Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

“BU ÜLKE BİZİM BİR YERE GİTMİYORUZ SEN GİDECEKSİN”

“BU ÜLKE BİZİM BİR YERE GİTMİYORUZ SEN GİDECEKSİN”
490 views
14 Mart 2022 - 12:26
Spread the love

Sağlık emekçileri 14 Mart Tıp Bayramı’nı grevle karşıladı. Artvin Hopa da sağlık emekçilerinin yaptığı basın açıklamasına vatandaşlarda destek verdi.

Gençağa Karafazlı -Emre Koç

ARTVİN-Tüm yurtta olduğu gibi Artvin ve Rize de sağlık emekçileri 14 Mart Tıp Bayramı’nı grevle karşıladı.

Artvin Hopa Devlet hastanesi girişinde toplanan sağlık emekçileri buradan hastane önüne bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Sağlık haktır satılamaz, direne direne kazanacağız, sloganların atıldığı yürüyüş Devlet hastanesi önünde son buldu. Gerçekleşen yürüyüşe Hopa belediye başkanı Taner Ekmekçi, ile bazı siyasi parti temsilcileri yanı sıra çok sayıda vatandaş katılarak destek verdi.

“BU ÜLKE BİZİM BİR YERE GİTMİYORUZ SEN GİDECEKSİN”

Hopa devlet hastanesi önünde gerçekleşen eylemde sağlık emekçileri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Gidiyorlarsa gitsinler” sözlerine tepki gösterdiler. Hopa Devlet Hastanesi önünde toplanan sağlık emekçileri adına basın açıklamasını SES eş başkanı Selma Atabey okudu.

14 Mart. “Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz” diyenlerin mücadele haftasıdır sözleriyle konuşmasına başlayan Atabey;

En temel insan hakkı olan “sağlık hakkı” için halkın sağlığı, emeğimin hakkı diyenlerin haftasıdır 14 Mart.

Pandemi öncesinde olduğu gibi Tıp Bayramının 103. Yıldönümünde de; Sağlık hizmetinin metalaştırılarak alınıp satılan bir mala dönüştürülmesine, hastaya müşteri denilmesine ve sağlık bütçesinin özel sermayeye akıtılmasına, Sağlık kurumlarının şirketleşmesine, halkın sağlığının paraya tahvil edilmesine, Performans -güvencesizlik- şiddet kıskacı ile faturanın kendilerine kesilmesine , Uzun çalışma saatleri, iş yükü, mobbing ve angarya gibi modern kölelik çalışma koşullarına isyan edenlerin, karşı duranların mücadele haftasıdır 14 Mart” dedi

İnsanca yaşamaya yetecek ve emekliliğe yansıyacak ücret, şiddetin önlenmesi taleplerini dile getiren Atabey, Hekimler gidiyor olmaktan acı çekiyorken siyasetçilerin bu durumdan rahatsız olmadığını dile getirerek “Biz buradayız hiçbir yere gitmiyoruz siz gideceksiniz” dedi.

“ACİL TALEPLERİMİZ KARŞILANSIN”

Açıklamada aşağıda yer alan taleplerimiz; halkımızın nitelikli ve kamusal sağlık hizmeti alması için gerekli talepler olup, halkımızın mağdur edilmemesi ve hak ettikleri sağlık hizmetini alabilmeleri için halkın bir parçası olan biz sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin en acil talepleri derhal karşılanmalıdır. Taleplerimiz;

 • Şiddetsiz ve güvenli bir çalışma ortamı için yeni ve etkili “Sağlıkta Şiddet Yasası” çıkarılsın, mobbing ve baskılar son bulsun.
 • Performans, ek ödeme değil, insanca yaşamaya yetecek, yoksulluk sınırı üzerinde emekliliğe yansıyacak temel ücret sağlansın.
 • 3600’den 7200 kadar kademeli ek gösterge uygulansın.
 • Fiili hizmet süresi (yıpranma payı) sağlık hizmetlerinde çalışan tüm emekçilere yıllık 90 gün üzerinden tam olarak uygulansın.
 • OECD ortalamasında kadrolu güvenceli personel istihdamı yapılsın. Taşeron çalışma ortadan kaldırılsın.
 • Toplumsal sağlık için güçlü ve etkin birinci basamak sağlık örgütlenmesi sağlansın. Ceza yönetmeliği kaldırılsın.
 • Özgür ve bilimsel çalışma ortamı için meslek örgütleri üzerindeki baskılara son verilsin.
 • Liyakatsiz atamalara, tip sözleşme dayatmalarına, tıp ve sağlık bilimleri eğitimlerini niteliksizleştiren, altyapısı uygun olmayan tıp fakültelerinin, eczacılık fakültelerinin, diş hekimliği fakültelerinin, hemşirelik fakültelerinin, sağlık bilimleri fakültelerinin ve sağlık meslek yüksekokullarının açılmalarına son verilsin.
 • Covid-19 iş kazası ve meslek hastalığı olarak kabul edilsin.
 • Haklarında kesinleşmiş yargı karar bulunmayan ihraç sağlık ve sosyal hizmet emekçileri derhal göreve başlatılsın.
 • Sağlık hizmeti için ödediğimiz vergiler, katkı katılım payları ve ilave ücretler kaldırılsın
 • Sağlık ve sosyal hizmetlerin planlanmasından sunulmasına kadar emekçiler örgütleri aracılığıyla, halk da merkezde siyasi partiler, yerellerde ise yerel yönetimler, muhtarlıklar, örgütlü yapılar ve siyasi partiler eliyle süreçlere dâhil olsun.
 • Şehir hastanelerine, özel hastanelere aktarılan teşvik ve bütçeler kamu sağlık kurumlarına aktarılsın
 • Her işyerine kreş açılsın, sağlık emekçileri çocukları ile işleri arasında tercih yapmak zorunda kalmasın.
 • Kamu sağlık kurumları daha demokratik bir yapıya kavuşturulsun.

Rize- Artvin tabipler odası başkanlığı Rize de Atatürk anıtına çelenk bırakarak 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladı.

Rize-Artvin Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Kazım Şahin burada günün önemiyle ilgili bir açıklama yaparak sağlık emekçilerinin yaşadığı sorunlara dikkat çekti.

Hopa da sağlık emekçilerinin gerçekleştirdiği Grev eylemine  SES eş başkanı Selma Atabey KESK MYK üyesi Varol Öztorun Haber-Sen genel başkanı  Mesut Balcan
ESP eş genel başkanı Özlem Gümüştaş katıldı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -