişti.

Gazetenin yazarlarından Etyen Mahçupyan ve Elif Çakır, “bir süreliği”ne yazılarına ara verdiklerini açıklamıştı. 

Habertük’te yer alan habere göre, savcılıktan yapılan açıklamada, ”29/06/2018 tarihinde  Alaattin çakıcı imzası ile kamuoyuna duyurusu yapılan basın bildirisinde, bir kısım gazetecilere yönelik olarak  tehdit içerikli ifadelerin bulunması nedeniyle, Cumhuriyet Başsavcılığımızca TCK nun 106/2-d  Maddesinde düzenlenen örgütün korkutucu gücünden istifade suretiyle ölümle tehdit, halk arasında korku kaygı oluşturmak amacı ile tehdit ve suç işlemeye tahrik suçlarından dolayı resen soruşturma açılmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” denildi.

TEHDİDİ GERİ ÇEKMİŞTİ!

Çakıcı’nın avukatı Can Sevinç tarafından yapılan açıklamada, “Karar gazetesinin bir gün önce yapılan açıklamayı yayınladığı ve doğru çizgiye geldiği” belirtilerek, “Çakıcı’nin buradan sevenlerine göndermiş olduğu mesaj üç (3) ay için iptal edilmiştir. Çünkü orada müvekkilimin rahmetli annesi ile ilgili sözü vardır. Aynı hatayı yapmazlarsa bu karar dondurulur” denilmişti.

Alaattin Çakıcı, 24 Haziran’da yapılan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimler öncesi “Cumhur İttifakı”na karşı yazılar kaleme aldıkları iddiasıyla 6 Karar yazarını ölümle tehdit etmişti.
Bunun üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü, Çakıcı’nın tehdit ettiği yazarlara koruma verdi. Gazete binasının önünde polis aracı bekletilmeye başlanmıştı. Instagram hesabından paylaşılıp bir süre sonra kaldırılan tehdit mesajında, Çakıcı, daha önce yaptığı bir açıklamayı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik sözleri nedeniyle, “Erdoğan’a küstah sözler” başlığı ile haberleştiren gazeteye karşı açık tehdit ifadeleri kullandı. Çakıcı’nın mesajı Karar gazetesi tarafından da haberleştirilmişti.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -